Pohlavně přenosnou chorobou může onemocnět kdokoli, kdo má nechráněný sex. Jak rozpoznáš ty nejčastější?
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se každý den nakazí pohlavně přenosnými infekcemi více než milion lidí na celém světě, z nichž většina nemá žádné příznaky. Největší podíl mají na celkovém počtu případů chlamydie (129 milionů), kapavka (82 milionů), syfilida (7,1 milionu) a trichomoniáza (156 milionů). WHO také odhaduje, že stovky milionů lidí žijí s genitálním herpetem, infekcí HPV nebo chronickou hepatitidou typu B.
Prevence – bezpečný a chráněný sex – je v tomto případě klíčová, jelikož pohlavně přenosné nemoci (mnohdy označované anglickou zkratkou STD) mohou mít závažné následky. Pokud se už ale s nějakou STD osobně setkáš, nepanikař. Není to nic, za co by ses měl*a stydět.
Čas ale může hrát velikou roli, je tak důležité znát své tělo a být si vědom*a příznaků, které doprovází ty nejčastější STD. Refresher je pro tebe přehledně shrnul.
Pokud onemocníš nějakou pohlavně přenosnou chorobou, je důležité, abys o tom informoval*a své současné i minulé sexuální partnery*partnerky.
Kapavka: Postihuje genitály, ale třeba i konečník či oči
Co to je? Kapavka je podle britské Národní zdravotní služby pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae nebo gonokokem. Bakterie způsobující kapavku se nacházejí především ve výtoku z penisu a ve vaginální tekutině. Infikovat může děložní čípek, močovou trubici, konečník a ve výjimečných případech také hrdlo nebo oči.
Přenáší se nechráněným vaginálním, orálním nebo análním sexem – případně také sdílením sexuálních pomůcek. Každý rok se kapavkou nakazí asi 80 až 90 milionů lidí, v Česku jich je přes 1400 za rok.
Jaké jsou příznaky? U mužů symptomy kapavky zahrnují bolestivé močení, hnisavý výtok ze špičky penisu, bolest nebo otok jednoho varlete. U žen jsou to zvýšený vaginální výtok, bolestivé močení, vaginální krvácení mimo menstruaci, bolest břicha nebo pánve.
Pokud kapavka infikovala jinou část těla než genitály, mezi příznaky může patřit:
- svědění konečníku,
- hnisavý výtok a/nebo krvácení z konečníku,
- bolest očí, citlivost na světlo,
- hnisavý výtok z jednoho nebo obou očí,
- bolest v krku a zduření lymfatických uzlin,
- bolest kloubů.
Jak se diagnostikuje? Jak uvádí portál Venerologie, vyšetření kapavky se provádí nejčastěji ze vzorku moči pomocí kultivace a následné mikroskopie nebo molekulárně-biologickými metodami, konkrétně PCR. Lze ji také případně diagnostikovat z výtěrů ústí močové trubice, děložního krčku, rekta či hrtanu.
Je důležité zmínit, že kapavka se zhruba ve 20 procentech případů vyskytuje spolu s chlamydiovou infekcí. Je tak nutné každého pacienta či pacientku s kapavkou vyšetřit i na toto onemocnění.
Jak se léčí? Kapavka se obvykle léčí antibiotiky. Jednat se může o tabletu nebo antibiotickou injekci. Symptomy obvykle odezní v řádu několika dní.