Vložky jsem schovávala na dno šuplíku a ve škole jsme se se spolužačkami úzkostlivě ujišťovaly, jestli jsme „neprotekly“. Tak působí menstruační stigma. I proto jsem se tento měsíc poprvé rozhodla krvácet jen tak, bez vložek či tamponů. Volně.
Volné krvácení, v angličtině free bleeding, je přesně to, co myslíš. Prostě menstruuješ bez použití tamponů, vložek nebo jiných menstruačních produktů, které by absorbovaly krev. A takhle jsem pracovala, vyrazila do supermarketu i chodila spát.
Možná ti to připadá divné, nehygienické, nechutné, pravda ale je, že volné krvácení je staré jako lidstvo samo. Před vynálezem menstruačních pomůcek se ale logicky nejednalo o volbu. Nic jiného menstruujícím ženám zkrátka nezbývalo.
Moderní „hnutí“ za volné krvácení pravděpodobně vzniklo ve Spojených státech v 70. letech 20. století, a to ruku v ruce s tzv. menstruačním aktivismem. Ten se zrodil kvůli epidemii syndromu toxického šoku (toxic shock syndrome, TSS) – vzácného, ale potenciálně život ohrožujícího stavu způsobeného infekcí, který je často spojen s používáním tamponů. Volné krvácení znamenalo odpověď na absenci osvěty o syndromu a na neprobádanost ženského zdraví, uvádí server Flo Health.
Volné krvácení pro mnohé znamená také vzpouru proti stigmatizaci menstruace. Společnost vnímá menstruační krev jako něco, co je třeba skrývat. Máme se stydět, že ji naše tělo produkuje. Schválně, kolikrát za život jsi poprosila kamarádku, ať tě zezadu zkontroluje? Není náhodou vidět, že mám vložku? Neprotekla jsem? Podáš mi, prosím, tampon tak, aby ho nikdo neviděl?
Co se dozvíš po odemknutí článku?
- Jestli se konalo pohoršení veřejnosti nebo posměch.
- Ručníky, hodně sprchování a horší prádlo. Co budeš při volné menstruaci potřebovat.
- Jaké jsou výhody a nevýhody free bleedingu.
- Co jsem se naučila a zjistila o vlastním těle.