Možná i ty jsi v dětství slýchával*a něco ve smyslu, ať tu kytku netrháš, protože ji to bolí. O tom nic nevíme, ale našli jsme studii, která tvrdí, že když jsou rostliny ve stresu, opravdu u toho křičí.
Výzkum publikoval časopis Elsevier. Tvrdí, že rostliny při stresu vydávají ultrazvukové zvuky. Díky nim lze poznat stav rostliny. Rostliny totiž při stresu mění barvu, vůni i tvar. Ale co zvuk? Rostliny podle autorů*autorek výzkumu vydávají vzdušné zvuky, které lze zaznamenat na dálku a klasifikovat.
Oni sami pro výzkum zkoušeli rostliny tabáku a rajčat. Následně vyvinuli modely strojového učení, kterým se podařilo identifikovat stav rostlin, včetně úrovně dehydratace a poškození. A to celé pouze na základě vydávaných zvuků.
Co to o rostlinách říká? Podle výzkumného týmu tyto informativní zvuky mohou být detekovatelné i jinými organismy a jejich výzkum může sloužit k pochopení rostlin i jejich interakcí s prostředím.
Zvuky totiž můžou slyšet například zvířata. „Rostliny neustále komunikují s hmyzem a dalšími živočichy a mnoho z těchto organismů používá ke komunikaci zvuk, takže by bylo velmi nevýhodné, kdyby rostliny zvuk vůbec nepoužívaly,“ vysvětlil pro server indy100 biolog z Tel Avivu Lilach Hadany.
Rostliny, které jsou ve stresu, prý vydávají neuvěřitelně vysoké praskající zvuky. Naopak ty, které ve stresu nejsou, žádné zvuky nevydávají. Ve zmíněné studii pak definovali rostliny v ohrožení jako rostliny, kterým byly zkráceny stonky nebo byly dehydratované.