Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zdánlivě je to možná nenápadná budova. Ve skutečnosti je však nejtajnějším místem v rušném Berlíně. Řeč je o nočním klubu Berghain na pomezí čtvrtí Kreuzberg a Friedrichshain, o němž koluje nespočet historek.
„Když jsem vstoupila, ocitla jsem se v jiné dimenzi. Nikdy jsem nic takového nezažila. Je to jiný svět – s tím nejlepším zvukem,“ popisuje své první pocity z Berghainu jedna z návštěvnic.
Věhlasný berlínský noční klub se neproslavil nejlepší hudbou, nejprestižnějšími jmény hudební scény nebo nejdražšími drinky. Jméno si vybudoval díky exkluzivitě. O tom, kdo smí nebo nesmí dovnitř, rozhoduje legendární vyhazovač Sven (už jsi někdy viděl*a jiného vyhazovače na obálce GQ?).
Podívá se na tebe a podle toho usoudí, jestli se pro nejdivočejší klub Berlína hodíš, nebo ne. Platí to i pro největší celebrity a nejbohatší lidi světa – třeba pro Elona Muska, kterého před lety odmítli do klubu pustit.
Prestiž Berghainu se odráží i v žebříčku, který každoročně sestavuje časopis DJ Magazine. Na základě řady přísných kritérií sestavuje seznam klubů z celého světa, z něhož čerpají hudebníci i nadšenci z celosvětové klubové scény. V posledních deseti letech se Berghain umístil nejhůře na 16. místě, nejčastěji se však objevuje v první desítce. Za rok 2009 si dokonce odnesl zlatou medaili.
Přelepování kamer je běžnou praxí
Pokud se člověku podaří projít přes vyhazovače, musí si přelepit kameru svého telefonu, protože v Berghainu platí přísný zákaz pořizování jakýchkoli obrazových záznamů.
V tomto článku se dočteš:
Kdy Berghain vznikl a kdy kolem něj vyrostl takový hype.
Jaké podmínky pro vstup musíš splnit.
O největších kontroverzích, které jsou s klubem spojené.
Nápad založit Berghain vznikl před 20 lety, když dva přátelé Norbert Thormann a Michael Teufele hledali místo, kde by mohli vytvořit svůj další projekt. Dvojice se v oblasti zábavy a nočního života pohybovala už od roku 1992, kdy v budově s příznačným názvem Bunker otevřela fetišistický klub pouze pro muže.
O sedm let později otevřeli svůj první noční klub s názvem Ostgut. Po čtyřech letech ho ale museli opustit, protože budovu, kde sídlil, čekala demolice.
Reinkarnace Ostgutu
Berghain se otevřel v roce 2004 jako reinkarnace Ostgutu. Thormann a Teufele se dohodli, že klub založí v budově bývalé tepelné elektrárny, která byla opuštěná od 80. let. Nejprve si místo pronajali od města. Od roku 2011 je už ale budova ve vlastnictví klubu.
Pokud jde o budovu Berghainu, jen málokdo by na první pohled hádal, co se uvnitř děje. Zvenku působí přísně, historicky. Snad jako úřad nebo právě jako industriální hala. Vnitřkem se táhnou dlouhé chodby, stropy stoupají do výšky a interiéry lemují četná schodiště. Podle vyprávění lidí je velmi snadné se tu ztratit.
„Pustili nás dovnitř po dvou hodinách ve frontě“
Možná tě napadá, že celá ta pověst kolem klubu je jen dobře vykonstruovaný marketing. Třeba jde o běžný noční klub s předními techno DJs, kam se chodí za elektronickou hudbou a ravovat jako o život. Berghain má ale opravdu poněkud specifickou kulturu. Právě o ní nám vyprávěla jedna z návštěvnic klubu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení článku?
Pravidla a cenu vstupu.
Navzdory legendám tipy na to, jak se dostat dovnitř, existují. Jak se co nejefektivněji dostat do klubu?
Jací lidé sem chodí.
Co návštěvnici, s níž jsme mluvili, uvnitř překvapilo nejvíc.
Berghain je podle ní absolutní špičkou nejen mezi milovníky berlínské klubové scény, ale i mezi běžnými lidmi, kteří třeba technu pravidelně neholdují. Na úvod zdůraznila, že dostat se dovnitř nemusí být tak těžké, jak se všude píše. Klíčem je prý vyzařovat ten správný vibe a obléct se vkusně – tedy ne tak, jako byste se na sebe snažili poutat pozornost za každou cenu.
„Všechno je o vašem přístupu. Nemusíte být jen celí v černém, to vůbec ne. Já jsem na sobě měla lesklý oranžový kabát a zářila jsem asi nejvíc z celé fronty. Po dvou hodinách čekání ve frontě nás ale pustili dovnitř. Všechno je to o přístupu a atmosféře, kterou vyzařujete. Velké skupiny nebo hluční lidé, kteří se ve frontě nahlas smějí, se mohou hned otočit a odejít, protože je dovnitř nepustí,“ popisuje.
Co musíš mít pro Berghain?
Potvrzují to i zkušenosti lidí na internetu. Podle nich, jak shrnuje Papermag, je klíčem k úspěchu nevzbuzovat příliš velký rozruch a být si jistý*jistá svým oblečením a stylem.
Vstupné do klubu, který se otevírá v sobotu večer a zavírá v pondělí kolem deváté hodiny, se před několika lety pohybovalo kolem 25 eur (něco málo přes 600 korun). Člověk odsud dokonce může odejít a vrátit se po několika hodinách, stačí ti jen menší příplatek.
Pravidlem, které už zaznělo, je zákaz focení. Objektiv na telefonu ti při vstupu jednoduše přelepí páskou. Vzhledem k tomu, co se uvnitř děje, je to ale dost pochopitelné. Koneckonců Berghain je místo, kde panuje naprostá svoboda prakticky ve všem, a přesně takovým místem chce zůstat. Co se týká ravu, chce být safe spacem.
A jak to vypadá uvnitř?
„Člověk si často představuje noční klub podle těch, které už viděl. Očekáváte, že tyhle techno podniky jsou špinavé a undergroundové, zkrátka prostory v podzemí a trochu na ho*no. Ale Berghain je úplně jiný. Zarazilo mě, jak vznešená budova s vysokými stropy to je. Je tu extrémně vysoká úroveň služeb. Opravdu něco exkluzivního,“ popisuje interiér Berghainu návštěvnice, se kterou jsme mluvili.
„Je to nejslavnější klub na světě, kam chodí všichni, od umělců po byznysmeny v oblecích, kteří si tu obléknou latexový obleček a obojek a potom lezou po čtyřech. Tancuje se ve dvou místnostech. Nahoře je menší místnost, druhá, hlavní místnost je dole. Jde o industriální budovu se spoustou zákoutí,“ dodává Slovenka, která v útrobách prestižního klubu strávila několik hodin.
Vzhledem k otvírací době a podmínkám vstupného je běžné, že lidé v Berghainu stráví i 36 hodin. V tomto ohledu se berlínský klub může rovnat kasinům v Las Vegas, kde lidé také ztrácí pojem o čase.
Žádná zrcadla, erotický extrém a matcha
Zajímavostí z útrob Berghainu je, že na toaletách nejsou žádná zrcadla. Důvodem je, aby návštěvník či návštěvnice neměl*a přílišné zábrany kvůli starosti o svůj vzhled. Cílem je udržet člověka v co nejlepší náladě, popisuje Rolling Stone. Zatímco přízemí a vyšší patro patří technu a housu, v podzemí se nachází takzvaná Laboratoř, což je podle několika zdrojů nejbrutálnější a nejextrémnější sex club celého Berlína.
A co se dá v Berghainu pít? Papermag ve svém instruktážním manuálu pro Berghain uvádí, že rozsáhlé menu tu nenajdete. Nejde o gastropodnik. Nejvíc tu jedou nealkoholické nápoje s matchou, která poslouží jako přírodní a zdravější alternativa energetických nápojů, což se při několikadenním ravu nejspíš hodí...