Zlatý medailista z Kazachstánu může po zisku zlata získat třípokojový byt. Stříbrný vítěz by získal byt se dvěma ložnicemi a bronzový vítěz může očekávat byt s jednou ložnicí.
Sportovci mohou mít po triumfu na letošních olympijských hrách dobrý pocit. Mezinárodní olympijský výbor sice neuděluje olympionikům odměny za úspěch na stupních vítězů, ale reprezentace země může být odměněna jednotlivými zeměmi nebo sponzory, uvádí CBSnews.
Právě díky tomu mohou zlatí, stříbrní a bronzoví medailisté získat řadu odměn. Zatímco některé ze slíbených prémií se pohybují ve stovkách či tisících dolarů, jiné jsou nefinanční. Letos Mezinárodní asociace atletických federací (World Athletics) odmění olympijské vítěze v atletice částkou 50 tisíc dolarů.
„Sportovci jsou v podstatě nositeli příjmů, které dostáváme. Jejich výkony na olympijských hrách, na našich vlastních mistrovstvích světa, zajišťují Světové atletice příjmy z vysílání od Mezinárodního olympijského výboru a na úrovni světových šampionátů,“ řekl v rozhovoru pro CNBC prezident asociace Sebastian Coe.
Coe také vysvětlil, že sportovci si zaslouží část příjmů, které pro organizaci generují. Sportovci ze zemí, které na olympijských hrách posbírají nejvíce medailí, mají například slíbeno méně peněz než sportovci z méně úspěšných zemí.
Některé země také nabízejí svým sportovcům na oplátku dost bizarní věci. Zlatý medailista z Kazachstánu by mohl po zisku zlata získat třípokojový byt. Stříbrný vítěz by dostal dvoupokojový byt a bronzový vítěz může očekávat jednopokojový.
Na olympijských hrách v Tokiu v roce 2021 získaly zlaté medailistky z indonéského badmintonu Greysia Polii a Apriyani Rahayu neobvyklou odměnu v podobě pěti krav, restaurace, nového domu a finanční odměny v hodnotě asi 350 000 dolarů. Malajsie slíbila svým sportovcům za jejich pódiový úspěch automobil.