Asi nikomu nemusíme vysvětlovat, že je Česko vnitrozemský stát. Málokdo však ví, že v zahraničí Češi spravují námořní přístav, který jim umožňuje přístup k moři. Jak je to možné?
Svobodná přístavní zóna. Takto se v mezinárodním a námořním právu označuje část území, které leží na území jiného státu než toho, který ho spravuje. Možná jsi o tom ještě neslyšel*a, ale Česká republika takovou zónu má. Jak vypadá a kde ji najdeš?
Česko má pod palcem více než 32 kilometrů čtverečních přístavu s přímým přístupem k moři. Neleží však samozřejmě v Čechách, na Moravě ani ve Slezsku, ale asi 530 kilometrů od našich hranic. Technicky vzato je tak naprosto legitimní říct, že naše země disponuje územím, které má přístup k moři.
- Jak je možné, že má Česká republika přístup k moři.
- Jak území vypadá dnes.
- Jak dlouho platí smlouvy, které nám k moři zajišťují přístup.
Jak je to možné?
Můžeme ale zjednodušeně tvrdit, že Česku náleží území u moře? A mohou území využívat i čeští občané? Jak možná tušíš, všechno je trochu složitější. O zajímavosti nedávno informoval instagramový profil @artur.knows na svých edukativních reels. A pod příspěvkem se hned rozproudila vášnivá diskuse. Co tedy o území víme a jak k němu Česko přišlo?
Co se dozvíte po odemčení?
- Jak je možné, že Česko podobné území má.
- Česko disponuje územím s přímým přístupem k moři a značným ekonomickým potenciálem.
- Proč tento potenciál nevyužívá. Co se v oblastech děje, nebo spíše neděje.
- Jak území vypadají dnes.
- Jestli se dá v „českém moři“ koupat.
- K čemu území slouží a komu.