Tlak na „dokonalé“ svátky a pocit, že jsi na všechno sám*a, je realita, o které se moc nemluví. Proč se to děje a jak si Vánoce užít po svém? Máme příběhy a tipy, co tě inspirují.
Všude kolem nás vidíme fotky šťastných rodin, slavnostně prostřené stoly a reklamy na „šťastné a veselé“. To může snadno vyvolat pocit, že pokud to nezažíváme, děláme něco špatně. Podle autorky knihy Ticho Susan Cain často osamělost vzniká z toho, že nemáme autentické spojení s lidmi kolem nás. Vánoce tento pocit ještě umocňují, protože se očekává, že budeme v kruhu blízkých.
Pro některé z nás mohou být svátky časem, kdy se naše osamělost stává ještě palčivější. Možná však není potřeba hledat dokonalé Vánoce venku – stačí najít autenticitu v sobě samých.
Kde se bere vánoční samota?
Osamělost během Vánoc může mít různé příčiny:
- Ztráta blízkého: Vánoce bez někoho, kdo byl dřív součástí našeho života, můžou bolet víc, než si chceme připustit.
- Vzdálenost: Když jsme daleko – ať už fyzicky nebo emocionálně – můžeme mít pocit, že nemáme s kým sdílet tyto chvíle.
- Tlak na dokonalost: Očekávání „perfektních“ svátků může vyvolávat stres a pocity selhání.
- Sociální izolace: Někteří lidé jednoduše nemají okruh blízkých přátel nebo rodiny.
- Nedorozumění v rodině: Pokud si s rodinou nerozumíme, společný čas může vyvolávat více stresu než radosti. Je v pořádku prožít svátky podle vlastních pravidel.
Jak zmiňuje i spisovatel a novinář Johann Hari, který se tématu duševního zdraví dlouhodobě věnuje, ve svém TED talku, osamělost není o počtu lidí kolem nás, ale o kvalitě vztahů, které máme. Někdy však stačí využít samotu jako příležitost ke změně.
Síla rituálů nebo dobrovolnictví
To je případ dívky, která vyrůstala jen s maminkou, zdravotní sestrou. Ta měla často o Vánocích službu v nemocnici, a tak její dcera zůstávala doma sama. Místo sebelítosti si ale vytvořila své vlastní sváteční rituály. Každý rok si objednala donášku oblíbeného jídla, pustila pohádky a udělala si kreativní večer – navrhovala designy oblečení, nebo si psala deník. Snažila se zrelaxovat se a odpočinout si. Jak sama říká, Vánoce pro ni nejsou o tom, s kým je tráví, ale o tom, jaký pocit si z nich odnese.
Podobný příběh má muž, se kterým jsme mluvili – přišel o partnera, takže pro něj Vánoce znamenaly velkou prázdnotu. Proto se rozhodl připojit k dobrovolnickému programu v domově pro seniory u něj ve městě. „Vidět radost v očích těch, kterým pomáhám, mi dává smysl. Uvědomil jsem si, že svátky nemusí být jen o rodině, ale i o tom, co můžu přinést druhým – a tím i sobě,“ říká.
Jak Vánoce o samotě zvládnout?
Pokud se z jakýchkoliv důvodů cítíš podobně a svátky tě spíš stresují, než těší, zkus tyhle tipy.
Virtuální akce
Můžeš se podívat na online koncerty oblíbených interpretů – spousta kapel a DJs pořádá streamy nebo živé přenosy, které tě naladí na tu správnou atmosféru. Pokud chceš něco kreativního, zapoj se do DIY návodů, kde si můžeš vyrobit vlastní vánoční dekorace nebo se naučit nové recepty. Spoustu nápadů najdeš na Pinterestu nebo třeba webu Kreativnytechniky.cz. Pro filmové nadšence je tu možnost online projekcí vánočních klasik, jako jsou Tři oříšky pro Popelku nebo Alois Nebel, na platformách jako třeba KVIFF.TV.
Dobrovolnictví
Pomáhat druhým je skvělý způsob, jak prožít Vánoce a najít radost i pocit sounáležitosti. Na platformách jako Charita.cz nebo Dobrovolník.cz najdeš mnoho příležitostí a informace o tom, jak se zapojit. Většina neziskových organizací, například Diakonie českobratrské církve evangelické, či Arcidiecézní charita Praha, každoročně pořádají sbírky, kde můžeš pomoci i ty. Také Nadace Terezy Maxové organizuje programy na podporu dětí a rodin v krizových situacích, do kterých se můžeš zapojit a přispět svým časem nebo finančně. Určitě stojí za to oslovit i charitativní spolky a domovy pro seniory ve tvém městě, kde se každá ruka může hodit.
Mindfulness a meditace
Nástroje, díky kterým se můžeme více soustředit na přítomnost a najít svůj vnitřní klid. Místo přemýšlení o minulosti nebo budoucnosti se zaměř na maličkosti kolem sebe – zvuk koled, vůni vánočního pečiva nebo klidné chvíle s horkou čokoládou. Krátká každodenní meditace ti pomůže zklidnit a nestresovat se. Aplikace jako Headspace nebo Calm nabízejí jednoduché vedené meditace, které ti pomůžou zvládnout vánoční shon a soustředit se na to, co je opravdu důležité.
Vytvoř si vlastní tradice
Užij si svátky po svém a vytvoř si vlastní tradice. Co třeba sepsat bucket list na příští rok, nebo si dát wellness den s horkou vanou či v sauně? Pokud tě láká společnost, v Praze můžeš vyrazit na Štědrovečerní večeři pro všechny do Planety Za nebo na Štědrý večer bez partnera. Pokud máš chuť na něco trochu formálnějšího, zkus Vánoční večírek pro sólisty, kde můžeš poznat třeba nové přátele. A jestli tě zajímá historie, vydej se na komentovanou procházku po Vinohradech za časů monarchie.
Zajímavé akce najdeš i mimo Prahu. V Olomouci se 25. prosince konají Vánoce pro všechny v Arcibiskupském paláci – setkání plné pohody a dobré nálady. V Brně zase můžeš zažít Vánoce v ZOO, kde tě čeká komentované krmení tygrů, bizonů i kapybar a nezapomnělo se ani na zlaté prasátko. Vánoce jsou ideální čas zkusit něco nového a vytvořit si vzpomínky podle sebe!
A pokud máš pocit, že už to sám*a nezvládáš, obrať se na odborníka. Jak říká Brené Brown ve své knize Síla zranitelnosti, hledat pomoc je znakem odvahy, ne slabosti.
Proč je důležité o osamělosti mluvit?
Nemusíme mít „dokonalé“ svátky, abychom si je užili. Vánoce jsou o tom najít si vlastní způsob, jak prožít klid a radost – třeba jen s kakaem a oblíbeným playlistem. Sdílení toho, co nás trápí, je ale zásadní pro zvládnutí stresu a vlastních emocí. Když se podělíme o to, co prožíváme, uleví se nám a získáme i podporu od ostatních. A pokud víš, že někdo o Vánocích může být sám, nabídni mu pomoc.
Nicméně, být sám není vyloženě špatně – i chvíle osamění nám mohou nabídnout prostor pro odpočinek a sebereflexi. Otevřením se a vzájemnou podporou můžeme nejen zmírnit osamění, ale i najít způsob, jak prožít svátky v klidu a pohodě, ať už v samotě nebo s někým blízkým.