Kromě toho budeš moci pozorovat další nebeský jev.
V následujících dnech a týdnech bude možné na obloze pozorovat několik zajímavých úkazů. Poslední noc v roce může přinést velkolepou polární záři viditelnou ze Slovenska. TASR o tom informoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
„Na Slunci došlo k sérii erupcí a minimálně jedna z nich vyvrhla směrem k Zemi oblak plazmatu s nabitými částicemi. Ten by měl Zemi zasáhnout během silvestrovských večerních hodin. NOAA (americký Národní úřad pro oceán a atmosféru) předpovídá geomagnetickou bouři až stupně G3, tedy s možností pozorování polárních září i na našem území,“ říká Horálek.
„Zda k jevu dojde, není zcela jisté, modelování slunečního větru je velmi složité,“ dodává odborník. Zájemci o pozorování úkazu by měli mít volný výhled na severní obzor neznečištěný světelným smogem. Pozorování polární záře vyžaduje také příznivé počasí.
Kromě polární záře lze pozorovat i další jev
Ačkoli tento ‚nebeský ohňostroj‘ nelze na přelomu roku zaručit, planetu Venuši lze na jasné obloze pozorovat s jistotou a v tomto ročním období je dobře viditelná. „Na večerní obloze je po Slunci a Měsíci třetím nejjasnějším nebeským objektem. Již za soumraku ji lze spatřit nad jihozápadním obzorem jako nepřehlédnutelný nebeský objekt i z měst,“ dodává Horálek.
Podle něj bude Venuše na noční obloze dobře viditelná i v následujících měsících, a to díky několika konjunkcím - tedy objevení se nebeských objektů v těsné blízkosti.
Venuše však nebude jedinou planetou, kterou bude možné v noci pozorovat. Přestože již 3. ledna večer vytvoří konjunkci s Měsícem, 18. ledna vytvoří těsnou konjunkci se Saturnem. V blízkosti obou planet bude pozorovatelný také Neptun, dodává vědec.
Během následujících dvou měsíců vytvoří konjunkci Saturn s Měsícem (večer 1. února 2025) a Měsíc s planetou Merkur (večer 1. a 2. března 2025). Tělesa budou pozorovatelná zdaleka v tzv. zvířeném světle, dodává Horálek.
Zvířecí světlo je mírné zvýšení jasnosti v okolí Slunce. Rozprostírá se podél souhvězdí živočišné říše. Je snadno pozorovatelné na začátku nebo na konci jasné bezměsíčné noci, kdy je sklon ekliptiky vůči obzoru strmější – tedy na jaře nebo na podzim.