Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vítej v Sommarøy. Unikátní vesničce v Norsku, kde chtěli zrušit čas. Proč k tomu nedošlo a jak se zde dnes žije?
„Chcete-li sekat trávník ve 2:00 v noci, můžete. Pokud chcete jít ve 4:00 plavat nebo se projít, klidně můžete,“ zní z úst lidí, kteří žijí na území malé rybářské vesnice na severu Norska.
Sommarøy je místo, které se často objevuje ve videích, která vykreslují přírodní nádheru arktického prostředí, barevných domků a rybářských lodí. Kromě toho, že jde o obec s přibližně 350 obyvateli, kteří se spoléhají na rybolov a turismus, jde také o místo, kde před lety chtěli zrušit čas.
V tomto článku si přečteš:
Čeho by dosáhli, kdyby zrušili čas.
Jaké největší problémy by museli řešit, kdyby tam neexistoval klasický čas.
Co dělají běžně ve dvě ráno, když mají polární den.
Lidé ze Sommarøy společně s agenturou pro rozvoj turismu v Norsku dostali v roce 2019 nápad, který by je odčlenil od zbytku civilizovaného světa velmi ojedinělým způsobem.
Sommarøy se nachází přibližně hodinu jízdy od města Tromsø, přičemž územně se skládá z několika maličkých ostrovů, které jsou propojeny silničními mosty. Poloha rybářské obce, jejíž moderní historie se začala psát kolem roku 1900, jí zaručuje polární dny a také polární noci, během kterých slunce uvidí jen sporadicky, píše The Guardian. Proto vymysleli kampaň, podle které chtěli být první na světě, kde se nebudou orientovat 24hodinovým časovým systémem.
Plán z roku 2019 si získal řadu podporovatelů i odpůrců, protože ne vše v životě se dá řídit pocitově, případně podle nálady. Refresher proto kontaktoval člověka, který v okolí této obce žije většinu svého života, aby nám prozradil, jak to tam vlastně vypadá v roce 2025 a jak funguje život ve vesnici, která chtěla zrušit čas.
„Byl jsem tam už mockrát. Žiji nedaleko. Člověk by až nevěřil, jak jsou tamní lidé šťastní. O lidech z Norska se říká, že jsou obecně pohodoví a příliš nespěchají, ale v Sommarøy je to ještě o level výše, vážně. Kampaň to byla dobrá, ale čas zde normálně existuje i přes tyto speciální podmínky (smích),“ říká pro Refresher Anoop Daas, který je původem z Bangladéše.
Jelikož Sommarøy se nachází za polárním kruhem, lidé tam mohou na vlastní kůži zažít nefalšované polární dny i noci. Od května do července tedy mají přibližně 69 dní, kdy slunce nezajde za horizont. Naopak od listopadu do poloviny ledna zase trvá polární noc, kdy je stále tma, případně šero.
Domácí jsou na tyto podmínky zvyklí a turisté je vyhledávají, aby zažili, jaké je to mít v 1:00 v noci světlo jako během dne a naopak. Právě obyvatelé rybářské vesnice společně s agenturou pro rozvoj se rozhodli, že tyto podmínky přetaví do něčeho, co jim bude závidět celý svět, píše Nord Norge.
„Na celém světě žijí lidé ve stresu a depresích. V mnoha případech to může souviset s pocitem, že jste uvězněni hodinami. Budeme zónou bez času, kdy každý může žít svůj život naplno... Naším cílem je poskytovat plnou flexibilitu 24/7. Chcete-li posekat trávník ve dvě ráno, můžete to udělat,“ řekl pro norskou veřejnoprávní televizi NRK vedoucí kampaně za zrušení času Kjell Ove Hveding.
Podle portálu Goodis je několik stovek obyvatel ze Sommarøy odkázáno zejména na turismus a rybolov, přičemž v době sociálních sítí a marketingu sázejí více na turismus. Proto se v roce 2019 rozhodli požádat norskou vládu o zavedení tvz. bezčasové zóny.
Nápad obletěl svět a na sever Norska se začalo hrnout ještě více turistů než do té doby. Údajně to byl skvělý tah pro lidi, kteří jsou neustále ve stresu z toho, že něco v práci či soukromém životě nestíhají.
„Jít se v noci kolem druhé projít do kavárny pro kávu a pak kecat na pláži, to je tady naprosto běžným jevem,“ psali jiní zdejší obyvatelé do komentářů pod instagramové video o zvláštnostech této obce.
Pro jistou skupinu lidí byl tento nápad o zrušení času skvělou ideou, ne však pro všechny. Do kampaně, kterou se nepodařilo zoficiálnit, se zapojovali i její odpůrci. V roce 2025 tam stále podle Anoopa Daase funguje 24hodinový časový systém.
„Nápad to byl dobrý, ale nemělo vyřešeno několik praktických otazníků. Okej, zrušili bys tu čas. Jak byste pak řešili rezervace do toho jednoho hotelu, na kterém staví? Případně termíny u lékaře? Otevírací hodiny podniků a úřadů? Jakože, stejně chodíme všichni z okolí Sommarøy k lékařům do Tromsø, ale chápeš mou myšlenku,“ rozpovídal se o minusech zrušení času Anoop.
Lidé žijící v tomto regionu na severu Norska jsou podle něj se svým životem spokojeni. Kritika přicházela zejména zvenčí, například od lékařů a vědců, kteří přísně zdůrazňovali, jaké negativní účinky může mít zrušení 24hodinového času pro lidské zdraví.
„Naše těla se přizpůsobila 24hodinovému cyklu generovanému rotací Země. Ve skutečnosti nemůžeme jít proti evoluci a to je to, co se na tomto místě děje. Jdete proti tomu, na co jsme naprogramováni. Série metabolických procesů reaguje na světlo a čas a říká vašemu tělu, jak se má chovat v různých bodech dne. Dokonce i procesy jako například trávení a tělesná teplota jsou spojeny s tímto rytmem. Porušení cirkadiánního rytmu, při kterém vaše tělo pracuje na samostatném rozvrhu jako vaše mysl, je rizikovým faktorem onemocnění,“ řekla odbornice na neurologii, lékařka Hanne Hoffman.
Území na severu Norska o rozloze 400 metrů² se tak před pěti lety pokusilo o něco, čím si tamní obyvatelé získali pozornost celého světa. V jistých médiích se dokonce ještě dnes setkáš s chybným tvrzením, že na tomto místě neexistuje čas, jak ho známe my, píše Smithsonian Mag.
Sice plán zrušením času nevyšel, ale i Anoop Daas potvrdil, že domácí se přesto příliš neorientují podle toho, kolik je hodin, ale podle své potřeby. Půlnoční kávy, sečení nad ránem či spánek ve dne je pro ně nadále běžnou součástí života, a proto se může tamní život přesto jevit tak, že tam vlastně opravdu žádný čas neexistuje.
„Šokující“ pravdou na závěr tak zůstává, že v Sommarøy je stejný čas jako v Česku.