Kid Ajvn natočil video, kde mladým klukům radí, aby si místo toho, aby se naučili uklízet, zaplatili uklízečku. „V tu chvilku posouváš svojí mentalitu, absolutně zapisuješ do svého podvědomí, že některé věci prostě dělat nemusíš,“ radí svým sledujícím.
Rozhodli jsme se na tohle video zareagovat. Jasně, delegovat práci, když si to můžeš dovolit, je fajn. Jenže je taky super si jako mladý kluk osvojit základní návyky, a možná to je i daleko víc prospěšné, než jak to tady Ivan Kloc (kid_ajvn) prezentuje.
Trošku si to rozebereme: dřív to takhle opravdu fungovalo. Mladí muži se od svých matek, které za ně domácí práce dělaly, stěhovali rovnou za svými snoubenkami nebo manželkami. Takže k tomu uklízení muži, tehdy primárně zodpovědní za obživu rodiny, často ani nepřičichli, protože ženy v té době třeba nepracovaly (nebo ani neměly takové vymoženosti jako volební právo).
Jenže dneska jsme se posunuli. My ženy stejně jako muži pracujeme, studujeme a je na nás v tomto směru kladen podobný tlak a společenská očekávání. Mimochodem, vyžít jako rodina z jednoho mužského platu dneska ani prakticky nejde.
Muže, kteří si neumí uklidit, už dnes nikdo nechce
Taky životní situace jsou rozmanitější – většina mladých stráví několik let studiem vysoké školy, nějakou dobu trvá, než si najdou první práci, a také podle současných statistik není úplně pravděpodobné, že zůstaneme v manželství s prvním člověkem, kterého potkáme. Naopak si můžeme vyzkoušet život s různými lidmi, což celé vede k tomu, že dneska mladí dvacátníci musí žít nějakou dobu sami.
A když žijí sami, tak se prostě chtě nechtě musí naučit se o sebe postarat, zatímco z reelka Kid Ajvna se může zdát, že muži prostě nepotřebují umět uklízet, protože to je úkol někoho jiného. Ale i s penisem můžeš prát, vytírat nebo vařit. A tyto dovednosti kluci velmi zužitkují i když si najdou vztah. Výzkumy totiž ukazují, že vztahy, kde si pár domácí práce dělí spravedlivým dílem, bývají šťastnější.

Uklizené byty dokonce zvyšují i sexuální spokojenost (!). Jednoduše proto, že když muž své partnerce „umožní“ nemyslet na hromady prádla a neutřený prach, tak na to bude mít větší chuť. Cítíme potřebu to zdůraznit, i když to většina mladé generace snad už považuje za samozřejmost – protože pod zmíněným reelkem přistávaly i tak povedené komentáře jako „nemusíš si hledat uklízečku, stačí najít manželku.“ Ach jo.
Když přijdeš na dating market nebo na Tinder s tím, že neumíš ani hodit do pračky špinavou fusekli nebo si po sobě vytřít, protože to za tebe prostě vždycky dělal někdo jiný, nebudeš úplně na roztrhání. Možná skill uklízení neocení kámoši, se kterými řešíš investice, ale zaručujeme, že 99 procent žen ano. S tím také souvisí, že tu máme epidemii mužské samoty – mladí muži si dnes často nemohou najít partnerky a v izolaci se radikalizují – což se podle posledního reportu BIS děje docela často i v Česku. Pokud však mladí Češi hledají partnerky s tím, že vyžadují i kompletní servis od úklidu po nakrmení, nevyhnutelně prostě zůstanou sami.
Pokud se však v páru vzájemně dohodnete na nějakém rozdělení, ať už péči o domácnost přebere uklízečka nebo partnerka, každému je do toho prd – pokud jste s tím oba v pohodě a spokojení, je to úplně v pořádku. A pokud jsi v pozici, kdy si můžeš dovolit otravné činnosti – což pro někoho může být ten úklid – delegovat na někoho jiného, proč ne. Je však velmi toxické a nebezpečné mezi řádky mladým mužům tvrdit, že podobné dovednosti nepotřebují jako kluci ani umět, protože je za ně vždycky někdo udělá.
Mimochodem: jako mladá holka, která by chtěla začít podnikat a investovat do sebe, se na mě doporučení s uklízečkou nevztahuje? Platí to teda jen pro kluky, budoucí podnikatele? Takže Ajvnovi za tohle posíláme red flag týdne.