Afrika je domovem i pro desítky různých monster. Vybrali jsme pro vás ty nejděsivější.
Afrika je kontinent, který je nám Evropanům poměrně vzdálený. Ať už hovořím o kultuře, náboženství nebo životní úrovni. Faktem ale je, že tzv. „černý kontinent“ je kolébkou celého lidstva a rodištěm několika velkých a slavných civilizací. A jak už tomu bývá, tak ani Afričané nebyli v dřívějších dobách schopni vysvětlit přírodní jevy, jako jsou bouře nebo deště, a tak vymýšleli různá vysvětlení, v nichž figurovali bozi a božská stvoření. Lidská fantazie je velmi kreativní, a tak jsme si díky jejich mýtům a pověstem mohli zvolit sedmičku těch nejděsivějších kreatur, které podle bájí sídlily v této oblasti, která se i dnes stýká s nedostatkem vody a potravin. Po japonském a slovanském výběru se tak v dnešním článku přesuneme do Afriky a představíme vám tamější bájné kreatury.
Grootslang
Grootslang je pojmenování afrického démona, které v doslovném překladu znamená velký had. Nenechte se však zmýlit. Nejde o žádnou anakondu, nýbrž o monstrum, které podle pověstí žije v místě, kterému domorodí obyvatelé říkají jeskyně zázraků, jenž se má nacházet někde poblíž Richtersveldu v Jižní Africe. Podle legend šlo o démona, který byl natolik silný, že ho bohové rozdělili na dva druhy zvířat: na slona a hada. Nicméně dvojice zvířat stvořitele přechytračila a spářila se, díky čemuž se na světlo světa dostala kreatura, která je napůl hadem a napůl slonem. Netvor je prý dlouhý až 18 metrů a tvrdí se, že svoji jeskyni střeží jako oko v hlavě, neboť v ní ukrývá hory diamantů.
Inkanyamba
Inkanyamba je obrovský masožravý netvor, který by svým vzhledem měl připomínat úhoře. Podle zdrojů vznikla legenda o něm v kmenech Zulu a Xhosa z Jižní Afriky. Podle nich je toto monstrum schopné měnit počasí jak se mu zlíbí a často toho zneužívá v boji proti svým nepřátelům. Svá těla mají zdobena ploutvemi a přestože žijí ve vodě, dokáží se vznést nad hladinu a pátrat po kořisti. A kdo se jim znelíbí má pravděpodobně smůlu, neboť na seznam schopností těchto netvorů patří i umění vyvolat tornádo nebo přivolat blesky. Zajímavostí je, že v Africe skutečně žijí sladkovodní úhoři, kteří dorůstají délky až dvou metrů. Ti mohli být dost možná zdrojem fantazie Afričanů, kteří vymysleli Inkanyamba.
Kongamato
Létající monstrum zvané Kongamato se vyskytuje v příbězích obyvatel Zambie, Angoly a Konga a je popisováno jako létající plaz, přičemž jeho vzhled nápadně připomíná pravěkého pterodaktyla. Bájné stvoření prý žije v řekách a bažinách a má ohromné rozpětí křídel. Žádné peří byste však na jeho těle nenašli. Zvláštností je, že se podobný tvor pohybuje i v dalších legendách napříč celou Afrikou. Svědectví agresivního dravce bývají nahlašována i dnes a přestože je pravděpodobné, že většina z nich je výplodem fantazie nebo špatných světelných podmínek, stále je tu nepatrná možnost, že se jedná o neobjevený druh žijící na těžko přístupných místech.
Impundulu
Impundulu nebo-li pták z blesků je nadpřirozený tvor z mytologie z folklóru kmenů Pondo, Zulu a Xhosa. Jihoafrický opeřenec je stejně veliký jako člověk a může svojí přítomností vyvolávat bouře a blesky. V některých verzích příběhu se dokáže změnit v člověka a v jiných zase působí jako ochránce šamana. Většina se však shoduje v tom, že si Impundulu nebere servítky a útočí na lidi a živí se jejich krví. Části jeho těla a jeho vajíčka mají mít zázračnou léčivou moc.
Adze
Adze je bytost z mýtů pasáků ovcí z Ghany a Toga prahnoucí po krvi. Bere na sebe podobu světlušky, avšak pokud ji chytnete, vezme na sebe podobu lidskou. Je velmi agresivní a prahne po krvi a lidských orgánech, konkrétně pak po všem co je ve vašem těle a je to teplé. Nicméně v podobě malého hmyzu vás Adze napadne v noci a bude vám sát krev, přičemž vás k tomu ještě nakazí smrtelnou nemocí. Jejich oběťmi jsou většinou malé děti a po nakažení se stávají posedlé duchem démona Adze. Pravděpodobné je tedy, že se jedná o mýtus vzniklý v souvislosti s onemocněním malárií.
Gbahali
Gbahali je mýtický tvor z Libérie, který by měl připomínat krokodýla. Měl by dorůstat do délky až 9 metrů, mít poněkud kratší a širší tlamu než krokodýl a delší nohy. A ačkoli tento druh není vědecky prozkoumán, různí liberijští lovci nezávisle na sobě tvrdí, že se podíleli na honu takového stvoření. Zřejmě však pravděpodobněji zapracovala jejich fantazie. Zvláštní však je, že byl svědkům tohoto stvoření ukázán obrázek pravěkého vyhynulého tvora jménem Postosuchus, kterého označili za Gbahaliho.
Popobawa
Popobawa je tvor, který je zvláštní nejen svým zjevem ale i tím, že o jeho přítomnosti hovoří nejen historické legendy, ale i novodobí obyvatelé Zanzibaru a Tanzánie, kteří s ním údajně měli mít tu čest. Toto stvoření je démonem, který přes den vypadá jako docela obyčejný člověk, avšak v noci se mění v jednooké monstrum s vzhledem netopýra o lidské velikosti. V temné noci útočí na muže i ženy a znásilňuje je, přičemž je obzvláště kutý k těm, kteří v něj nevěří. O útocích se poprvé mluvilo v roce 1965 na ostrově Pemba a od té doby se opakovaly v určitých letech a pokaždé vyvolaly masovou hysterii.