Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. srpna 2016 14:40
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Česká obec ukrývá evropský unikát: Největší sladkovodní tunel v přírodě, o kterém jsi možná dosud neslyšel

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Už několik let se nedaleko Uherského Hradiště nachází unikátní projekt, jehož existence se do povědomí široké veřejnosti zatím příliš nedostala.

V obci Modrá poblíž Velehradu ve Zlínském kraji se ukrývá zajímavá turistická lokace, která může posloužit jako tip pro každého s chutí vydat se v těchto několika posledních letních týdnech na výlet do přírody. Jedná se o areál s názvem Živá voda, který vznikl přibližně před třemi lety jako součást projektu „Živá voda – Živá škola“ uskutečněného v rámci přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem, přičemž na návštěvníky zde čeká bohatá expozice zaměřená na rostliny a živočichy vyskytující se ve sladké vodě zdejších rybníků, řek nebo v jejich přilehlém okolí. Kromě toho se zde nachází také jedna zajímavá evropská rarita, kterou bychom mohli označit za jednu z nejvíce atraktivních lákadel celého areálu.

Česká obec ukrývá evropský unikát: Největší sladkovodní tunel v přírodě, o kterém jsi možná dosud neslyšel
Zdroj: www.zivavodamodra.cz

Řeč není o ničem jiném než o osm metrů dlouhém tunelu vybudovaném 3,5 metru pod vodní hladinou, díky kterému se návštěvníkům naskytne pohled na život pod vodou, jaký jen tak někde nenajdou. Jedná se totiž o vůbec největší sladkovodní tunel v přírodě na celém evropském kontinentu. Po levé straně za prosklenou stěnou jsou k vidění hejna ryb žijící v chladných vodách řek nebo horských potocích jako například jelce, parmy, pstruhy a další, zatímco pravá strana je věnována zejména rybám většího vzrůstu. Nechybí však ani dravci typu sumci, štiky nebo candáti a za unikátní kousek expozice jsou považováni jeseteři. Kromě toho se zde nachází několik vyz velkých, největších sladkovodních ryb světa, o délce necelé dva metry.

Pro zrakově hendikepované návštěvníky jsou pak na stěnách areálu k dispozici makety ryb v životní velikosti včetně popisu v Breilově písmu a osvěžení v létě zajišťuje přítomné přírodní koupaliště s brouzdalištěm pro děti. Není taky bez zajímavosti, že filtrace těchto vodních ploch probíhá prostřednictvím přirozeného mokřadního společenství rostlin a voda při výtoku vlivem vegetace dosahuje kvality pitné vody.

Pokud víte i o dalších zajímavých atrakcích, místech či lokacích z našich končin, které se třeba doposud nedostaly do povědomí širší veřejnosti, ale stojí za zmínku, můžete se s námi a ostatními čtenáři podělit níže v sekci komentářů.

Česká obec ukrývá evropský unikát: Největší sladkovodní tunel v přírodě, o kterém jsi možná dosud neslyšel
Zdroj: www.zivavodamodra.cz
Domů
Sdílet
Diskuse