Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
30. září 2016 14:53
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Česká republika slaví nový světový rekord! Výzkum odhalil nejhlubší podvodní jeskyni planety

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Zatopená část Hranické propasti se od nynějška pyšní titulem nejhlubší podvodní jeskyně světa. Expedice tvořená Čechy a Poláky slaví nebývalý úspěch.

Česká republika se může pochlubit novým světovým unikátem. Po hloubkovém výzkumu uskutečněném v úterý 27. září (september) byla zatopená část Hranické propasti nacházející se na Přerovsku prohlášena za nejhlubší podvodní jeskyni na světě. Měření bylo provedeno potápěči s pomocí dálkově ovládaného robota, který se dostal do hloubky 404 metrů. Stále se však nejedná o samotné dno celé propasti, jak totiž uvádí tisková zpráva, měření muselo být přerušeno z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota.

Za výzkumem stojí členové České speleologické společnosti (především tým ZO 7-02 Hranický kras) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky a na projektu se taktéž podíleli příslušníci odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR. Důležitou roli sehráli také pracovníci firmy Gral Marine, která pro hloubkové měření zapůjčila dálkově řízeného podvodního robota s obsluhou. Jednou ze zásadních osobností celého projektu byl Polák Krzysztof Starnawski, šéf česko-polské expedice, který se v předešlých letech opakovaně v propasti potopil do hloubky přes 200 metrů a společně se svými kolegy se zasloužil o postupnou instalaci vodícího kabelu táhnoucího se 370 metrů hluboko, kde při úterním výzkumu „operátor robota opustil vodící šňůru a pokračoval ‚pocitově‘ do hloubky podél stěny,informuje ve zprávě Michal Guba z České speleologické společnosti.

Fotografie průzkumu Hranické propasti z roku 2014  

Dosavadním rekordmanem byla italská jeskyně s názvem Pozzo del Merro, která se nachází poblíž římské metropole a dosahuje hloubky 392 metry. Toto prvenství se navíc dle slov speleologa Miroslava Lukáše podařilo překonat náhodou„Pokus o rekord nebyl v plánu a nikdo s ním nepočítal, mělo jít hlavně o zkoušku vyvážení a ovládání při sestupu do hlubiny. Ale všechno šlo výborně a pokračovalo se dál a dál až byla najednou hranice čtyř set metrů,“ vysvětlil Lukáš pro server iDnes. Pokud bychom k hloubce Hranické propasti navíc připočetli také její suchou část od úrovně terénu k vodní hladině, činí celkové hloubka české propasti 473,5 metru, rekord však počítá jen se zatopenou částí.

Doporučeno
 „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije 12. června 2024 8:00

V jaké hloubce se nachází úplné dno zatopené propasti, zatím není jasné. Odhady některých odborníků však hovoří o možnosti, že zatopená jeskyně může dosahovat hloubky dokonce 700 až 1 000 metrů. Zůstává také otázkou, zda se na dno podaří výzkumníkům v budoucnosti vůbec někdy dostat. Dlouholetý výzkum byl komplikován složitým tvarem jeskyně a nahromaděným množstvím kamení a dřeva, které se až nyní podařilo potápěčskému týmu překonat. Stále však existuje pravděpodobnost, že cesta až k samotnému dnu může být nepřístupná.

Kompletní galerii snímků pořízených během úterní výpravy do hlubin české propasti si můžete prohlédnout na stránce populárně-naučného magazínu National Geografic, který šéfa expedice Krzysztofa Starnawskiho ohledně celé akce důkladně vyzpovídal. Ten v rozhovoru mimo jiné říká, že použitý přístroj disponuje certifikovaným hloubkoměrem, a tudíž nemůže být o přesnosti měření žádný pochyb. Gratulujeme!

Domů
Sdílet
Diskuse