Praha nabízí nové vychytávky. Novinky jsou výsledkem projektu Smart Prague, která si dává za cíl postupně modernizovat středoevropskou metropoli.
V Praze se nově připojíš na vybraných frekventovaných tramvajových zastávkách k vysokorychlostní Wi-Fi síti zcela zdarma. Jako první dostala bezplatný přístup k internetu zastávka Husinecká, která je jen několik bloků od Vysoké školy ekonomické. Další spoty rychle přibývají, zatím se týkají vytíženějších pražských lokací.
Online zastávky jsou výsledkem projektu Smart City Prague, tedy Chytré město, což je koncept, který má do roku 2030 v různých směrech zmodernizovat metropole po celé Evropě, které jsou do projektu zapojené. Součástí modernizace mají být nabíječky elektroaut, chytré popelnice, pouliční lampy s Wi-Fi sítěmi, internetová radnice a další propojování aplikací s různými praktickými věcmi. Zatím je však většina věcí rozpracovaná pouze jako plány.
K chytrým zastávkám se přidaly i chytré lavičky. Jedna z nich stojí na Puškinově náměstí v Dejvicích. Lavičky jsou speciální v tom, že fungují na solární energii (prostřední část je shora pokryta solárním panelem a meteorologickou stanicí) a obsahují USB porty, kterými je možné si dobít telefon.
Je to rozhodně velký krok kupředu, ale také to může znamenat potenciální velký problém. USB porty jsou nechráněné, dostat se k nim může pochopitelně každý, a proto se nabízí myšlenka, jestli nebudou moci být upraveny šikovnými škodiči, kteří by pak mohli prostřednictvím portů velmi snadno hacknout připojené zařízení. Nehledě na existenci všemožných USB killerů, kterými lze osadit takřka jakýkoliv USB vstup i výstup a zničit telefon během několika vteřin. Proto je potřeba se mít před těmito novinkami na pozoru, dokud nebudou proti nebezpečí skutečně ošetřeny. Kromě toho jsou porty umístěny na lavičkách poměrně nelogicky zboku, takže pro pohodlné dobíjení je potřeba vlastnit velmi dlouhý napájecí kabel.
Wi-Fi spoty v současné chvíli najdeš na 27 místech pražské metropole. Během půl roku by toto číslo mělo narůst na 300 zastávek. Otázkou však nadále zůstává, jestli by se spíše neměl více řešit problém metra, kde již ve vestibulu přechází mobilní data do nestabilního EDGE připojení, nehledě na to, že si při jízdě tunelem stále nikdo nemůže ani zavolat, což v ostatních metropolích bývá zaběhlým standardem.