- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Věčný rebel na trávníku, ale i mimo něj.
Paul Gascoigne. Gazza. Jeden z největších fotbalových talentů, které kdy běhaly po britských trávnících. Geniální fotbalista, který díky svým výjimečným schopnostem dokázal rozhodovat zápasy úplně sám. Na druhou stranu však i věčný "enfant terrible" nejen britského, ale i světového fotbalu. Nespočet skandálů a kontroverzí vrhl špatný stín na jeho sportovní úspěchy. Bývalý reprezentant Albionu bojuje se závislostí na alkoholu a s psychickými problémy už více než dvě dekády, ale přesto se mu jich ani dodnes nepodařilo zcela zbavit. V současnosti už 50letý bývalý záložník a hvězdný hráč Newcastlu, Tottenhamu, Lazia či Rangers v dobách své největší slávy zvládl udělat ze soupeřovy obrany trhací kalendář. Své nadání ale neustále podkopával problémy různého druhu, a tak nikdy neučinil takovou kariéru, jaké byl schopen.
Gazza to neměl jednoduché už od mládí. Rodiče nepatřili mezi nejbohatší a v domě, který jim poskytla obec, se musel tisknout spolu s dalšími třemi sourozenci v jedné místnosti. Když mu bylo 10 let, vydal se s mladším bratrem jeho kamaráda do obchodu. V jeden moment ho však neuhlídal a chlapce srazilo zmrzlinářské auto. Tato událost mladého Paula výrazně poznamenala. Doprovázel ho pocit viny a považoval to za svou chybu. Dokonce myslel i na sebevraždu. Nebyl schopný spát, měl deprese a také začal krást kvůli penězům na hazardní hry. Pomoci mu měla terapie, tu však jeho otec zatrhl, neboť měl o léčbě pochybnosti. Na závažnost problémů se tím pádem přišlo až v dospělosti, kdy mu byla diagnostikována bipolární choroba a obsedantně-kompulzivní porucha.
Naštěstí se mohl spolehnout na fotbal a své starosti vypustit z hlavy alespoň na hrací ploše. Odjakživa byl považován za obrovský talent. „Budete si muset počkat 1000 let, než tohle znovu uvidíte.“ - nechal se slyšet jeho trenér poté, co se mu podařilo vstřelit výstavní gól v mládežnickém poháru. To, že se jedná o hráče s výjimečným talentem, potvrdil i fakt, že za krátkou chvíli snad nebylo předního klubu v Anglii, který by ho nechtěl. Zájem měl i Sir Alex Ferguson, ovšem už tehdy se projevila složitá povaha mladého ucha. Do Manchesteru nepřestoupil prý kvůli poloze. Bylo to moc na sever, a to by mu fanoušci Newcastlu neodpustili. Po získání ceny nejlepšího mladého hráče v lize nebylo pochyb, že stěhování se do lepšího ho nemine. Tottenham za něj neváhal zaplatit 2,2 milionu liber, čímž stanovil na Britských ostrovech přestupový rekord.
Stoupající výkonnost mu postupně vynesla místo i v reprezentaci Albionu. Mohl se tak představit na mistrovství světa v roce 1990, které se konalo v Itálii. Právě tento šampionát ho proslavil po celém světě. Anglie dokráčela až do semifinále, kde se postavila západnímu Německu. Celý turnaj podával nadstandardní výkony a když Anglie po penaltovém rozstřelu nešťastně vypadla, nesl to velmi těžce. Na trávníku zůstal sám ještě dlouho po zápase a plakal. A spolu s ním celá Anglie. Tento okamžik byl tak emotivní, že se Gascoigne později objevil i v klipu Pavarottiho operní árie. Od toho momentu ho už znal každý. Vypukla „Gazzamánie“, princezna Diana ho zvala na charitativní večírky, Železná lady si s ním chtěla udělat fotku a BBC ho ocenila prestižní cenou Osobnost roku. Rovněž propagoval dvě videohry a vydal píseň „Fog on the Tyne“, která slavila úspěch a našla si své místo v hitparádě.
Embed from Getty ImagesÚspěšné časy však netrvaly dlouho. Postupně se stále intenzivněji začaly projevovat jeho neduhy. Ty sice zpočátku dokázal umlčet výkony na hřišti, ale když je nepotvrdil každý zápas, stával se vděčným tématem pro bulvár. Dokonce ani klíčové národní otázky jako nezaměstnanost nebyly v novinách tak sledované. Zranění mu neumožnila předvést více v italském Laziu, kam zamířil z Tottenhamu kvůli operaci kolena s ročním zpožděním. Toto zranění si přivodil ve finále FA Cupu. Agresivní výstup ve společnosti mu navíc způsobil další zranění. Bitka před barem ho vyřadila ze hry na půl roku. O angažmá v Římě se tedy nedá říct, že by se zrovna dvakrát podařilo. Už 13kilová nadváha, s níž do „věčného města“ přicházel, byla předzvěstí problémů. I přesto, že se velmi rychle stal miláčkem tribun, tak po častých urážkách Italů ho plánovali vyhostit ze země. Následný návrat do Spojeného království se zdál být vykoupením nejen po fotbalové stránce.
Vypadalo to tak, že Gazza se vrací v celé své kráse. Za Glasgow Rangers střílel gól za gólem, získal dva tituly a v reprezentaci byl opět tahounem. Na Euru v roce 1996 patřil k ozdobám šampionátu. A když si proti Skotům přehodil míč přes obránce a z voleje vypálil, přičemž napnul síť, nebylo pochyb o jeho genialitě. Jenže tažení Albionu znovu ztroskotalo na jím dobře známé značce z Německa. Známý bouřlivák byl ale i nadále stálou součástí různých skandálů. A to i na trávníku. Když rozhodčímu spadla žlutá karta na zem, neváhal mu ji zvednout a následně i ukázat. Později pobouřil veřejnost ještě více. Během nervy drásajícího derby s Celticem oslavil gól způsobem, jaký nemohl nechat ani jednoho fanouška tohoto klubu chladným. Rukama napodobil hraní na flétnu, čili nástroj, kterým protestanti burcovali proti katolíkům. Po tomto kroku mu začaly chodit výhrůžky smrti. Z úspěšného působení v modrých barvách se stalo trápení a rázem bylo třeba změnit prostředí.
Jednou jsem Gazzovi řekl, že jeho IQ je nižší než číslo na dresu, které nosí a on se mě zeptal: „Co je to IQ?“ - George Best.
Embed from Getty ImagesŠanci na restart mu poskytlo Middlesbrough pod vedením bývalého spoluhráče Bryana Robsona. Namísto výkonů však na sebe čím dál tím více upozorňoval alkoholickými či drogovými excesy. Před zápasem se běžně posiloval devíti koňaky, vínem či kokainem. Také se přiznal, že svého času dokázal vypít tři láhve whisky denně. Když ho v roce 1998 našel ležet v bezvědomí trenér Robson, byl poslán na vůbec první protialkoholní léčení. Neuběhla ani polovina času, který měl na rekonvalescenci strávit a už byl zpátky na trávnících. Neduhu se však pochopitelně nezbavil. V pití pokračoval a zašel ještě dál. Trpělivost vedení zkoušel i pitím v průběhu zápasu. Na růžích už neměl ustláno ani v reprezentaci. O poslední šanci předvést své umění v národním dresu přišel poté, co ho absolutně opilého museli spoluhráči odvléci na pokoj. A jelikož se tak stalo v průběhu reprezentačního srazu, znamenalo to konečnou. Na klidu mu určitě nepřidalo ani krachující manželství. Pod vlivem omamných látek byl násilnický vůči své ženě, a tak turbulentní vztah skončil rozvodem. Ze vztahu vzešel syn Regan a Gazza si také přivlastnil další dvě děti z předchozího manželství jeho ex-manželky.
Štěstí zkusil ještě v Evertonu či Burnley, ale nikde se nedokázal výrazněji uchytit. Na závěr kariéry ochutnal i exotiku. Působení v Číně a Americe definitivně uzavřelo jeho fotbalový příběh. Od toho momentu jsme v souvislosti s fotbalem o něm už moc neslyšeli. Za to skandálů přibývalo na jeho konto stále více a více. Jako správný fotbalista, ani on se nevyhnul alkoholu za volantem. Namísto nástupu k výkonu trestu nastupoval pravidelně na pobyt do léčebny (dohromady ho rehabilitace vyšly na 300 tisíc liber). Vždy, když se zdálo, že by se už z toho mohl konečně dostat, spadl do toho znovu. Závislost ho donutila si myslet, že jen obyčejná sklenice vody by ho mohla zabít. Před pár lety se přiznal, že mužské partie mu nepracují tak, jak by měly. Alkohol mu nezničil jen kariéru, ale podle jeho slov i vzal celý život. Nicméně, ani to zřejmě nebylo dostatečnou motivací se ho vzdát úplně. V květnu tohoto roku oslavil životní jubileum - 50 let. Při zběsilém životním stylu, kterému roky holduje, se to ještě nedávno zdálo nedosažitelné. V současnosti to s ním však, zdá se, vypadá lépe. Podle médií by měl být po celý rok 2017 čistý.
Vyzkoušel si i trenérské řemeslo v klubu 6. anglické ligy. V Kettering Towne vydržel jen 39 dní. Pak s ním klubové vedení vyrazilo dveře, protože své svěřence většinou koučoval opilý.Embed from Getty Images
Na to, abychom pověděli vše, co stihl Paul Gascoigne „natropit“, by nám jeden článek nestačil. Nakonec, vždyť i samotný Gazza vydal hned 3 autobiografie a je možné, že se dočkáme ještě dalších. Mezi ty nejznámější historky jistě patří ta, která se odehrála v roce 2010. Slavný Brit se snažil zprostředkovat mír mezi policií a ozbrojeným pachatelem Raoulem Moatou, který byl po spáchání dvou vražd na útěku. Gazza se z ničeho nic objevil u policistů a tvrdil, že Moatu zná a přinesl mu pivo, kuře a telefon. Rovněž se mu podařilo nabourat klubový autobus nebo z recese unést „doubledecker“ s turisty. Kdybychom se vrátili zpět na trávníky, tak po vstřelení známého gólu do sítě Skotska si nechal nastříkat do úst vodu v duchu alkoholické hry, což vzbudilo nemalý rozruch. Rodák z Dunstone však dokáže občas překvapit i pozitivně. Hrdinství předvedl v tomto roce, když bránil zlodějům vykrást svého souseda. Z tohoto souboje si dokonce odnesl zranění.
Embed from Getty ImagesNa závěr je už jen třeba dodat, že Paul Gascoigne byl hráčem s výjimečným talentem, kteří se rodí jen málokdy. Soupeřům dokázal svou šikovností dokonale pomotat hlavu. A i když toho během kariéry stihl ukázat dost, alkohol a jiné závislosti mu zabránily rozvinout potenciál na maximum. Určitě se jedná o jeden z nejvíce promrhaných talentů vůbec.