Byt z 19. století s minimem stavebních úprav vytváří nevšední kulisu každodenního života.
„Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem. Tato vrstva činžáků z 19. století je stále opomíjená, a to zvláště na českém a moravském maloměstě. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné velkoměstské bydlení. Ve Znojmě jde o oblast celého vídeňského předměstí. Ošuntělé historicující činžáky, které čekají na své objevení, nebo destrukci,“ říkají architekti z ateliéru ORA o pozadí projektu.
Byt má typickou dobovou dispozici s průchozími pokoji řazenými za sebou. Stavební otvory jsou situovány uprostřed sdílených zdí. Pro současný způsob života není dispozice zcela praktická, ale díky enfiládě nabízí silný prostorový zážitek.
Architekti do dispozice proto prakticky nezasahovali. „Nechtěli jsme sílu prostoru potlačit,“ vysvětlují. Nové příčky (jedna z původních stěn byla posunuta, další přibyla) jsou vystavěny suchým způsobem. Dřevěnou konstrukci obloženou překližkou lze snadno odlišit od původních stěn bytu.
Práce architektů byla v tomto případě téměř památkářská. Odhalili původní výmalby, zrekonstruovali dřevěné rámy oken a dveří, podlahy. Vznikl tak základní rámec, do kterého jsou vloženy nové vestavby kuchyně a koupelen. Zajímavá je trojúhelníková předsíň, kde se kříží provoz. Na podlaze je použit silný ornamentální motiv ze šestiúhelníkové cementové dlažby.
„Mnoho lidí opouští město, aby se stěhovali do hub, které vyrašily na poli za městem, nebo hledají byty v novostavbách. Ty ale nikdy nemohou nabídnout tolik prostoru jako staré činžáky. Tu trochu navíc, která není nutná, ale vytváří krásnou kulisu každodenního života,“ dodávají autoři na závěr.
Více podobných článků najdete na Archinfo.sk
Autoři: MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora & Ing. arch. Jan Veisser
Návrh & realizace: 2015/2016–2017
Více podobných článků najdete na Archinfo.sk