Pod hrozbou pokut budou muset řetězce od ledna nabízet neprodejné potraviny potřebným.
Od 1. ledna 2018 vejde v platnost novela zákona, podle které budou muset všechny tuzemské obchodní řetězce s plochou nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny charitám. Mezi tyto potraviny patří například výrobky s nesprávným označením nebo výrobky s poškozeným obalem, prošlých potravin se to však netýká, ty se totiž ze zdravotních důvodů rozdávat nesmí. Charity nabídnuté jídlo posléze přerozdělí mezi dětské domovy, sociálně slabé, osoby s postižením nebo matky samoživitelky.
„Cílem je přispět ke snížení plýtvání potravinami a zprostředkovat je potřebným lidem,“ cituje zpravodajský server iHNED slova Markéty Ježkové, tiskové mluvčí ministerstva zemědělství. A pokud obchodní řetězce nový zákon nedodrží, bude jim hrozit peněžní pokuta, přičemž její výše se může různit v závislosti na konkrétních případech.
Ilustrační obrázek
Pro některé z největších prodejních řetězců, které u nás působí, ovšem není spolupráce s takzvanými humanitárními bankami, tedy neziskovými organizacemi, které distribuují jídlo od dárců k lidem, žádnou velkou novinkou. Například Globus s nimi spolupracuje již od roku 2011 a Tesco přispělo na provoz České federace potravinových bank částkou ve výši 687 000 korun. Naopak Lidl s tím zatím příliš velké zkušenosti nemá.
Hospodářské noviny dále s odvoláním na text publikovaný Ministerstvem životního prostředí uvádí, že každým rokem se u nás znehodnotí téměř 830 000 tun potravin, což činí asi 80 kilogramů na jednoho Čecha. Jeden občan navíc za celý život vyhodí v průměru 5 300 kilogramů jídla. A jak jste na tom s plýtváním surovinami vy? Dejte nám vědět níže v komentářích.