Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
ve spolupráci s Orava.
1. února 2018 15:53
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby

ZAJÍMAVOSTI KÁVA
Uložit Uložené

Dobrá psychická kondice neodmyslitelně souvisí s naším zdravím. Přinášíme 6 tipů, které je potřeba udělat, aby se psychika zlepšila

Výživa mozku je důležitější, než si často myslíme. Mozek je totiž centrála, která řídí celé naše tělo. Stává se, že když to nefunguje dobře v něm, tak je tím potom ochromen celý člověk a psychika pak často selhává. Sklouzáváme potom k depresím a naprosto zbytečným návštěvám lékařů. A nemusí to být jenom deprese. Stačí špatné nálady, nervozita, únava, pocit, jakože nic na světě člověka nebaví...

Pokud se v některých zmiňovaných stavech najdeš, možná je načase něco změnit. Častokrát méně, než si člověk na první pohled myslí. Právě teď!

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby
Zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com

1. Zlozvyky

Kouříš, ale nechceš kouřit? Vyhledej pomoc a přestaň s tím. Zlozvyky trápí skoro každého člověka. Víme, že jsou špatné, ale častokrát je pohodlnější s nimi nic nedělat. To může pomalu, ale jistě člověka zatahovat do stavu, kdy je se sebou nespokojený, což dokáže pěkně psychický stav nepěkně zavařit. Soustřeď se na vyřešení těchto problémů, jedině pak se můžeš věnovat dalším, které tě od dobrého rozpoložení blokují.

Doporučeno
Kde v Praze zažít opravdové Vánoce? Tipy na místa s vánoční atmosférou, která nejsou Staromák Kde v Praze zažít opravdové Vánoce? Tipy na místa s vánoční atmosférou, která nejsou Staromák 17. prosince 2023 6:00

Udělej to ale okamžitě. Hned v moment, kdy tě daný problém nejvíce štve. Některé zlozvyky potřebují vyhledání odborné pomoci, která pak může zabrat delší dobu, ale jakmile se dostaneš ze spárů svých zlozvyků, lepší psychický stav a hlavně radost ze sebe sama je okamžitá

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby
Zdroj: Peter Bennets/Wikimedia Commons

2. Práce

Stres a nespokojenost s prací jsou aspekty, na které se musíš také zaměřit. Pokud několikrát do týdne nadáváš na svou pracovní dobu, kolegové tě z různých důvodů rozčilují a celkově by to chtělo změnit – opět: udělej to.

Jestliže to z nějakého důvodu nejde, alespoň se nauč vyjadřovat svoje pocity a spíše se snaž své problémy vhodně vykomunikovat. Pracovní prostředí musí být dostatečně motivační a příjemné. Tempo si urči takové, jaké ti bude nejlépe vyhovovat. Upni se na přátele, navaž s nimi ještě lepší kontakty a zkus případnou chybu řešit s nimi. 

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby
Zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com

3. Strava

Bagety z benzínek a kus pizzy z hladového okna sice rychle zaženou hlad, ale rozhodně nepřispějí k dobré psychické kondici – nehledě na tu fyzickou stránku věci. Lehká, nefastfoodová strava povznese duši a dodá tělu vše potřebné. Je třeba omezit tuky a zvýšit objem přijímaných bílkovin a vitamínů. Pokus se také alespoň lehce omezit lepek – to vždycky k dobré kondici přispěje. 

Nejde však jenom o druh stravy, ale také o způsob, jakým vůbec jídlo jíme. Důležité je jíst střídmé porce, které nás nenutí k přejídání se.

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby
Zdroj: Pixabay.com

4. Pohyb

Každé ráno vstát hodinu před budíkem a začít běhat – do toho nemůžeme nikoho nutit, byť by to samozřejmě bylo pro tvé tělo jedině dobře. Pohyb je však nesmírně důležitý. Spolu se stravou tvoří neoddělitelné aspekty psychické pohody. Každý člověk by měl ujít alespoň 10 tisíc kroků denně, což je asi 7 kilometrů. K tomu je dobré se pravidelně protahovat a cvičit. Pořiď si permanentku do fitka, to dostatečně namotivuje. 

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby
Zdroj: Petr Kratochvil/publicdomainpictures.net

5. Spánek

Po náročné práci si dopřej poctivou porci odpočinku a spánku. Do postele si neber notebook ani žádná jiná zařízení, a pokud neusneš bez telefonu v ruce, displej dej alespoň do režimu NightShift. Žlutá barva totiž neřeže do očí a uklidňuje. Postel musí být nedotknutelná, světýlek v místnosti co nejméně, všechno jsou to rušivé aspekty, kterých se musíš zbavit. 

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby

6. Relax

Zábava, relax, odpočinek. Člověk se občas musí zaměřit kromě povinností a každodenního shonu na sebe a svůj volný čas. Komfort a pravidelný přísun pozitivní energie je nejdůležitějším aspektem spokojenosti. Každý ji přitom čerpá jinými způsoby – někdo nejlépe relaxuje u knihy, jiný u vaření. Chvíle odpočinku mohou být doplněny i dalšími požitky – třeba dobrým čajem, sladkostí, nebo – stejně jako milionů lidí po celém světě – dobrou kávou

Doporučeno
KVÍZ: Miluješ kávu? Otestuj svoje znalosti KVÍZ: Miluješ kávu? Otestuj svoje znalosti 21. září 2023 8:30

Aby sis dal opravdu dobrou, už dávno nemusíš navštívit kavárnu nebo nějaký luxusní podnik. Stačí ti domácí kávovar, který všechno potřebné odbaví za tebe a kromě toho nestojí moc peněz. Výborným příkladem je Orava ES-250 K. Tento kávovar propojuje právě to domácí pohodlí, ale také skvělý kávový výsledek. Ten nadchne i protřelé kávoznalce.

Přístroj oplývá funkcí 3v1, díky které vytvoří lahodný nápoj jak z mletých kávových zrn a kávových kapslí, ale i ze všech druhů podových polštářků – tedy porcované kávy. Výhodou takovéhoto oblíbeného druhu kávy spočívá v jeho jednoduchosti a naprosté čistotě přípravy bez jakýchkoli kávových sedlin. To všechno společně s bohatou krémovou pěnou, o kterou se stará nadprůměrný provozní tlak rovných 20 barů.

6 tipů, jak pečovat o svou duševní hygienu a obrátit tak svůj život naruby

Pokud tě tento přístroj oslovil, mrkni na stránky http://grandecoffee.cz/, kde jej budeš moct zakoupit přímo od výrobce a dozvědět se o produktu víc informací.

Domů
Sdílet
Diskuse