Návrh z pera brněnských architektů Chybík+Krištof připomíná dokonalou oázu klidu a štěstí.
V Hradci Králové vyroste les. Na tom by pravděpodobně nebylo nic až tak zvláštního, lesů je v celé zemi spoustu. Ovšem tento les bude součástí budovy správy lesů, která splyne v dokonalé symbióze s okolím. Návrh, za kterým stojí známá architektonická firma z Brna, vyhrál v mezinárodní konkurenci a zaujal další zahraniční designové weby.
„Představte si, že se vaše kancelář nachází přímo uprostřed lesa – to je obrázek, se kterým Chybík+Krištof vyhrály soutěž o design nové budovy správy lesů v Hradci Králové,“ píše například server Inhabitat. A vizualizace návrhu skutečně napovídají, že na toto místo se budou nadšeně vracet nejen zaměstnanci lesní správy, ale také široká veřejnost.
Cílem autorů bylo dosáhnout ideálního propojení lidské tvořivosti s okolní přírodou. Budova sama tak obsahuje prvky zeleně, dřevin a dalších přírodních materiálů. Celý projekt doslova prorůstá stromy a keři.
Architektonické studio Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa Chybík+Krištof Architects and Urban Designers s projektem, který příznačně nazývají Lesy v Lese, zvítězilo v konkurenci dalších světových návrhů například z USA, Francie, Rakouska nebo Španělska.
„Při návštěvě areálu LČR jsme si uvědomili zásadní skutečnost, která formovala naše uvažování nad návrhem nového administrativního centra od počátku až do konce. Po prohlídce areálu jsme se rozhodli prozkoumat nejbližší okolí a cesta nás zavedla po mostě přímo do hradeckého lesa. Byl teplý letní den a kontrast mezi teplotou ve vyhřátém prostředí mezi budovami a vstupem do chladivého lesa byl naprosto zřejmý. Ptali jsme se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít si notebook mezi stromy a pracovat v prostředí plném klidu,“ popisují svůj záměr autoři.
Celý koncept doprovází myšlenka růstu budovy do lesa a lesa do budovy. Na dvoupodlažním centrální dvoře najdou návštěvníci zasedací místnost, návštěvnické centrum, ale také například kavárnu nebo jen dokonalé místo k odpočinku. Nechybět nebude ani příjemné osvětlení a přirozené doplňky v podobě nosných sloupů z kmenů stromů, nekonečné množství nejrůznějších druhů rostlin nebo solární panely pro získávání vlastního zdroje energie.
Půdorys areálu bude rozdělen do pěti částí tak, aby každá z těchto částí získala během dne dostatečné množství slunečního světla. Střecha i okolí budovy se pravděpodobně stanou domovem dalších živočišných druhů – například ptáci naleznou na vrchním patře svá vlastní dřevěná obydlí. Přidanou hodnotu návrhu je naučná stezka loop, která probíhá lesoparkem v reakci na tvar budovy.
Stavba bude dokončena pravděpodobně s koncem roku 2020, včetně okolního parku i parkoviště. Cena se dohaduje na 470 milionů korun.
Studio Chybík+Krištof stojí za celou řadou známých a úspěšných návrhů. Připomenout můžeme budoucí podobu brněnského nádraží Zvonařka nebo český pavilon na Světové výstavě EXPO v Miláně 2015, jehož hlavním tématem bylo nanotechnologické čištění vody a zároveň tradiční vztah České republiky k vodě (například lázeňství) a který si zasloužil bronzovou medaili za architekturu.