Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: commons.wikimedia.org/RomanM82

Brněnská Zvonařka se změní k nepoznání. Modernizace za 130 milionů dá starému nádraží nový kabát a rozzáří jej tisíci LED diodami

Autobusové nádraží v Brně čeká velká modernizace. Změní se tvář celého terminálu, přibude odbavovací hala a místo prosvětlí LED diody.

2. listopad 2017, 12:38

Autobusové nádraží v Brně čeká velká modernizace. Změní se tvář celého terminálu, přibude odbavovací hala a místo prosvětlí LED diody.

Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka by se mělo do pár let změnit k nepoznání. Čeká jej totiž rozsáhlá rekonstrukce, do níž si majitel ČSAD Brno přeje investovat až 130 milionů korun a která má z nynějšího poněkud sešlého místa udělat moderní dopravní uzel. Informoval o tom server iRozhlas.

Staré nádraží v novém kabátu

Výrazně zlepšit by se měla zejména bezpečnost a celková přehlednost. To díky dostatečné intenzitě osvětlení, které budou mít na starosti tisíce pásků s LED diodami, a očištění celého území od stávajících drobných staveb a reklamních poutačů. „K bezpečnosti samotné přispívají také navržené úpravy zpevněných ploch, kde se pomocí lokálních zpomalovacích prvků sníží možná rychlost průjezdu autobusů, čímž eliminujeme možné kolize s chodci,“ vysvětlil pro Refresher Ondřej Švancara ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, které vypracovalo návrh přestavby. 
 
Zobrazit galerii 4 galeria

 

Další velkou změnou je zjednodušení a zkrácení přístupových cest a tras pro cestující. Přesunem výpravní budovy směrem k ulici Zvonařka přibližujeme potřebné služby cestujícím jdoucím z Vaňkovky, zároveň zůstáváme blízko pro cestující přijíždějící tramvají z budoucí zastávky Plotní. Navržený zvýšený středový pás propojující výpravní budovu se všemi nástupišti pak umožní uprostřed nádraží bezpečně a bezbariérově přejít bez nutnosti celý prostor obcházet,“ uvedl dále Švancara.  

Nová hala i parkovací místa

Studio navíc navrhuje novou odbavovací halu a přibližně 60 nových parkovacích míst P+R a K+R. Umístěním hlavní výpravní budovy i s odpovídajícím předprostorem směrem k městu by pak mělo dojít ke změně tváře celého nádraží. Jak totiž Švancara říká, nyní jsou směrem k centru otočená záda prodejních stánků.
 
Návrh modernizace Zvonařky je výjimečný tím, že při zachování stávající konstrukce, která je jedinečnou výpovědí brutalistní architektury, vytváří moderní autobusový terminál 21. století s dodržením aktuálních požadavků na komfort cestujících a bezproblémový provoz,“ uzavírá architekt. Jak se vám návrh nové podoby brněnského nádraží zamlouvá? Dejte nám vědět níže v komentářích.
Zdroj: chybik-kristof.com, irozhlas.czFoto: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers Tagy: brno, nadrazi, zvonařka, modernizace
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse1 komentář
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Ony2. listopad 2017, 13:12

Vypada dobre, netusim ale jestli realita bude takova jako je na nakresech. Nicmene jsem na to zvedav.

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější