Podrobnější vědecký výzkum přinesl žádané výsledky.
Pojem Rapa Nui vám asi nic neříká, ale Velikonoční ostrov už určitě ano. Kus země nacházející se kdesi hluboko v Pacifiku omýván největším oceánem světa je domovem jen pro něco přes 5 000 lidí. Znám je především díky přítomnosti soch nazývaných ako moai. Jde o vyobrazení lidí do skal s nepřiměřeně velkou hlavou. Zde častokrát dochází k omylům, protože nejde čistě jen o hlavy, ale celá těla. Sochy mají i ruce a nohy, ale jsou na fotografiích hůře pozorovatelné. V minulosti měly výtvory na hlavách umístěny i jakési klobouky nazývané pukat (prý mohlo jít i o vlasy).
A právě jich se týká nové zjištění. Podobně jako u Stonehenge si veřejnost klade otázku, jak mohli tehdejší lidé zacházet a manipulovat s tak těžkými kusy skal. Ano, formování rysů obličeje se ještě dá pochopit, ale jak jim položili na hlavy zmíněné klobouky? Na danou otázku vědci konečně našli odpověď.
I když jsou sochy poměrně vysoké, tehdejší lid byl vynalézavý. Nic nemuseli zvedat a nepomáhali jim ani nadpřirozené síly, ale fyzika. Přibližně 12tunové kusy skal nejdříve vytěžili v místním lomu, následně je dokutáleli až k soše. A tady začala nejtěžší práce. Vytvořili provizorní rampu, uchytili tažený objekt lany a za pomoci velké fyzické síly začali tlačit. Dostali jej na hlavu, opracovali a po dokončení práce rampu odstranili a výtvor byl na světě.
Poměrně jednoduché, že?