Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. srpna 2018 20:27
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

V Česku byl postaven z Lega funkční supersport Bugatti Chiron! Má životní velikost a trvalo to přes 13 000 hodin

TECH ČESKO
Uložit Uložené

Bugatti Chiron v životní velikosti z Lega? Ano, už i to se dá s oblíbenou stavebnicí a dávkou šikovnosti postavit.

S populární stavebnicí Lego se dají dělat skutečné divy. Přesvědčí tě o tom zcela unikátní počin českých inženýrů z továrny známého výrobce v Kladně, kteří se rozhodli postavit rovnou celé auto. A to ne jen tak ledajaké. K kostiček totiž dokázali vyrobit přesnou kopii supersportu Bugatti Chiron, která se pyšní životní velikosti a k tomu je navíc pojízdná.

Milion dílků a žádné lepidlo 

Model auta váží úctyhodných 1500 kilogramů a stejně tak působivá je i skutečnost, že k jeho výrobě nebylo použito žádné lepidlo.  Pod „kapotou“ tohoto kostičkového oře se ukrývá 2 304 mikromotorků Lego Power Functions, kromě toho se ale v jeho útrobách skrývá 2 016 klikových hřídelí a 4 032 ozubených kol. 


Teoretický výkon auta ze stavebnice činí 5,3 koně s točivým momentem 92 Nm. Vytáhnout to přitom tento krasavec prý dokáže až na 30 kilometrů v hodině. Aktuální rychlost při jízdě mimochodem ukazuje funkční tachometr, který je pochopitelně rovněž vyroben z Lega. Povedenou vychytávkou je pak v neposlední řadě výsuvný spoiler. Ten je ze stavebnice poskládaný taky.

Přes 13 000 hodin práce

„Naši designéři Technicu a inženýři z české továrny na Kladně, kde se staví také působivé modely pro Lego obchody a Legolandy, odvedli úžasnou práci, jak ve znovuvytvoření ikonických tvarů Chironu, tak v umožnění ho řídit. Je to fascinující příklad stavebního systému Lego Technic v akci a jeho potenciálu pro kreativní předělávky,“ řekla pro server Czechcrunch Lena Dixen, senior viceprezidentka produktu a marketingu firmy.

Pracovníci kopii auta stavěli po dobu 10 měsíců a zabralo jim to neuvěřitelných 13 438 hodin. Zároveň k tomu potřebovali více než milion dílků Lego Technic. Na konci úmorné práce však stojí dechberoucí výsledek, který se jen tak nevidí. Zlaté české ručičky se hold nezapřou.

Domů
Sdílet
Diskuse