Městský dům prošel komplexní rekonstrukcí s cílem přizpůsobit dispozici současným požadavkům na bydlení.
Secesní blok z 19. století je součástí zástavby ulice Krkonošská v pražské části Vinohrady, nedaleko Riegerových sadů. Severní fasáda domu směřuje do ulice, jižní do vnitrobloku.
Pro architekty bylo zásadní zachování secesního charakteru domu, který je jasně čitelný nejen ze strany exteriéru, ale i v interiéru. Hodnotné dobové prvky jako velké dvoukřídlé vstupní a interiérové dveře, teracové schody, špaletová okna orientovaná do ulice či ornamentální štuky se snažili autoři v maximální možné míře uchovat.
Nejvýraznějším zásahem do uliční fasády bylo snížení krajních okenních otvorů na úroveň hlavního vstupu, čímž vzniklo přímé propojení parteru s ulicí. Středové okno v nově vzniklém bistru bylo potaženo na úroveň podlahy dopravy.
V střešní rovině přibyly otvory prosvětlující novou podkrovní stavbu.
Víc podobných článků najdeš na Archinfo.sk.
Na fasádě orientované do dvora došlo k výraznějším změnám. Původní krov nahradila prosklená nástavba stíněná systémem pevných a posuvných dřevěných roštů. Nový osobní výtah se podařilo architektům integrovat do prostoru bývalých spíží tak, že nenarušuje celistvost fasády.
Na podestách schodišťového prostoru byla okna posunuta tak, aby umožnila výstup z výtahu na mezipodesty. Krajní okna na obou stranách fasády jsou potažena na úroveň podlahy, prosklená plocha střední řady oken orientované do obývací části bytů se zvětšila. Před okny a na nově vzniklých balkonech použili architekti sjednocující prvek – zábradlí, které vychází z podoby původních zábradlí na lodžiích.
Po vyplnění původního zapuštěného dvorku probíhá zahrada až k fasádě domu. Zadní vchod se zahradou spojuje nové exteriérové schodiště, pozemek ohraničuje nový plot vyzděný z betonových tvárnic. Zahrada slouží pro obyvatele domu a také jako venkovní terasa pro bistro. Přízemní část domu je rozdělena vstupem a schodištěm na dvě provozony fungující v současnosti jako bistro a zmrzlinárna.
Byty a nebytové jednotky byly dispozičně komplikované, častokrát v průběhu let přestavovány. Na čtyřech podlažích architekti navrhli novou dispozici s dvěma podobně velkými byty na každém patře. Do bytu s obytnou částí orientovanou směrem na ulici se vchází přes velkou vstupní halu, která je propojena vysokými dveřmi s hlavním obytným prostorem. Z haly je přístupný šatník, koupelna a rodičovská ložnice orientovaná do dvora.
Byt orientovaný do vnitrobloku má vstupní halu oddělenou od obytného prostoru vestavěnou šatní skříní. Denní část je rozčleněna na kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Z obytné místnosti vede chodba, na kterou je napojen šatník, koupelna a rodičovská ložnice.
V podkrovní nástavbě je velký byt s proskleným průběžným vikýřem orientovaným do dvora a šikmou střechou směřující do ulice. Do bytu se vchází opět přes halu, z níž je přístupný otevřený obytný prostor, šatna, ložnice orientované do ulice a pracovny směřující do dvora.
Autoři: Ing. arch. Radek Jaroušek, Ing. arch. Magdalena Rochová
Spolupráce: Ing. Tomáš Hrubeš, Ing. Radek Brandejs, Techorg, s.r.o., Klára Jeníková, Marek Unger, Atelier Partero (zahrada)
Podlažní plocha: 1 307 metrů čtverečních
Návrh & realizace: 2015–2016/2016–2017