Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 22. 8. 2019 svátek má Bohuslav

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
1
František Kulhánek
9. únor 2019, 13:29

Sériový vrah, který zabíjel výhradně zrzky. Mrtvá těla házel k dálnici, ale policisté ho nikdy nedokázali vypátrat

Ani desítky let od vypuknutí kauzy nebyl pachatel dopaden.

František Kulhánek
9. únor 2019, 13:29
Sériový vrah, který zabíjel výhradně zrzky. Mrtvá těla házel k dálnici, ale policisté ho nikdy nedokázali vypátrat
Zdroj: Universal Pictures
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„Vraždy rusovlásek“ jsou sérií nevyřešených vražd, o nichž se předpokládá, že byly spáchány neidentifikovaným sériovým vrahem. Vrah přezdívaný jako biblický škrtič za sebou zanechal zohavená těla zejména ve východních státech USA. Západní Virginie, Pensylvánie, Kentucky, Tennessee, Arkansas a Mississippi jsou státy, kde náhodní kolemjdoucí objevili neznámé usmrcené ženy.

 

Policie předpokládá, že pachatel začal ohavné vraždy provádět koncem 70. let, přičemž se nezastavil až do poloviny 80. let. Podle některých však mohlo jeho vražedné běsnění pokračovat až do začátku 90. let. Mnohé oběti nebyly do dnešních dnů identifikovány, ale ukazatel, který je spojuje, jsou zrzavé vlasy a fakt, že byly pohozené podél dálnic. Umístění obětí policii podnítilo k tomu, aby o nich přemýšlela jako o potenciálních prostitutkách či možných stopařkách.

 

Vyšetřovatelé si však ani přes tato fakta nejsou stoprocentně jistí, zda je za tyto vraždy zodpovědný jeden nebo více maniaků. Faktem ale zůstává, že za žádnou z potenciálních 11 vražd nebyl nikdo obviněn. Politováníhodná je i skutečnost, že dosud byly identifikovány pouze 4 oběti, přičemž 3 z nich pouze před pár měsíci, což je také důkazem toho, že policie ve Spojených státech na staré případy skutečně nezapomíná. 

 

Vraždy rusovlások 

Oběť Wetzel County

13. únor 1983 byl dnem, kdy bylo vedle silnice č. 250 v Západní Virginii nalezeno tělo první oběti. Jelikož tělo nebylo nikdy identifikováno, oběť dostala přezdívku podle okresu, ve kterém byla nalezena.

 

O nález se postaral starší manželský pár, který později na policii uvedl, že si zpočátku mysleli, že jde o starou vyhozenou figurínu. Přesně takovou jaké se nacházejí ve výlohách obchodů, ale vzápětí zjistili, že jde o lidskou mrtvolu. Vyšetřovatelé podle očividných stop usoudili, že tělo je na místě teprve krátce, neboť celou oblast v té době pokrýval sníh, ale tělo ženy bylo bez stop sněhu.

 

Stopy vyšetřovatelů spíše vedly k indicii, že vrah ženu usmrtil někde jinde a sem se jen přišel zbavit mrtvoly. Domněnky policistů ostatně potvrdil i obhlížející lékař, který určil, že žena je mrtvá přibližně 48 hodin. Sexuálně motivovaný útok, jak si mnozí zpočátku mysleli, však vyloučil.

 

Vraždy rusovlások

 

Příčina smrti této ženy nebyla dokonce nikdy přesně objasněna, ale v kuloárech se mluvilo o uškrcení jako o nejpravděpodobnější příčině. Věk ženy byl odhadnut na 35 až 45 let, čímž se zařadila mezi starší oběti, které byly podél silnic objeveny.

 

Lékař při pitvě objevil výraznou jizvy na břiše, což naznačovalo, že ženě byl v minulosti proveden císařský řez. Vyholené nohy i podpaží ukazovaly na velkou péči. Jelikož hladká kůže nebyla v té době samozřejmostí, vyšetřovatele to okamžitě dovedlo k domněnkám, že se může s určitou pravděpodobností jednat o prostitutku.

 

V případě neznámé ženy policie vypátrala podezřelého muže ve středních letech, který byl viděn blízko místa, kde bylo tělo nalezeno, avšak nakonec to vyhodnotili jako planý poplach. 

Lisa Nichols

Téměř dva roky nic nenasvědčovalo tomu, že se případ rozroste o další oběť, ale nakonec se 16. září 1984 noční můry policistů naplnily. Mezistátní dálnice č. 40 ve státě Arkansas byla dějištěm dalšího brutálního nálezu. Tělo navíc policie nedokázala opět identifikovat. Domnívala se však, že žena zřejmě nebude pocházet přímo z Arkansasu.

 

Tentokrát se však na policii usmálo štěstí a oběť se jim podařilo po téměř roce od nalezení identifikovat. Její pozůstatky však nebyly identifikovány díky její rodině, protože s ní nebyla Lisa už delší dobu v kontaktu, ale pomocí jistého manželského páru z Floridy, u něhož měla Lisa chvíli pobývat.

 

28letá Lisa byla s největší pravděpodobností zavražděna poté, co opustila dálniční odpočívadlo a pokoušela se stopovat. Jelikož měla vlasy jahodové barvy a byla uškrcena, spadá do případu vraždy rusovlásek.

 

Vraždy rusovlások 

Tina Farmer

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

Tentokrát netrvalo dlouho a za pár měsíců už měla policie na stole další nález ženské mrtvoly. Přesně na nový rok 1985 se vyšetřovatelům naskytl otřesný pohled na svázané a značně rozložené tělo na mezistátní dálnici č. 75 v Tennessee.

 

Podle vysokého stádia rozkladu přivolaný lékař konstatoval, že žena je mrtvá minimálně 3 dny. Stejně jako předešlé dvě oběti, i tato byla běloška se zrzavými vlasy, což značilo další zářez ve vražedném řádění biblického škrtiče. Její věk lékař určil na 17 až 25 let.

 

Jane Doe, jak se neidentifikované ženy označují, měla na svém těle různé jizvy a popáleniny, ale největším překvapením bylo, že byla během uškrcení těhotná. Těhotenství mohla trvat 2 až 5 měsíců. Ani její chrup neposkytl vyšetřovatelům dostatek důkazů na to, aby ji mohli  identifikovat.

 

Bez identity nakonec zůstala dlouhých 33 let. Posun nastal až v září minulého roku, kdy ji pomocí otisků prstů identifikovali jako Tinu Farmer z Indiany. V době smrti jí bylo pouhých 21 let a naposledy byla viděna ve městě Indianpolis s řidičem náklaďáku. 

 

Vraždy rusovlások 

Espy Pilgrim

S dalšími těly jako by se pytel roztrhl. Čtvrtá a pátá oběť byly nalezeny pouhé 3 měsíce od předešlého nálezu. Bylo přesně 1. dubna 1985, když se v ledničce vedle silnice č. 25 v Kentucky našla další mrtvá žena. Lékař už na první pohled podle masivních modřin a krvavých proláklin na krku usoudil, že žena byla uškrcena. Oběť byla při nalezení mrtvá několik dní. V lednici byla až na přívěsky a dva páry ponožek úplně nahá.

 

Jelikož oblast, v níž bylo tělo nalezeno, obvykle zela nudou, její nález byl pro celou lokalitu hotovou senzací, o čemž svědčí, že se jejího pohřbu zúčastnily stovky lidí z celého okolí.

 

Na jejím těle se našlo několik mateřských znamének (na krku, kotníku a pod prsy), a pár jizev, díky čemuž vyšetřovatelé doufali, že se jim podaří vypátrat identitu usmrcené. Po pitvě byl její věk odhadnut na 24 až 35 let.

 

Ale to k její identifikaci nepomohlo. Nové světlo do případu vnesly až nové technologie a zájem veřejnosti, protože identifikována byla nakonec také jen před pár měsíci, konkrétně 1. října 2018 jako Espy Pilgrim ze Severní Karolíny. 

 

Sériový vrah, ktorý zabíjal výhradne ryšavky. Mŕtve telá hádzal ku diaľnici, ale policajti ho nikdy nedokázali vypátrať

 

Oběť Campbell County

Tělo, které se od ostatních značně lišilo. Zejména, pokud mluvíme o stavu, v jakém bylo nalezeno. Vše, co se na místě činu totiž našlo, bylo jen 35 kostí včetně lebky, což sice umožnilo udělat rekonstrukci obličeje, ale nemohla byt určena její výška, váha, barva očí a ani vlasů. Věk ženy se navíc odhadoval na 9 až 15 let, což činilo vyšetřovatele také skeptickými, pokud jde o zařazení těla do případu zavražděných zrzek.  

 

Jediné, co sedělo kritériím, bylo nalezení u cesty. Předpokládá se, že dívka zemřela mezi lety 1981 až 1984, což je 1 až 4 roky předtím, než byla objevena. Rovněž není známa ani příčina smrti, neboť její pozůstatky byly jen částečné. Na místě činu bylo kromě kostí nalezeno hned několik kusů oděvů i s botami, které však vůbec nemusely patřit oběti.

 

Nedávná analýza pozůstatků naznačila, že nepocházela z oblasti, kde byla nalezena. Testy ukázaly, že se pravděpodobně narodila na Floridě nebo v Texasu, avšak její identitu se nepodařilo dodnes odhalit. 

 

Sériový vrah, ktorý zabíjal výhradne ryšavky. Mŕtve telá hádzal ku diaľnici, ale policajti ho nikdy nedokázali vypátrať
 

 Elizabeth Lamotte

Jen pár dní od předešlých nálezů bylo objeveno další tělo, avšak tentokrát opět ve státě Tennessee. Podle stavu, v jakém se nacházelo, zemřela 14 až 20letá žena tři až šest týdnů před tím, než byla nalezena, přičemž smrt mělo způsobit několik úderů tupým předmětem. I přesto se ale vyšetřovatelům podařilo získat otisky prstů, DNA a otisky zubů.

 

Úřady předpokládaly, že díky získaným otiskům prstů vypátrají i identitu ženy, avšak neúspěšně. Identifikována byla teprve nedávno, a to v listopadu 2018 jako Elizabeth Lamotte, které bylo v době smrti pouhých 17 let. Elizabethino zmizení bylo nahlášeno už 6. dubna 1984.

 

 

Vraždy rusovlások 

 Vyšetřování

Policie předpokládá, že většinu obětí se nepodařilo identifikovat právě proto, že byly nalezeny daleko od svých domovů. Během let bylo do seznamu potenciálních obětí „biblického škrtiče“ přidáváno a odebíráno hodně ženských obětí.

 

Možný podezřelý se na scéně objevil v polovině 80. let, kdy policie zadržela 37letého řidiče náklaďáku poté, co napadl a následně se pokusil zaškrtit mladou ženu s načervenalými vlasy, ale později byl propuštěn.

 

Dalším, kdo se zařadil mezi podezřelé, byl 32letý řidič náklaďáku z Pensylvánie, který byl dotazován po několika incidentech znásilňování žen v Indianě. Avšak i tento podezřelý byl později propuštěn policií v Tennessee.

 

Vraždy rusovlások

 

V roce 2018 se studenti ze sociologické třídy na Elizabethton High School spolu se svým profesorem pustili do zkoumání celého případu. Informace, které tato třída vypracovala, byly následně předány dokonce i samotné FBI.

 

Studenti popsali pachatele jako muže-bělocha ve věku 23 až 49 let, který byl s největší pravděpodobností řidičem kamionu, přičemž se často pohyboval právě po mezistátní dálnici č. 40. Pachatele se však do dnešního dne chytit nepodařilo.

Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
33
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější