Naše planeta je doslova zamořena plastovým odpadem.
Plastový odpad se stal tématem číslo jedna. Svět sužuje obrovské znečištění a svědčí o tom i výprava amerického výzkumníka na dno Mariánského příkopu.
Po ponoru do téměř 11 kilometrů hluboko spatřil kromě mnoha fascinujících živočichů také igelitku, která se dostala už i do těch nejspodnějších vrstev světa.
Třiapadesátiletý Victor Vescovo ponorem do prohlubně Challenger (která dostala název podle stejnojmenné lodi) překonal dosavadní rekord. Místo se nachází v Marianském příkopu v Tichém oceánu a jde o nejhlubší místo na naší planetě. Průzkumník strávil v hloubce 10 927 metrů zhruba čtyři hodiny.
Podvodní život je v takovýchto hloubkách velmi specifický a Američan musel být velmi opatrný při jeho objevování. Kromě vysokého tlaku se potýkal s živočichy, kteří tu velmi citlivě reagují na silné světlo. I přesto našel čtyři neznámé druhy tzv. různonožců. Živočichové by mohli lidstvu nabídnout vodítka o počátcích života na zemi, píše CNN.
Kromě nikdy neviděného světa však našel i plastový odpad, jakým je igelitka a obal od bonbónů. „Zklamalo, že jsem na nejhlubším místě v oceánu viděl důkazy lidského znečišťování,“ nechal se slyšet americký investor. Chce, aby se povědomí o problematice plastového odpadu rozšířilo mezi co nejvíce lidí.