Maso z poražených zvířat má vážného konkurenta.
V roce 2040 bude zhruba 60 % konzumovaných „masných výrobků“ pocházet z rostlinných náhražek či uměle vypěstovaného masa. Vyplývá to ze zprávy globální poradenské společnosti AT Kearney a jejích porad s odborníky.
Výzkumníci v dlouhodobé perspektivě předpokládají naprostou dominanci kultivovaného masa a veganských alternativ nad masem z poražených zvířat. Na vývoji se má podílet zlepšení chuti alternativ k masu a jejich zlevnění.
Podle studie je živočišný průmysl vnímán jako nadbytečné zlo a je jen otázkou času, než začnou lidé výrazněji vyhledávat alternativy. Podle Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) v současnosti chováme na potravu přibližně 1,4 miliardy skotu, 1 miliardu prasat, 20 miliard drůbeže a 1,9 miliardy ovcí, jehňat a koz. Ti spořádají zhruba polovina zemědělských plodin. Člověk se na konzumaci rostlinné stravy podílí jen z 37 %.
Masný průmysl je kvůli produkci oxidu uhličitého vážným ohrožením klimatu. Podle studie publikované ve vědeckém časopisu Springer je uhlíková stopa při výrobě rostlinných pokrmů poloviční.
Nejde ale jen o životní prostředí. Byznys se zvířaty na porážku je také výnosným průmyslem, v němž se za rok obrátí zhruba bilion korun ročně. V posledních měsících se objevilo několik projektů z náhražkami masa, které slaví úspěch. Příkladem budiž úspěšný vstup Beyond Meat na burzu.
Trend je zřejmý. Zpráva společnosti AT Kearney předpokládá, že v roce 2040 bude 35 % masa uměle vypěstováno a 25 % budou tvořit rostlinné náhražky. Podle studie do veganských produktů investují také firmy, které v současnosti dominují obchodu s masem.
O rostlinných náhražkách už přemýšlí i takové řetězce jako KFC. Například Burger King již na trh uvedl vegetariánskou verzi svého Whoppera.