Rodokmeny, matriky ani vzpomínky prarodičů nepomohly, a tak jsem se nechal otestovat v laboratoři.
Letos v dubnu jsem si nechal udělat testy DNA. Po letech jsem díky tomu našel odpověď na otázku, která mě pálila už od dětství: Kdo vlastně jsem? Mou motivací byla nejen zvědavost, ale i šikana, které jsem v dětství čelil kvůli tomu, že jsem „byl tmavší” než všichni kolem mě. V rodině jsem žádné cizince neměl, všichni předci, které jsem dohledal, nesli ryze česká příjmení a mně nezbylo než teoretizovat, odkud se má snědá pleť vzala.
V dospívání šikana ustala a spolu s ní odezněla i touha najít odpověď na otázku, odkud pocházím. Takovou malichernost, jakou je snědší pokožka, lidé kolem mě přestali řešit, a já přestal svou odlišnost vnímat. Kdysi palčivá otázka se pro mě otevřela znovu až letos na začátku roku, kdy jsem na internetu narazil na reklamu upozorňující na možnost udělat si testy DNA. Do té doby mě tato možnost ani nenapadla. Považoval jsem ji za něco těžko dostupného a drahého.
Testy DNA jsou trendem
Jak se ale ukázalo, v dnešní době už jsou testy DNA komerční záležitostí, která je cenově dostupná v podstatě pro každého, kdo se nebojí trochu našetřit. Můj test stál 79 dolarů (zhruba 1800 korun), průměrná základní cena DNA testu se točí kolem 100 dolarů. Většina společností podnikajících v tomto oboru ale často přistupuje ke slevám, a tak si stačí počkat třeba na den matek či otců, kdy si lze test DNA pořídit za cenu nižší až o několik desítek dolarů.
Nejspolehlivějšími na trhu jsou AncestryDNA, MyHeritage a 23andMe. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ale všichni se chlubí významnou uživatelskou databází, díky níž je možné předpokládaný původ určit bez větších odchylek. Největší z nich má AncestryDNA (14 milionů testovaných), 23andMe dosud využilo 9 milionů lidí a testy DNA od MyHeritage využilo 2,5 milionu uživatel.
Já si zvolil test od MyHeritage. Přestože má až třetí největší databázi testovaných, orientuje se více než konkurence na evropský trh a na rozdíl od 23andMe a AncestryDNA s citlivými údaji svých uživatel neobchoduje. Alespoň to tvrdí ve svých obchodních podmínkách. Krom toho bývá i cenově nejvýhodnější, otestování je nejjednodušší a trvá nejkratší dobu. Pokud ale chcete komplexnější data či vás více zajímají vaše genetické predispozice k různým nemocem, společnosti s větší databází pro vás budou lepší volbou. Ale o tom ještě později.
Jak testování probíhá
Já svoji objednávku učinil 15. dubna letošního roku. Přesně za týden mi dorazil testovací set, který obsahoval dvě zkumavky s konzervační tekutinou, dvě vatové tyčinky a obálku s předtištěnou zpáteční adresou laboratoře, kde budou analyzovat DNA z mých slin.
Samotný sběr DNA byl velmi prostý. Stačilo si vatovou tyčinkou minutu třít vnitřní stranu levé tváře a posléze ji zlomit, vložit do zkumavky a uzavřít. Ten samý postup jsem pak zopakoval s druhou tyčinkou a pravou tváří. Celý set jsem následně vložil do obálky, zalepil, odeslal a už mi nezbývalo než doufat, že se balíček po cestě neztratí a já se za proklamovaných 4-5 týdnů dozvím, kdo jsem.
Na výsledky jsem čekal něco přes měsíc. Po celou dobu jsem měl přístup k informacím, jak je s mým genetickým materiálem nakládáno. Ampulky s mým stěrem byly do laboratoře přijaty asi týden po odeslání. Následně proběhla extrakce mé DNA, která byla následně znásobena (byly vytvořeny kopie mé DNA, aby měli laboratorní pracovníci dostatek vzorků).
Následně byla má šroubovice umístěna na genotypizovaný DNA čip a podstoupila proces hybridizace. Čip poté přečetl počítač a získané biologické informace převedl do digitální formy. V poslední fázi procesu algoritmy určily, odkud pochází segmenty mé DNA a na základě toho vypočítaly odhad mé etnicity.
Zatímco se zhruba 8800 kilometrů od mne kompletovaly výsledky, pracoval jsem na reportáži v Chanově. Do Prahy jsem se vracel pozdě odpoledne vlakem. Po cestě jsem jen tak letmo, ze zvyku, zkontroloval mailovou schránku, k mému překvapení jsem tam objevil zprávu s odkazem na výsledky mého DNA testu.
Po chvíli váhání jsem se je rozhodl zobrazit. Představení výsledků proběhlo pomocí krátké animace točící se zeměkoule, která se vždy pozastavila a na mapě se zvýraznil jeden z regionů, ze kterých pocházejí mí předci. A já nevěřil svým očím.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jaké předky mám, a proč mě to tolik překvapilo;
- jaké genetické předky mají Češi;
- jak jsem díky testu našel příbuzné z celého světa;
- jak díky testu DNA můžete odhalit riziko rakoviny, cukrovky a dalších vážných nemocí;
- proč leží v manipulaci s DNA budoucnost.