Vl Mi

Zajtra sa začína Tour de France. Má Peter Sagan formu na to, aby získal svoj siedmy zelený dres?

Zdroj: Christophe Ena/TASR/AP

Je pred nami 23 dní, 21 etáp a 3480 kilometrov.

Je to tu. Cyklistický sviatok, na ktorý sa posledné roky celé Slovensko pravidelne teší a díva. Reprezentuje nás tam Peter Sagan. Každý rok bojuje o cenný zelený dres a tento rok sa ho pokúsi získať znova. Ak sa 29-ročnému Saganovi podarí po siedmykrát zvíťaziť v bodovacej súťaži, prepíše dejiny a stane sa najúspešnejším jazdcom v histórii francúzskych etapových pretekov.

Na hlavnom bruselskom námestí Grand Place sa pred Tour vo štvrtok popoludní predviedlo 176 cyklistov z 22 tímov. Tento okamih si nenechalo ujsť 75 000 ľudí. Peťo Sagan si tento rok opäť verí. Pred tisíckami divákov neskrýval svoje ciele. „Či získam siedmykrát zelený dres určený pre víťaza bodovacej súťaže a prekonám Erika Zabela? Pokúsim sa o to,“ povedal moderátorovi. Dav nadšene tlieskal.

Prvý štart je už zajtra, no po dlhom čase Sagana neuvidíš v drese, na ktorý si zvyknutý. Keďže sa mu nepodarilo na posledných majstrovstvách sveta zvíťaziť, dúhové farby na jeho oblečení budú chýbať. Na drese tiež budú chýbať znaky toho, že je majster Slovenska, tým sa stal pred pár dňami jeho brat Juraj. Peter skončil štvrtý. Ozývajú sa teda hlasy, ktoré hovoria o tom, že Sagan už „nie je ako kedysi“.

Peter Sagan  máva divákom počas oficiálneho predstavenia tímov pred začiatkom Tour de France 2019 v belgickom Bruseli

Zdroj: Thibault Camus/TASR/AP

Peter tento rok vstúpil do desiatej sezóny. Oblieka dres tímu Bora-Hansgrohe a na začiatku sezóny mali s tímom jasné ciele – víťazstvo na niektorej z veľkých klasík. Zatiaľ realita zaostáva za očakávaniami.

Prvú polovicu sezóny sa Saganovi nedarilo. Prekonal črevnú virózu a v máji zaknihoval len dve víťazstvá, a to z Tour Down Under a Okolo Kalifornie. Na júnových etapových pretekoch Okolo Švajčiarska však začal chytať formu a potvrdil to aj výsledkami. Vyhral jednu etapu, dvakrát skončil druhý, raz tretí a raz siedmy, vyhral bodovaciu súťaž. Pred štartom vo Francúzsku má teda skvelú formu. Ak sa mu bude dariť rovnako, bude jasným favoritom v súboji o zelený dres.

Na Tour de France sa náš „Tourminator“ prvýkrát predstavil v roku 2012 a zelený dres nezískal len raz. V roku 2017 ho diskvalifikovali po zrážke s Cavendishom, o čom sme ťa informovali. Bodovaciu súťaž napokon vyhral Austrálčan Michael Matthews. Tento rok svojrázneho Cavendisha na Tour neuvidíme. Tím Dimension Data ho vynechal zo zostavy. Od jeho debutu v roku 2007 to je prvýkrát, čo sa na francúzskych etapových pretekoch nezúčastní.

Prvú etapu Tour De France cyklisti odštartujú v Bruseli v sobotu 6. júla

Sagan patrí medzi favoritov, v koncovkách etáp je veľmi silný. Nebude to mať však jednoduché. Jedným z jeho súperov bude Talian Elia Viviani, ktorý svoju silu ukázal aj na pretekoch Okolo Švajčiarska. Sagana v priamom súboji dvakrát zdolal a má ideálnu formu na to, aby bojoval o zelený dres. Medzi favoritov ďalej patria cyklisti Caleb Ewan, Michael Matthews, Dylan Groenewegen, Greg van Avermaet, či André Greipel.

Na Tour de France bude tento rok chýbať niekoľko favoritov na zisk žltého dresu. Na štart sa nepostaví druhý, tretí ani štvrtý muž celkového poradia z minulého roka. Tom Dumoulin si zranil koleno, štvornásobný šampión Chris Froome si zlomil stehno, lakeť a rebrá. Na Tour neuvidíme ani Slovinca Primoža Rogliča, tím ho vynechal z nominácie. Prvenstvo bude obhajovať Geraint Thomas, no je otázne, či vôbec bude bojovať o víťazstvo. Na pretekoch Okolo Švajčiarska spadol a jeho forma je otázna.