Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 13. 7. 2020 svátek má Markéta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Ve spolupráci
Co je ve spolupráci?

Jedná se o obsah, který chtěl REFRESHER vytvořit, ale vznikl i díky spolupráci s inzerentem. Inzerent do obsahu nezasahoval vůbec, maximálně poskytl informace, fakta a návrhy na úpravu.

Zajímavosti
2
Inzercia
12. srpen 2019, 10:02
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Za kolik procestuješ celou Českou republiku? Sestavili jsme plán, díky kterému ušetříš a uvidíš co nejvíce míst

Přinášíme tip na unikátní výlet vlakem přes celou republiku a spoustu tipů k tomu.

Inzercia
12. srpen 2019, 10:02
Za kolik procestuješ celou Českou republiku? Sestavili jsme plán, díky kterému ušetříš a uvidíš co nejvíce míst
Zdroj: České dráhy
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Česko je na výlety moc fajn. Je plné dechberoucích výhledů, krásných památek, mnoha neobjevených, polozapomenutých míst a zajímavých podniků. Všechno to máme – a může tam každý, přičemž úplně nejideálnějším parťákem je pro tento účel vlak.

 

Sestavili jsme proto plán, podle kterého se vyplatí jet. Poznáš skvělá místa, od kterých se můžeš odrazit a poznávat dál. Pro přehlednost jsme zjistili i cenu jízdenek a čas dopravy, aby tě nic nepřekvapilo. 

 

Začínáme v Praze, ale ty se můžeš přidat v jakémkoli ze všech třinácti krajských měst, které jsme do našeho plánu zařadili. Na výlet tak může opravdu každý. Ať už chceš k vodě, na fesťák, na jídlo nebo jen prozkoumat zajímavá místa naší domoviny, nikdy to nebylo snadnější.

 

Ale nejdřív se vybavíme. Kromě plného batohu si s sebou samozřejmě vezmeme i smartphone. A v něm aplikaci Vlakem na výlet, díky které ti neunikne nikdy nic důležitého

 

Praha – České Budějovice

Přibližný čas jízdy: 2 hodiny 2 minuty

Cena: 169 Kč (student s ISIC 38 Kč)

 

Naše první zastávka z Prahy směřuje do Českých Budějovic. Tohle 94tisícové město ležící na soutoku řek Vltava a Malše v sobě ukrývá víc, než by se možná na první pohled zdálo. Mají tu například pozůstatky první koněspřežné dráhy v Evropě, původně vedoucí do Lince, která byla před staletími první koněspřežnou železnicí na evropském kontinentu.

 

V aplikaci Vlakem na výlet vidíme možnost svézt se po unikátní trati neobvyklým vozem přezdívaným Dakar. Kdo chce projít historické centrum, ten by po prohlídce určitě neměl minout skvělou restauraci Klika Kitchen & Coffee, kterou tu spravuje rodina Kliků.

 

A u sympatických provozoven zůstaneme: přes den kavárna, večer bar – to je koncept českobudějovického podniku Datel. Najdete tu sendviče v domácím chlebu s hummusem nebo vlastní paštikou a na pípě všechny dobré minipivovary z okolí. Pokud tě tohle město zaujalo, více zajímavých míst najdeš zde. My už ale jedeme do Jihlavy.

 

České Budějovice – Jihlava

Přibližný čas jízdy: 2 hodiny 20 minut

Cena: 129 Kč (student s ISIC 34 Kč)

 

Na pomezí Čech a Moravy najdeme Jihlavu, která je naší další zastávkou. A rovnou předem upozorníme, že bez plavek to nepůjde. V tomto městě se totiž nachází největší aquapark na Vysočině – Vodní ráj. Pobaví se všichni. Mladí, staří, ti co rádi řádí na nejrůznějších atrakcích, i ti, kteří si potrpí na klidnější formy relaxace.

 

Jihlava má také zoologickou zahradu. Kromě mnoha vzácných druhů zvířat tu pořádají různá komentovaná krmení, zážitkové programy nebo prohlídky se zoology. Jsou tu také lanovky, skluzavky a tobogány.

 

Pokud ti po koupačce, prohlídce zoo a procházce městem vyhládne, i na tohle má appka Vlakem na výlet řešení. Odpovědí může být kavárna Paseka, kterou vede energická majitelka. Nabízejí tu domácí cheescaky, bublaniny, sendviče, saláty i těstoviny a samozřejmě také výběrovou kávu. 

Jihlava – Brno

Přibližný čas jízdy: 1 hodinu 50 minut

Cena: 89 Kč (student s ISIC 39 Kč)

 

Jedeme dál – do Brna. Tohle 380tisícové město má zvláštní půvab. Ať už nás uvítá krásný interiér místního hlavního nádraží, nebo centrum, které rozhodně stojí za to vidět – včetně proslulého brněnského orloje, který každý den v jedenáct dopoledne vypustí skleněnou kuličku. Kdo ji uloví, ten ji má.

 

Aplikace nám tu ukazuje opět velmi netradiční místa kam jít. Ať už jde o první moravský minipivovar v pivnici u hotelu Pegas nebo o lahodné a energií nabité misky poké kombinující rýži s avokádem, fava fazolky s mangem, maracujou, kokosem, koriandrem nebo čerstvými rybami.  

 

Na Brno dobrý, řekl by klasik. My si to také myslíme a do moravské metropole se ještě rozhodně vrátíme, teď už nám ale jede vlak do Zlína.

 

Brno – Zlín

Přibližný čas jízdy: 1 hodinu 54 minut 

Cena: 119 Kč (student s ISIC 29 Kč)

 

Zlín je navždy ovlivněn československým „králem obuvi“ Tomášem Baťou. Jako jeden z největších podnikatelů své doby vybudoval prosperující společnost, která byla známá tím, jak nadstandardně odměňovala své zaměstnance.

 

Kromě propracované motivační stránky nechal Baťa zbudovat domky, které sloužily jeho zaměstnancům jako domov, aby nemuseli do továren příliš daleko dojíždět. Budovy tu stojí již osmdesát let a nejen ty nabízí unikátní pohled do světa jednoho z největších byznysů předválečného období. 

 

Pokud jsi nestihl jihlavskou zoo, tady to můžeš napravit. Čeká tě cesta napříč všemi kontinenty, rozsáhlé přírodní expozice, průchozí voliéry a 226 druhů zvířat. Některé z nich dokonce můžeš nakrmit.

 

Doporučujeme zkontrolovat i zajímavá místa v okolních městech. Přeci jen – proč si nezajet někam dál – třeba do Vizovického zámku?

 

Zlín – Ostrava

Přibližný čas jízdy: 1 hodina 35 minut

Cena: 165 Kč (student s ISIC 38 Kč)

 

My každopádně pokračujeme do Ostravy.  Mekka industriální architektury a specifického slangu nabízí bujarý noční život na legendární ulici Stodolní, kde si kromě nejrůznějších drinků v místních barech můžeš zajít na pořádný steak nebo mořského vlka v solné krustě. Podnik Bernies najdeš jen pár metrů od nádraží.

 

Jestli máš od minulého koupání stále přibalené plavky, máme skvělý nápad. Co se tak přesunout do Hlučínské štěrkovny a pořádně si tam zaplavat? Tamní voda prý patří k nejčistší v kraji. Pro dobrodružné povahy je tu připravena možnost vodního lyžování nebo windsurfingu. 

 

Ostrava – Olomouc

Přibližný čas jízdy: 57 minut

Cena: 100 Kč (student s ISIC 41 Kč)

 

V Olomouci půjdeme po stopách tohoto velkého moravského města, které je možná i trochu neprávem ve stínu většího a dnes i ve světě známějšího Brna. Chlubí se přitom nejstarší univerzitou na Moravě a zajímavou historií, která se projevuje zejména rozmanitou architekturou a romantickými uličkami. 

 

V Brně na šestikilometrové trase poznáš Terezskou bránu, kryt civilní obrany, Hauenschildův palác nebo katedrálu sv. Václava, spolu se dvěma nádražími – Olomouc město a Olomouc hlavní nádraží. Zapomínat bychom neměli ani na olomoucký heliocentrický orloj, který tu čas ukazuje už od 15. století.

 

Pro hladové krky si aplikace Vlakem na výlet připravila tip na burgrárnu Grill Pub Pod Lipami, kde tamní šéfkuchař griluje na dřevěném uhlí.

 

Olomouc – Pardubice

Přibližný čas jízdy: 1 hodina 30 minut

Cena: 159 Kč (student s ISIC 39 Kč)

 

Míříme do Pardubic. Město perníku a průmyslu má kromě nádraží nedaleko také pohádkový hrad Kunětická hora. Obýval ho slavný čaroděj druhé kategorie Rumburak! V hradním paláci se můžeš setkat s dorůstajícím dráčetem a pod hradem si prohlédnout Perníkovou chaloupku.

 

U nádraží Pardubice-Rosice nad Labem se pak můžeš nechat unést vodárnou, která sice už dávno neslouží k původnímu účelu, ale v jejích prostorách se nachází expozice věnovaná historii železniční a městské hromadné dopravy. Další tipy najdeš přímo v aplikaci.

 

Pardubice – Hradec Králové

Přibližný čas jízdy: 20 minut

Cena: 42 Kč (student s ISIC 10 Kč)

 

Z Pardubic do Hradce Králové to máme jen dvacet minut cesty vlakem, ale jako bychom se ocitli v úplně jiném městě. Ve 20. letech mu dali nezaměnitelnou podobu výborní architekti Jan Kotěra a Josef Gočár a město přetvořili do stylu secese a funkcionalismu.

 

Salon republiky, jak se městu díky tomu přezdívalo, má tedy nádherné centrum. Jakmile si ho projdeš, můžeš se osvěžit v Městských lázních – aquacentru, kde se v přilehlém padesátimetrovém plaveckém bazénu můžeš oddávat nejrůznějším plaveckým radovánkám. 

 

Pokud by ti tohle nestačilo, vyjeď kousek za město do nepříliš vzdálených Třebechovic pod Orebem. Tam najdeš muzeum betlémů – je jediné svého druhu v Evropě a ve svém sbírkovém fondu má více než pět set betlémů z celého světa.

 

Hradec Králové – Liberec

Přibližný čas jízdy: 2 hodiny 25 minut

Cena: 115 Kč (student s ISIC 28 Kč)

 

Ještěd, který je od Liberce nedaleko, asi nemusíme představovat. Jde o horu, která se pne do výšky 1012 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází ikonický televizní vysílač. Během vzrušujícího sjezdu z této hory na koloběžce můžeš navštívit plno zábavných míst. Ať už jde o indiánskou střelnici, možnost zahrát si golf nebo oběd v příjemné hospůdce v Kryštofově Údolí.

 

Kdo si prošel město, nechť nasedne do vlaku a jede na třicetikilometrový výlet do krajiny, které vévodí frýdlantský hrad a zámek – do Černous. Cestou tě čeká skvostný pohled na nedotčenou jizerskohorskou přírodu a mnoho zajímavých památek. 

 

Liberec – Ústí nad Labem

Přibližný čas jízdy: 2 hodiny 4 minuty

Cena: 119 Kč (student s ISIC 29 Kč)

 

Nemuselo by se to možná zdát, ale i Ústí na Labem skrývá plno překvapení. Nejde jenom o trmickou novogotiku ukrývající expozici nejrůznějších modelů, kterými se místní kastelán splnil své klukovské sny.

 

Vydat se můžeš i po stopách klasických filmů Páni kluci a Rebelové a také na hrad Střekov, jenž patří k nejlépe dochovaným hradním zříceninám u nás. Ty inspirovaly již od pradávna – na opeře Tannhäuser tu pracoval samotný Richard Wagner

 

Ústí nad Labem – Karlovy Vary

Přibližný čas jízdy: 1 hodina 55 minut 

Cena: 159 Kč (student s ISIC 42 Kč)

 

Lázeňské město s nebývalou atmosférou, tak by se daly shrnout Karlovy Vary. Po procházce po okouzlujícím centru, ochutnávce lázeňských oplatek a návštěvě honosně zdobeného pravoslavného chrámu sv. Petra a Pavla se přesuneme kousek za Vary. 

 

Západ Čech totiž také skrývá plno tajemství. A na ta se můžeš naladit na hradě Loket. Je tu dokonce jeden z nejstarších meteoritů u nás. Jak se tam dostal? I to se můžeš dovědět na prohlídce. Dokonce se ti může splnit nějaké přání – to když se dotkneš plnovousu Gottsteina.

 

Karlovy Vary – Plzeň

Přibližný čas jízdy: 2 hodiny 10 minut

Cena: 139 Kč (student s ISIC 42 Kč)

 

Když se řekne Plzeň, nejen místní, ale i cizinci odpoví „pivo“. A přesně tak bychom mohli koncipovat část našeho výletu. V Raven Pub Bolevec totiž není jen tak ledajaké pivo. Jde o jedno z nejlepších černých piv v Česku.

 

Jak jsme se dozvěděli z aplikace, založili ho dva nadšenci v malé garáži, kterou zaplnili pivem. Aby ukojili vlastní touhu po náročném pivu, začali sami experimentovat. Mají IPU a dokonce i dvacítku.  

 

Takový mok by se měl pořádně vychodit. Ideálně na výletě zvaném Po staré Plzni a okolí. Bezmála dvanáctikilometrová túra tě zavede na starobylé skály Andrejšky, které svým stářím daleko přesahují dinosaury nebo trilobity. Po nich následuje například strážní hrad Radyně nebo rotunda sv. Petra a Pavla, což jsou místa, která rozhodně stojí za to vidět, pokud si chceš živě zmapovat přemýšlení našich předků.

 

Plzeň – Praha

Přibližný čas jízdy: 1 hodina 19 minut

Cena: 125 Kč (student s ISIC 31 Kč)

 

V hlavním městě je toho hodně k vidění: je zde mnoho krásných a ne tak turisticky exponovaných míst naší historie – například procházka Josefovem nebo fascinující svět malé železnice na Nádraží Praha-Prosek, v budově Pragoclubu. Pro ty, kdo mají rádi dlouhé procházky, je město téměř nekonečným zdrojem dobrodružství.

 

Hlavní město nabízí zábavu opravdu pro každého. Kdo si rád prohlíží modely dopravních vozidel, může navštívit i muzeum pražského MHD. Pokud se ti bude chtít ještě někam dál, pojeď na nádraží Braník na nostalgickou jízdu posázavským pacifikem. My naše dobrodružství končíme, ale ty nemusíš

 

Celková cena: 1 629 Kč (pro studenty s ISIC 440 Kč)

 

Uváděné částky jsou základním jízdným bez slev. V rámci spojů se mohou mírně lišit.

 


 

V letních měsících navíc můžeš využít akci Jízdenka na léto, díky které můžeš vyjet kamkoli po České republice za velmi výhodnou cenu.

 

Můžeš se inspirovat naším výletem a nebo jet kamkoli jinam – možností výletů je hodně. Není nic jednoduššího, než si stáhnout aplikaci Vlakem na výlet, která ti nabídne mnohem víc. Pokud tě zaujala, vyzkoušej ji i ty kliknutím na tyto ikonky:

 

 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: České dráhy Tagy: vlak, česko, výlet, místa
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.