Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 25. 2. 2020 svátek má Liliana

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
0
Antonín Havlík
11. září 2019, 10:49
Čas čtení: 5:09

Za zády jim proletělo letadlo, když byli v přímém přenosu. Jak lidé po celém světě sledovali teroristické útoky?

Internetové servery nezvládaly nápor, televize v přímém přenosu přihlíželi jedné z největších katastrof amerických dějin.

Antonín Havlík
11. září 2019, 10:49
Čas čtení: 5:09
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„Bylo 11. září 2001. Ten den jsem zaspal. Neměl jsem televizi, proto jsem jako každé ráno zapnul rádio a byl zmatený, proč ranní zpravodaj mluvil v jedenáct dopoledne, když v této době už obvykle vysílali jiný pořad. Už vůbec jsem nechápal, proč ten den mluvili o útoku na WTC z roku 1993...

 

Pak jsem se podíval do počítače, abych zkontroloval web CNN, ale jeho server spadl. Hned na to mi zavolala kamarádka z Chicaga, aby se přesvědčila, jestli jsem v pořádku. Zeptal jsem se, co se děje, a ona mi to řekla. Pamatuji si, že řekla: ‚Je vlastně lepší, že jsi to neviděl.‘“ 

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

 

Tak vzpomíná na osudový den amerických dějin Newyorčan a uživatel Redditu zazzlekdazzle. Na hrozivé záběry doutnajících mrakodrapů jakoby nejde zapomenout. Internet je protkaný nejrůznějšími příběhy, jak jej každý vnímal po svém.

 

Díky rozvinuté televizní technice a dramaticky vypadajícím živým vstupům byl 11. září každý přitom a nepotřeboval fyzicky být ani na Manhattanu, ani ve Spojených státech. Každý stál za pozůstalými po téměř 3 tisících lidí, kteří podlehli následkům krutých útoků teroristů hnutí Al-Káida. Ti se násilím dostali k pilotování Boeingů a narazili s nimi do budov „dvojčat“ Světového obchodního centra.

 

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

 

„Bylo mi osmnáct a ráno jsem stejně jako každý den odjel do své první práce, do obchodu se železářstvím. Poslouchal jsem hudbu a najednou bylo vysílání přerušeno. Hlásili, že nějaké letadlo narazilo do budovy Světového obchodního centra.

 

Tehdy si ještě většina lidí myslela, že to byla nehoda. Když jsem se dostal do práce, kolegové přitáhli rádio a všichni stáli kolem dokola, abychom poslouchali. Tehdy neexistovaly chytré telefony a v budově ještě nebyla televize, byl to skromný maloměstský obchůdek.

 

Nikdo z nás nevěděl, co dělat nebo co říct. Dokonce i mé 18leté já tušilo, že jsme v přímém přenosu poslouchali, že tam umírají lidé, ale co jsem proti tomu mohl udělat? 

 

O rok později jsem se připojil k armádě.

 

Svět po 11. září 2001 je jiný. Lidé tehdy byli jiní. Jejich postoje byly jiné. Šlo o drsnou událost nadcházejícího věku,“  vzpomíná další uživatel.

 

 

Rádio a televize byla v roce 2001, při neexistenci Twitteru, Facebooku ani svižně reagujícího internetového zpravodajství, jediným rychlým zdrojem informací. Každou minutou se objevovaly další a další novinky.

 

Ukázalo se, že tištěné noviny ve srovnání s živým přenosem už zdaleka nepostačují, měli včerejší titulek, ale včerejší svět jakoby přestal existovat. Naopak mnoho Američanů hovoří o tom, že 11. září odstartovalo něco jako novou éru – ve společnosti, v kultuře, v politice, v médiích. 

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TV Nova, Jose Jimenez/Primera Hora / Stringer / Getty Tagy: 911, internet, televize, teroristický útok, 11. září, 2001
Ohodnoť článek
13
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.