Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 6. 2020 svátek má Jarmil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Hry
0
Dominik Vetrák
12. září 2019, 10:37
Čas čtení: 6:45
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Gears 5 oživuje legendární sérii open-worldovými levely. Ne všechny změny se však podařily (Recenze)

Minulého hrdinu vystřídala Kait, příběh a kampaň však autoři příliš nezlepšili.

Dominik Vetrák
12. září 2019, 10:37
Čas čtení: 6:45
Gears 5 oživuje legendární sérii open-worldovými levely. Ne všechny změny se však podařily (Recenze)
Zdroj: Microsoft Game Studios/The Coalition
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Před třemi lety se série Gears of War vrátila s velkým čtvrtým dílem od studia The Coalition (bývalé Black Tusk Studios). Šéfovat jim začal Rod Fergusson, který v Epic Games pracoval na celé sérii od jejího začátku, a tak byla i nadále v dobrých rukou. 3 roky po spin-offu Judgement jsme se vrátili k hlavní sérii, děj pokročil o 20 let a Marcuse Fenixe vystřídal jeho rebelský syn James Dominic Fenix.

 

Bohužel, po tatínkovi mnoho nezdědil. Nedokázal hláškovat, sarkasmus mu také moc neříkal a celková úroveň charismatu jednoduše nestačila na to, abychom ho mohli vnímat jako regulérního nástupce Marcuse a tvář série. A tak přichází po třech letech pokračování s jinou hrdinkou. Tentokrát bojujeme jako Kait, jedna z členek Jamesova týmu ze čtyřky.

 

A změna je to citelná. Kait je lépe napsanou postavou než JD v čtvrtém díle. Nicméně, JD zase dostal zajímavý dějový oblouk, který byl však ve finále nešťastně uspěchaný a jeho vykoupení vůbec nepůsobí uvěřitelně. I navzdory nejdelší kampani v historii totiž tvůrci nedokázali vyprávět ucelený příběh. Nemluvě o tom, že je nesmírně klišovitý a „obrovský“ zvrat vlastně prozradili už v minulém díle.

 

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

Singleplayer se skládá ze 4 velkých arců, z nichž každý se odehrává na diametrálně odlišném místě. Nouze o různorodá přírodní a městské scenérie v tomto případě tedy rozhodně nehrozí. Zatímco první a čtvrtý arc se odehrávají v klasických koridorových levelech, druhý a třetí jsou zasazeny do semi open-world levelů, které svou rozlohou hravě překonávají vše, co dosud série nabídla.

 

Nečekejte však revoluci v sérii jako v případě jiného GoW (God of War). Gears přidalo v 5. díle dva obrovské levely, jedno zajímavé dějové překvapení a jen minimum nových zbraní. Celkový feeling se vůbec nezměnil. Základ hratelnosti stále stojí na cover systému. I v pětce můžeš hrát Rambo stylem, ani na nejnižší obtížnosti však dlouho nevydržíš. Klíčové je krytí a spolupráce (hra je v co-opu mnohem, mnohem lepší než hra pro jednoho hráče).

 

Nicméně, i v tomto případě nastala změna. Namísto lokálního co-opu pro 4 hráče se musíš spokojit s tím, že si kampaň v nové části zahraješ maximálně ve dvojici. Má to své plusy a minusy, ale automaticky to znamená, že nebudeš neustále doprovázený několika postavami. Ať se nikdo neurazí, ale Kait a Del nejsou Joel s Ellie ani Kratos s Autresem. Rozhodně by jim prospěla Marcusova přítomnost.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

Den po projetí kampaně si nepamatuji na žádný jejich dialog, vtipy či popichování. Jejich repliky jsou klišovité nebo rovnou nezajímavé. A párkrát jsem měl dojem, že scénáristé vykrádají i starší části. Nově rozjetá trilogie citelně trpí absencí sympatických postav.

 

Nebýt Marcuse a staré gardy, mladí by nebyli schopni potáhnout jedinou hru. Bohužel, právě Marcus a spol. dostávají mnohem méně prostoru. Kdo čekal, že se po konci Gears of War 4 dočkáme návratu Delta Squad, bude zklamán.

 

Marcus nás provází jen polovinu hry, Cole dostal několikasekundový moment a několik hlášek (jeho charakter tak výrazně omezili na obyčejnou horu nahláškovaných svalů) a Baird je většinou času také odsunutý do pozadí. Na pár vteřin se alespoň ukáže Clayton Carmine, je toho však žalostně málo. Tvůrci by měli spolknout hrdost a přiznat si, že to s novými postavami v čele prostě skřípe.

 

Problémem je i fakt, že příběh se zase utne v nejlepším. Nevím, jestli se u toho dámy a pánové z Coalition baví, ale já jsem z toho už vážně otrávený. Minulý díl také konečně začal pumpovat adrenalin do žil hráčů a hrát si s akčními sekvencemi na úrovni série, hned nato však skončil. Podobně je na tom i pětka. Vynoří se (bohužel, už pro sérii stereotypní) bossfight, který je vlastně jen repete toho z 3. arcu. Fakt, že je bez jakéhokoli originálního nápadu zakrývá šok z toho, že hra je vlastně na konci. A stejně jako naposledy, i tady mám dojem, jako by se uřízl přesně celý nový act.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

 

Ani jedna ze dvou posledních her tak nepůsobí celistvě, právě naopak. To a málo charismatické postavy jsou však jedinou výraznou chybou kampaně. Zmínit by se však mohla také absence nových. Většinou se stále motáme kolem těch stejných, což není žádná sláva, neboť za mnoho nestojí.

 

Je jen na tobě, jak moc tě kampaň zklame, nebo potěší. Semi open-world levely mi osobně na zážitku vůbec nepřidaly. Jediným památným momentem byla jízda na skiffu ve třetím arcu během bouřky. Zaprvé je třeba pochválit jak jeho design, tak skvělý pocit z ježdění. Vyhýbání se bleskům bylo úchvatné, čemuž napomáhala vizuální stránka hry (k té se ještě dostaneme).

 

Celkový design open-worldových levelů mi však vůbec nesedl. Doba hraní se tak uměle navýšila, což uškodilo intenzitě gameplayi. Hráče má k prozkoumání motivovat možnost upgradovat si Jacka. Ten v tomto díle dostal mnohem významnější roli, kdy se aktivně zapojuje do bojů a může ti na pár vteřin zprostředkovat luxusní výhody na bojišti. Nicméně, já osobně jsem je využíval jen tehdy, když si to vyžadoval design mise.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

 

Jindy jsem si na Jacka ani nevzpomněl a zůstal absolutně nevyužitý. Combat jednoduše jeho pomoc nevyžaduje a nestojí na něm. Motivace v hledání jeho součástek je tedy opravdu nízká. A nepomáhá ani příběhová část těchto vedlejších misí. Jsou generické, bez jakéhokoliv překvapení a wow efektu. Gears jednoduše sází na lineární průběh celou kampaní s pořádnou dávkou nascriptovaných akčních pasáži (tzv. setpieces). Pátému dílu však chybějí zapamatováníhodné momenty, cutscény či nascriptované akční scény. Nestane se prostě nic epického (akorát Cole má jeden cool moment).

 

Kampaň je tedy přibližně na stejné úrovni jako naposledy. Tam jsme se alespoň dočkali souboje s velkými roboty. To však neznamená, že si ji v tomto případě neužiješ. Marcus přednese nejcoolovější větu z celé hry, ze které přímo křičí Gears of War, a hratelnost je nesmírně zábavná. Gunplay dokázali tvůrci posunout na ještě vyšší úroveň a na bojišti je to hotových 10/10. Pravděpodobně neexistuje žádná jiná série, která dokáže svůj akční gameplay vylepšovat každým dílem a dělat ho nesmírně zábavným na takové úrovni jako Gears.

 

Gameplay je přesně takový, jaký si ho pamatuješ z předešlých částí. Cover, náběh a řezání s Lancerkou, odskakování k nejbližšímu krytu, pár bomb, desítky přebití a adrenalin v krvi. Žádný souboj není stejný, čemuž dopomáhá i kvalitně zpracovaná AI. Nepřátelé se tě snaží obklíčit, využívají své počty a sílu svých zbraní. Vůbec to však nepůsobí repetitivně či pocitem nekonečných návalů nepřátel.

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

 

Obtížnost je vyvážená množstvím jejich zdraví a přesnou střelbou. Namísto prostých pěšáků tak upgradovaní Locusti připomínají spíše nebezpečné nepřátele. Celé to oživují jejich stále přibývající typy, které ti dají zabrat i na středních obtížnostech. Potěší i nové typy Swarm a zbraní nebo různorodé druhy prostředí. Navíc se na ně krásně dívá.

 

Gears 5 je jednou z nejkrásnějších her současnosti. Od nasvícení, barevné palety, detailů textur až po vykreslenost prostředí a celkového art designu. Coalition si dalo záležet, aby z Xbox One X vytáhli i poslední kus šťávy. Hra vypadá úžasně i na obyčejném Xboxu či Sku, ale právě X vytáhlo hru do grafických výšin dokonalosti.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

60fps v 4K vypadá nesmírně detailně, hra je plynulá, bez jakýchkoliv bugů či problémů. Úroveň detailů je odzbrojující, což je vidět na každém kroku. Samostatnou kapitolou jsou pak cutscény, během nichž můžeš Marcusovi spočítat počet vousů na bradě.

 

Zkus se při hraní pozastavit a poohlédnout po okolí. Některé scenérie ti vyrazí dech, vůbec nepřeháním. Zejména nasvícení a úroveň textur dokáží okouzlit jak v interiéru, tak v exteriéru. Obzvláště v tmavých koridorech osvětlených menšími světly. Nejlépe ti to však ukážou videa od Digital Foundry a screenshoty hráčů na této stránce.

 

 

 

Gears 5 tedy exceluje v technické a vizuální stránce. Coalition vytvořilo nádhernou, plynule běžící hru, která tě zabaví na 15 hodin jen v singleplayeru. Nabízí dlouhou kampaň se zajímavými novinkami pro sérii, a i když ne všechny se povedly, tvůrcům se nemůže upřít snaha sérii nějak oživit.

 

A pak tu máme multiplayer. Versus je už klasicky vrcholem multiplayerového PvP s oblíbenými módy, arcade a ranked styly. Pokud jsi hrál předešlé multiplayery, dobře víš, co tě čeká. Rychlý, nekompromisní multiplayer, který neodpouští žádné chyby. Já měl ale smůlu s hráči s brokovnicemi praktikujícími takzvaný wall jumping. Nejlépe ti to vysvětlí toto gifko.

 

Velmi rychle jsem tedy byl z multiplayeru otráven. Ten je skutečně jen pro jistou skupinu hráčů. Pokud však hraješ mezi známými a dokážete si určit pár pravidel, může to vyústit v náramnou taktickou střílečku. Já jsem si oblíbil zejména Arcade a větší mapy, které mi k multiplayeru Gears vždy seděly víc.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

 

Pokud ti však nesedne multiplayer, můžeš se přesunout na nový režim Escape. V něm se v trojici pokusíš utéct z hnízda Swarm, což však není obtížný úkol. Zepředu tě čekají nepřátelé, zezadu smrtelný plyn. Já osobně jsem ho však ani neviděl, a to jsem se jezdil po mapce, zkoumal pokoje a zabíjel každého nepřítele. Po chvíli se mód stane repetitivním, jako novinka zdarma však rozhodně neurazí a potěší, že tvůrci hledají způsoby, jak obšťastnit hráče.

 

No a pak je to milovaný režim Horde. 50 nekonečných vln nepřátel každého typu tě zabaví na více než hodinu, hodinu a půl. V závislosti na obtížnosti můžeš u jedné hry zabít klidně dvě a více hodin. Podle mě jde o nejzábavnější mód, který maximálně využívá kooperaci mezi 5 hráči na různých mapách.

 

Doposud jsem nehrál žádný jiný mód, který by dokázal z kooperace vytěžit takovou úroveň spolupráce mezi spoluhráči. Je však třeba hrát na vyšších obtížnostech. V jiném případě budeš prvních 40 vln přežívat bez jakýchkoliv problémů. Na lehčích obtížnostech se budeš dlouhou chvíli nudit, stavět obranu a sbírat náboje, zatímco v posledních 10 vlnách zažiješ peklo.

 

 

Gears 5 oživilo legendárnu sériu na Xboxe open worldovými levelmi. Nie všetky zmeny sa však podarili (Recenzia)

 

Gears 5 nijak extrémně nevybočuje ze zajetých kolejí série. Nabízí víceméně stejný příběh, stejné postavy a gameplay. Přináší však otevřenější oblasti ve velkých open-world levelech. V podstatě si udržuje kvalitu předešlého dílu, ačkoli se nechytá na původní trilogii. Rozhodně se však nebudeš nudit a zcela určitě si na Xboxu budeš užívat pravděpodobně nejkrásnější hru na konzole.

 

Po nejdelší kampani v historii značky strávíš další desítky hodin v multiplayerových módech, takže za tu cenu dostaneš víc než dost. Zatímco kampani bych udělil o něco méně, skvělý přístup vývojářů (těš se na množství obsahu zdarma post launch), technická stránka a množství obsahu (jak v single, tak multiplayeru), mě nutí dát Gears 8/10.

 

PS: V singleplayeru mi chyběla přepadení ze čtyřky, kdy ses musel oplotit a obrnit všemi možnými způsoby (jako na styl Hordy). Je to však subjektivní záležitost. Miluji tower-defense žánr, a tak jsem absenci této novinky značně pocítil.

 

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Microsoft Game Studios/The CoalitionNáhledový obrázek: Microsoft Game Studios/The Coalition Tagy: Gears of War 5, Gears 5
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.