Elonovo počínání bylo legální, vzbudilo však pozornost.
Možná si ještě pamatuješ, jak na sebe Elon Musk upozornil v září 2018. V podcastu Joe Rogana si tehdy potáhl z cigarety, která obsahovala marihuanu.
Jelikož podcast nahrávali v Kalifornii, jeho jednání bylo zcela legální, ačkoli samozřejmě přilákalo pozornost médií a zmiňovaná část má na YouTube již přes 26 milionů vidění.
K tomuto momentu se nyní vrací i respektovaný server Politico. O Muskovi totiž píše v souvislosti s jeho vesmírným programem SpaceX. Ten je tak úspěšný, že rakety SpaceX kvůli ceně a časové efektivitě při letech do vesmíru využívá i samotná NASA.
NASA ale jako vládní agentura musí na své dodavatele klást přísné nároky a z peněz daňových poplatníků proto financuje i podrobné průzkumy firem, se kterými spolupracuje.
V případě SpaceX bylo podle serveru Politico vyčleněno 5 milionů dolarů na to, aby se Muskovi zaměstnanci dozvěděli co nejvíce o drogách a předpisech ohledně jejich užívání.
Problémem paradoxně zůstává i samotná marihuana. Jednotlivé americké státy, například zmiňovaná Kalifornie, ji sice mohou povolit, ale federální zákon ji stále zakazuje. Právě toho se musí vládní úřady a jejich dodavatelé držet.
Redaktoři také upozorňují, že NASA spolupracuje i Boeingem a jeho zaměstnanci podobným školením procházejí také. Boeingu však už američtí daňoví poplatníci „hodiny o drogách“ neproplácejí.
Navíc drogy součástí prověřování dodavatelů NASA nikdy předtím nebyly a tento fakt změnil až zmíněný incident v podcastu Joe Rogana.
Proč, to vysvětluje Pete Garrettson, bývalý podplukovník amerického letectva: „Máme tu důležité kulturní rozdíly mezi tím, co je považováno za přípustné chování staré gardy ve vesmírné komunitě, a tím, co je bráno jako OK mezi lidmi v technologickém sektoru Silicon Valley.“

A odpověď na to, proč NASA školení proplácí pouze SpaceX, a ne i Boeingu? Tu je prý třeba hledat v nedávném rozšiřování smluvní dohody a celkových nákladech, které jsou v případě týmu kolem Elona Muska výrazně menší.