Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 5. 12. 2019 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zdraví - Strava
6
Simon K.
6. listopad 2016, 12:01

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

První částí našeho seriálu „Fitness hřbitov“ to nemohlo skončit. Mýtů, které je potřeba pochovat, je mnohem více!

Simon K.
6. listopad 2016, 12:01
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Po úspěšném prvním díle, kde jsme se podívali na 7 nejrozšířenějších mýtů, tu máme pokračování. Další sedmička toho, co se točí ve fitness průmyslu a ne a ne to pohřbít. Bohužel, stále jim věří dost lidí, ale snad se tato situace časem zlepší. Jak jsem psal v první části, naše články jsou vždy plné relevantních výzkumů převážně na aktivních lidech a cvičencích, ne na hlodavcích, jak můžeš najít často jinde. Rovněž bereme v úvahu metodologii a celkovou kvalitu zkoumání, ne jen abstrakty, přičemž články jsou plné kritiky, objektivity, ale i praktických rad, protože nejsme jen teoretici. V tomto tempu budeme pokračovat nadále, ale jako tehdy, tak i dnes najdeme mýty, které jsme si již probrali a protože jeden mýtus dokáže zabrat 5 stran textu, zkusíme to pojmout více ve zkratce a pro širší publikum. Zaměříme se tedy pouze na základ, na jasný a někdy méně jasný závěr a zhodnotíme si, proč si daný mýtus musí přivlastnit, že jde opravdu o mýtus.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Mýtus #1 - Tuky jsou špatné. Z nich se přibírá tuk.

Ano? A co tak zjištění, že tuk se přibírá z vysokého, respektive nadbytečného příjmu celkových kalorií a nízké aktivity? Tak, jako sacharidy nemohou za případné přibírání, tak za to nemohou ani tuky. Může za to zmiňovaný vyšší kalorický příjem. Tento mýtus pravděpodobně vznikl tak, že "tuk" je prostě "tuk". Takže pokud ho budeme konzumovat, budeme tloustnout. Jiné vysvětlení mě nenapadá. Množství lidí si však neuvědomuje, že tuky hrají velmi důležitou roli při hormonálních funkcích a pozitivně ovlivňují celkové zdraví člověka. Nebo snad muži nechtějí zabezpečenou produkci testosteronu? Nebo snad ženy chtějí testovat své hormony a přijít o menstruaci? Amenorea u žen a nepravidelné hormony jsou spojeny s řadou nepříjemných až závažných stavů, včetně zvýšeného rizika osteoporózy, onemocnění srdce, neplodnosti a dalších hormonálních komplikací jako je únava, poruchy spánku, ztráta vlasů, problémy s pokožkou, negativní ovlivnění hmotnosti, větší riziko zánětů, úzkost či negativní úpravy trávicího systému. Pokud bychom vás ještě přece jen chtěli vystrašit, tak ignorování vynechávání menstruace může být spojeno s takovými závažnosti jako syndrom polycystických vaječníků (PCOS), problémy se štítnou žlázou, zjizvení tkáně dělohy, nádor hypofýzy a podobně. Další podrobnosti ani nebudu uvádět, protože byste se postavili a okamžitě šli vypít olej. Ne, opravdu - optimální hormonální balanc, což (mimo jiné) ovlivňuje i dostatečný příjem tuků, je prostě důležitý! Podrobnosti o příjmu tuků se dočteš v našem starším článku.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Mýtus #2 - Potraviny je potřeba vybírat a jíst na základě jejich glykemického indexu

Začneme zhurta. Glykemický index (dále jen GI) čokoládové zmrzliny je nižší než GI petržele, no a sladké tyčinky Twix mají GI na nižších hodnotách než vařené brambory nebo mrkev. Hned se nám celá teorie glykemického indexu rozpadá. Podle teoretiků je tedy Twixka a čokoládová zmrzlina vhodnější než vařené brambory a mrkev. Nicméně, hodnota GI je měřena a uváděna ve fasted (nalačno) stavu a navíc, při konzumaci pouze samostatných sacharidů. Dost nereálné v běžném životě, že? O tom, že GI je víceméně irelevantní faktor při normálním fungování, nám říká praxe, ale i věda. Naštěstí jsme si dříve připravili komplexní článek, takže pokud máš pochybnosti, tak se do problematiky začti pořádně a hned ti bude jasné, jak to s těmi nešťastnými ciframi u potravin ve skutečnosti je. Nedělej z GI vládce toho, co vložíš do úst.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Mýtus #3 - Já jsem žena. Nemůžu cvičit s činkami a už vůbec ne s těžkými, vždyť budu jako chlap!

Pokud budeš brát anabolické steroidy, možná se k tomu vzezření chlapa přiblížíš. Pokud plánuješ jít čistou, zdravou cestou, budeš maximálně tak sexy s pěknými tvary a sílou, kterou můžeš využít i v běžném životě. A to si myslím, že většina z vás, milé ženy, chcete. Vy prostě neprodukujete takové množství testosteronu, aby z vás silové tréninky udělaly ženskou verzi Hulka. Cvičením a budováním svalové hmoty budeš pravděpodobně optimálněji ztrácet ty špeky nešťastné tukové přírůstky a tělo se ti bude krásně tvarovat. Dokonalý zadek? Opravdu to není o 40minutovém kardiu den co den a dvanácti sériích na stroji na adduktory v supersérii s žvaněním s kámoškou. Více o ženách a cvičení se můžeš dočíst v tomto článku. Makej, neboj se toho!

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

  

Mýtus #4 - Pokud nemáš další dne po tréninku svalovici, cvičil jsi na nic a nebudou ti růst svaly

Svalovice, ta bolestivá věc, na kterou i nadáváme, i ji máme rádi, je výsledkem miktrotraumy svalů a okolních pojivových tkání, což způsobuje zánět. Mýtem však je to, že množství lidí se bezhlavě žene za svalovicí a myslí si, že ona je jakýmsi ukazatelem, zda jsme dobře odcvičili a že pak budeme budovat svalovou hmotu. Nuže, toto neplatí. Na hypertrofii působí tři základní mechanismy a jen jedním z nich je i poškození svalů, které je tak nějak spojeno (i) se svalovicí. Pokud je někdo přesvědčen, že namožené svaly se rovná "velikosti" poškození svalů, nemusí to být úplně taková jasná pravda, protože v tom nemá úplně jasno ani věda. Je pouze znakem, že došlo k nějakému poškození svalové tkáně, ale to není jediný a jedinečný faktor. Mimo jiné zde záleží i od člověka, protože každý může reagovat na svalové poškození jinak. V každém případě, ano, namožené svaly mohou být ukazatelem, že jsme vytvořili nějaký nový stimul, něco jiného, na co nebylo tělo zvyklé, ale namožené svaly neznamenají, že jsi přímo stimuloval svaly, aby rostly a zároveň nemít namožené svaly neznamená, že svaly nerostou. Jak jsme si již jednou řekli v článku o zajímavostech v rámci této problematiky, honit se za svalovicí a chtít ji za každou cenu spíše udělá více škody než užitku.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

  

Mýtus #5 - Po tréninku se musíš najíst maximálně do 60 minut, jinak jsi ani nemusel cvičit

Řeč je o pověstném anabolickém okně po tréninku, kdy je třeba rychle využít to, že je otevřené a je nutné se najíst či vypít alespoň protein. Na začátek řeknu, že ono to není okno, ale sakra obrovská brána! Upřímně, je to velmi velké téma, o kterém jsem psal článek dříve, takže všechny podrobnosti najdeš tam. Opravdu jde o téma, které bylo třeba překroutit ze všech stran, aby byla fakta jasná a přesná. Pro ty, kteří by to však chtěli shrnout ve zkratce, je zde pozitivní zpráva. Anabolické okno sice existuje, ale opravdu to není 60, ba ani 160 minut po tréninku. Pokud se nenajíš 18 hodin po tréninku, tak můžeme garantovat, že rozhodně to pro optimální růst svalů nebude ideální. Na druhou stranu, tvrzení, že hned po poslední sérii musíš utíkat do šatny a vypít alespoň protein, jinak se okrádáte o benefity z tréninku, je stejná hloupost. Je třeba se podívat na stravu v okolí tréninku, která ti může nabídnout jisté ideje, kdy je třeba po cvičení jíst. Hypotéza anabolického okna je definována na úrovni cca 4-6 hodin po tréninku. Řekněme, že poslední jídlo před tréninkem jsi měl o 14:00, cvičit půjdeš o 16:00 a trénink ukončíš 17:30, jsou tři a půl hodiny. Pokud se najíš po tréninku do dalších 2-3 hodin, jsi stále v bezpečí a nemusíš se stresovat tím, že se okrádáte o výsledky. Pokud se najíš později, je vysoce pravděpodobné, že se stále nic negativního neděje, pokud přijmeš celkové stanovené množství bílkovin za den a distribuci bílkovin máš nejméně ve třech jídlech.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Mýtus #6 - Cvičením proměníš tuky ve svaly

Toto vyřídíme docela rychle. Svaly jsou svaly a tuky jsou tuky. Cvičení může zvýšit svalovou hmotu (kvůli poškození svalů - cvičení) a snížit množství tuku v těle (kvůli využívání zásob tuku na podporu procesu budování svalové hmoty a využívání těchto zásob přímo jako paliva). Cvičením ale neproměníš, technicky a doslova řečeno, tuk na sval. Tuky se skládají z triglyceridů a svalová hmota ze svalové tkáně, glykogenu, vody a nějakého toho intramuskulárního tuku. Takže i když může cvičení podněcovat obě věci (růst svalů i ztrátu tuku), musíme to brát jako dva samostatné výsledky. Je nemožné, aby se tuk proměnil na sval, protože tuk postrádá dusík a neexistuje žádný mechanismus v těle, který by uměl "rekonstruovat" tuk na aminokyseliny.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Mýtus #7 - Cukr je zlo!

Ženské magazíny, které se snaží probírat fitness témata, protože je to trend, nebo prostě jen dlouholeté dogma kvůli zkaženému fitness průmyslu? Upřímně, asi kombinace obou. Pojďme se na tuto problematiku podívat skrz celkem zábavný příběh s ponaučením z reálného světa. Jednou jsme na našem Facebooku uveřejnili příspěvek, který se okamžitě zalíbil mnohým. Jednou částí byla i věta, že cukr není návykový ani toxický nebo sám o sobě způsobující obezitu. To se však nezdálo slečně Ludmile. Absolutně nesouhlasí! Náš další fanoušek však reagoval, že souhlasit nemusí, ale hlavně, že věda v tom má jasno. No a opravdu . Příběh ale ještě nekončí, protože jsme psali, aby si lidé dělali research. Neříkáme, že je třeba jíst denně veškerý cukr, ale ještě jednou, důležitý je kontext (mimo jiné). Víme, že je to těžké, když 10leté studie na myších publikované v médiích dokáží nadělat zlo a jsou šířeny v NYTimes, DailyMail či NBC, následně překládané českými "jakože-fitness" weby. A konečně rozuzlení příběhu. Po dlouhé konverzaci, kde slečna Ludmila bojovala za svou nesprávnou verzi, nakonec konečně uvedla něco, od čeho jsme se mohli odrazit. Uvedla studii. Přesně tu, kterou jsme zmínili, že se omílala na stránkách před deseti lety a byla prováděna na potkanech. Ponaučení? Lidé prostě nečtou, nedívají se na celkový kontext a jsou zaslepeni vlastní "pravdou", přičemž se ani nesnaží myslet kriticky. Takže ve zkratce, cukr není ten zabiják, který může za obezitu. A to ti neříkáme jen my, ale i relevantní výzkumy. Pro více podnětů doporučujeme tento náš článek a stále čekáme na protiargument fanynky Ludmily, která již k tomu bohužel neměla co říct a možná opravdu začala studovat problematiku více do hloubky a zjistila, že se mýlila.

 

Fitness hřbitov: Dalších 7 mýtů o stravování i trénincích, které je potřeba pohřbít

 

Tímto nekončíme! Ještě mám v rukávu plno mýtů, které je potřeba pohřbít a v další díle si na ně opět vezmeme fitness lopatu a zahážeme je hlínou.

 
Baví tě články na Fitcultu a chceš vědět, proč využít i náš Online Coaching, respektive poradenství? 10 důvodů najdeš v tomto článku a zjistíš, že možná tohle je pro tebe ta správná spolupráce, kterou hledáš, chceš a v životě potřebuješ.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.