Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kam za novou architekturou v Brně ti společně s námi poradí architekt Radek Hlaváček.
Brno už dávno není pouze Petrov nebo ikonický orloj na náměstí Svobody. Střed města je známý svou malebností, jíž přidávají i hezké okolní dobové budovy. Pokud se ale do Brna chystáte a rádi byste viděli něco z místní architektury, neměly by vám uniknout i stavby, které byly navrženy v moderním stylu a stojí jenom chvíli.
Redakce REFRESHERu dala dohromady s architektem z Ateliéru Velehradský Radkem Hlaváčkem žebříček těch deseti nejlepších (nejhezčích, nejzajímavějších...) moderních staveb. Nutno však podotknout, že každý má jiný vkus, čili nemusíte s námi souhlasit, každopádně naše desítka vypadá takto:
Začneme tou nejvyšší budovou, kterou může Česká republika nabídnout. AZ Tower najdeš mezi ulicemi Heršpická a Pražákova v městské části Brno-Štýřice. A kolik že to vlastně měří metrů? Celých 111. „Druhou nejvyšší stavbu Brna převyšuje o celých 26 metrů. Jedná se o polyfunkční mrakodrap ve kterém se nachází obchodní centrum, kancelářské prostory a 7 podlaží luxusních apartmánů," doplňuje Radek Hlaváček.
Tuto dominantu nepřehlédnete, nejen díky její evidentní výšce, ale také minimálně díky jejímu barevnému provedení. „Objekt je tvořen jednou hmotou, použitý materiál ji však člení na tři části. První část tvoří jednoduchý kvádr ze západní strany, která je kombinací okenních otvorů a plných částí z oranžových fasádních panelů," osvětluje odborník.
Architekt dále pokračuje: „Budova postupně přechází v bílé panely, čímž je vrchol stavby odlehčen. Druhou část tvoří ze severu prosklený kvádr, jenž je z jihu tvořen solárními panely. Třetí část je tvořena pokřiveným kvádrem na východu, kdy je opět použit princip přechodu barev fasádních panelů."
9. místo – Spielberk office centre
Na dohled od prozatímní nejvyšší budovy Česka se rozkládá komplex na devátém místě našeho žebříčku. Spielberk office centre leží u Štýřického nábřeží. Je komplexem kancelářských budov, konkrétně 11 objektů, z něhož jsou dva objekty výškové a zbylé čtyř až osmipodlažní. „Výšková budova Tower A má 53 metrů, Tower B zase 85 metrů," komentuje Hlaváček
Celý komplex se podle architekta soustředí na hospodaření s energiemi a vodou. Uprostřed komplexu se totiž nachází dvě odpařovací jezera, která zadržují vodu a ochlazují své okolí. Navíc je blízko cyklostezka. Velice příjemné pracovní prostředí, ne?
A teď trochu techničtější věci. „Architektura budov v komplexu kombinuje 3 materiály. Prvním a hlavním materiálem za západní straně jsou tmavé cihelné pásky, druhým je prosklení, které hraje roli u všech tamějších objektů, ale tu největší hraje u budov v jihovýchodní části. Třetím materiálem je světlý kamenný obklad, který je v kombinaci se sklem použit u budovy Tower A," upřesňuje.
8. místo – CEITEC Brno-Bohunice
Radek Hlaváček popisuje budovu CEITECu jako špičkové výzkumné centrum, které má v Brně dvě pobočky: jednu pro Masarykovu univerzitu a jednu pro Vysoké učení technické. „Oba objekty mají mimo high-tech vybavení pro vědecké bádání také high-tech architekturu," upřesňuje.
Výraznější je však svým zjevem budova Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích. Nachází se v kampusu lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií.
Na první pohled složitý tvar budovy v konečném důsledku není tak složitý. Jedná se o budovu elipsového tvaru, jejíž součástí je exoskelet. Nosná konstrukce, která vystupuje před fasádu objektu. „Fasáda objektu je tvořena kombinací prosklených ploch a plných plechových," popisuje odborník. „Mimo objekt vystupuje také únikové schodiště, které je taktéž plechové. Uprostřed objektu se nachází atrium, které je zaskleno eliptickou kopulí."
7. místo – Divadlo na Orlí
Divadlo na Orlí, které slouží především studentům hudebně-dramatických oborů Janáčkovy akademie múzických umění, se, světe div se, nachází v Orlí ulici přímo ve středu města. Zajímavostí tohoto objektu je podle Hlaváčka „jeho vazba na okolí, kterou vtahuje přímo pod objekt.“ V překladu jde o takové skládací dveře, které, pokud se složí, odhalí prostor, jenž se v létě využívá jako zahrádka nebo letní stage.
Objekt je poněkud členitý, i když tak zvenku nevypadá.„Divadlo má celkem pět nadzemních podlaží, ale poslední dvě podlaží jsou ustupující. Z ulice tak objekt zapadá do okolní zástavby," doplňuje člen Ateliéru Velehradský.
Fasádě do ulice velice „sluší" portál, díky němuž se zdá, že je ulice vtažena pod budovu. Zbylá část fasády působí hladce, střídají se v ní plné plochy betonových obkladních panelů a prosklené plochy okenních otvorů.
Moravskou zemskou knihovnu nalezneme na rohu ulic Kounicova a Hrnčířská na hranici městské části Brno-Královo Pole. V Hrnčířské ulici je vysázena lipová alej, která přikrášluje okolí z jedné strany, a v Kounicově ulici zase oddělují knihovnu od silnice japonské okrasné třešně. Na jaře a v létě je to opravdu příjemné na pohled, alergici si však musejí dát pozor.
Co ví Radek Hlaváček o největší knihovně na Moravě? „Jde o blokovou stavbu s atriem, která je na první pohled tvořena dvěma objekty. Prvním je samotná transparentní a vzdušná knihovna s prosklenou fasádou, již člení slunolamy. Druhým objektem je archiv, který je úplně rozdílný a kontrastní k prvnímu, je tedy uzavřený, pouze s drobnými okny s plochou nečleněnou fasádou."
5. místo – Rezidence Lužánky
Rozlehlou zelenou oázu v centu Brna, park Lužánky, znají snad i nebrněnští. Přímo u něj se nachází výškový polyfunkční komplex, konkrétně stojí na konci Burešovy ulice. Jedná se o dvě budovy, jejichž využití je kombinací komerce a bydlení. Komplex je však stejně zajímavý svým zjevem jako příběhem, který se váže k událostem po jeho dostavbě.
Hlaváček vypráví: „Po dostavbě tohoto objektu se začaly rodit obdobné nápady, tedy demolice stávajících tří až šesti podlažních objektu na ulici přiléhající k parku a na vzniknuvším místě provést stavbu výškových rezidenčních objektů. Tato snaha by se dala nazvat snahou o vytvoření brněnského Manhattanu. Bohužel, vinou kombinace méně kvalitních architektonických návrhů a petičních akcí v sousedství se zatím brněnský Manhattan nerealizuje."
První budova brněnského New Yorku navazuje na okolní zástavbu, kterou převyšuje pouze o jedno ustupující podlaží. Objekt je spíše nevýrazný, s větším poměrem komerčních ploch oproti tomu druhému.
„Druhým objektem je výšková šestnácti podlažní budova. Její fasáda je jednoduchá, střídají se v ní bílé a prosklené plochy, nicméně díky barevnému řešení a také balkonům na jižní straně je tento objekt výraznější než první. Zde se také více bydlí," uvádí architekt.
4. místo – Letiště Brno-Tuřany
Už se ti možná stalo, že jsi přilétal nebo odlétal z letiště se zkratkou BRQ. Za ní se skrývá Letiště Brno-Tuřany, nacházející se překvapivě ve stejnojmenné městské části. Architektonicky zajímavým objektem, který přiléhá k letišti využívanému hlavně v létě, je samozřejmě její oválná odbavovací hala.
Halu Hlaváček definuje jako ukázku organické high-tech architektury. „Tvar vychází z kvádru, na který se nechalo působit aerodynamické proudění, jež ho opracovalo do oblázku. Světlo je dovnitř vneseno vícero způsoby: nejen prosklenými vstupy v širších stranách oblázku, ale také střešními světlíky, které připomínají žraločí žábry. Plášť objektu je zase tvořen z titanzinkových šestiúhelníkových šablon."
Podle odborníka se jedná se o jednu z nejlepších ukázek české organické architektury, která stojí za návštěvu třeba právě u příležitosti odletu na dovolenou.
3. místo – OC Letmo
Na nejnižší medailové pozici si hoví bílý ementál, svítící na tvůj obličej po východu z budovy brněnského vlakového hlavního nádraží. Tento výrazný objekt stojí, abychom byli přesní, na nároží ulic Nádražní a Benešova. Na jeho místě dříve stával objekt, jenž lehl plamenem v tragickém požáru, což připomíná socha zesnulého hasiče v přízemí objektu.
„Objekt je významný nejen jako vlaštovka moderní architektury snažící se zlepšit nevzhledný předprostor Hlavního nádraží, ale také jako komunikační uzel," uvádí Radek Hlaváček, „objekt je totiž spojkou mezi nádražím a centrem města. Je do něj zaústěn podchod z nádraží, nástupišť a ze směru od nově vznikající čtvrti Trnitá."
Budova má výraznou fasádu z bílého samočistícího betonu s prosklenými plochami, jelikož má vypadat jako ementál. Barva fasády se na první pohled zdá být podle architekta docela nefunkční a nevhodně vybraná, v kombinaci jedné z nejrušnějších brněnských ulic a jeho blízkosti k nástupištím hlavního nádraží se není možné divit tomu, že není úplně nejčistší. I tak si ale zaslouží bronzovou pozici.
2. místo – SONO centrum
Stříbro ukořistila koule.„Když poprvé spatříte objekt Sono centra s jeho bílou koulí vklíněnou mezi dvě válcové výseče z černého skla, člověka napadne, že se jedná o výzkumné centrum high-tech přístrojů či jiné vědecké pracoviště," míní velice trefně Hlaváček. Pravdou je však skutečnost, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších koncertních síní v České republice.
Výstřední budova se nachází na křižovatce ulic Šumavská a Pod Kaštany v sousedství dle architekta nevýrazných budov, o to více objekt kolemjdoucího na první pohled uchvátí.
V levém válci se nachází hotel, v pravém válci se nachází vjezd do garáží a zázemí. Prostor pod koulí je využit jako restaurace a hlavní vstup do koncertních prostor. „Koncertní sál se nachází z velké části v 'levitující' kouli. Její interiér je zážitkem sám o sobě. Když se k tomu připojí kvalitní akustika a high-tech zvukařské vybavení, dostaneme jeden z nejlepších koncertních prostor u nás," vysvětluje přizvaný odborník.
1. místo – Domini park
Ano, jak můžete z názvu odhadnout, na prvním místě se nám usadil parkovací dům. Jak je to možné? Hlaváček svůj výběr vysvětluje: „Jedná se o krásnou ukázku moderní užitné architektury. Objekt působí moderně, ale dokonale zapadá do svého okolí. A to především díky pojetí fasády, která je tvořena rytmickým střídáním plných ploch a drobných otvorů.“
Nachází se v historickém centru Brna, nejlépe se k němu dostaneš z ulice Husova. V jeho sousedství se nachází historická budova umělecko-průmyslového muzea a hotel International. Můžeš v něm tedy v pohodě zaparkovat a jakmile si jej prohlédneš, není nic jednoduššího, než odtud pěšky odejít objevovat zbytek města.
Každopádně jestli jej nechceš přehlédnout, musíš mít oči na šťopkách. Jedná se o krásnou ukázku moderní užitné architektury, která, přestože působí moderně, dokonale zapadá do svého okolí.„A to především díky pojetí fasády, která je tvořena rytmickým střídáním plných ploch a drobných otvorů," vysvětluje architekt.
V nejvyšším poschodí se nachází komerční prostor s interiérovým centrem, jež má k dispozici úžasný výhled na centrum města skrze prosklenou fasádu a na druhou stranu zase výhled z velké terasy na hrad Špilberk.
Naše desítka moderních brněnských staveb je tedy venku. Která z nich se ti líbila nejvíc? Zahlasuj v anketě! A pokud bys něco změnil, určitě nám dej vědět do komentářů své tipy.
Anketa:
Která brněnská stavba/komplex se ti líbíla nejvíc?