Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 3. 12. 2022 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Hudba - Zahraniční

V Británii vypukla grimeová válka. Proč se Wiley opřel do Stormzyho a co s tím má společného Ed Sheeran?

Místo kulek instrumentály, místo facek pořádně řízné bars. Na začátek nového roku nám UK grime MC's Wiley a Stormzy přichystali rapovou přestřelku, do níž byla zapojena spousta dalších jmen. A dokonce popová megastar Ed Sheeran.

Vojtěch Vanda
11. 1. 2020 13:29 Čas čtení: 5:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Hudba - Zahraniční
2
Vojtěch Vanda
11. 1. 2020 13:29
Čas čtení: 5:02

V Británii vypukla grimeová válka. Proč se Wiley opřel do Stormzyho a co s tím má společného Ed Sheeran?

Místo kulek instrumentály, místo facek pořádně řízné bars. Na začátek nového roku nám UK grime MC's Wiley a Stormzy přichystali rapovou přestřelku, do níž byla zapojena spousta dalších jmen. A dokonce popová megastar Ed Sheeran.

Vojtěch Vanda
11. leden 2020, 13:29
Čas čtení: 5:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

It's mad. Na sociálních sítích se probíralo možné vypuknutí třetí světové války, avšak ve Velké Británii už jedna zuří. Mezi znepřátelenými stranami však, díky bohu, nelétají kulky, nýbrž slovní metafory, osobní urážky, agresivní flows a surové instrumentály. Grimeová scéna se otřásá v základech, jelikož Wiley alias „Godfather of Grime“ soupeří s momentálně nejvíc hot postavou tohoto žánru, Stormzym. A posluchač pouze slintá.

 

Jak už to bývá, když někdo střílí na všechny strany, ze všech stran se něco vrátí zpět. Hlasy dissů, či po britsku sendů, chcete-li, se rozlehly po celé ostrovní zemi, a zmínky v textech začaly provokovat rapery z jejich různých koutů. My se pokusíme rozklíčovat hlavní motiv, zkusíme ty nejzásadnější tunes analyzovat a uvést tě do problematiky boje, v níž jsme svědky možné generační obměny na vrcholu unikátního UK rapového žánru jménem Grime.

 

Na začátku bylo slovo a grime riddim

Základní kámen, kult, ikona. Wiley je takový „britský Nas“, jak jej popsali v Noisey. Je průkopníkem britské undergroundové scény a kdo tvrdí opak, mýlí se. Byl u toho, když se jeho „eskibeats“ vydávaly na white labelu, byl u sezvání projektu Roll Deep a velkou měrou přispěl k tomu, že grime už nebyl pouze „špínou“. Dlouho seděl na jeho pomyslném vrcholu, jistý si svou pozicí zakladatele grimeu, těšícího se respektu ostatních.

 

 

Vypadá to však, že tento rodák z východního Londýna si je jistý svou pozicí až moc. Z jeho chování lze cítit, že jakýkoliv progres hudebního žánru, který během své kariéry formoval, se nesmí posunout jiným směrem než takovým, jejž povolí on sám. S narůstající popularitou se však nedá zabránit tomu, aby se žánr nezačal vyvíjet samovolně. Těžko říct, jestli Wiley například nezaregistroval, že mu začíná tak trošičku ujíždět vlak. Možná proto se jal kritizovat všechno, co se kolem něj s grimem děje. A nahlas.

Stormzy a Ed Sheeran

A kam jinam zamířit zvuk hlasivek nejvhodněji než tam, kde je nejvíce poprasku. Na vrcholu UK hudebních žebříčků momentálně sedí jiholondýnská senzace, která od roku 2014, přes virální hit „Shut up", jen nabývá na kredibilitě. Stormzy vydává hit za hitem, což jej samozřejmě vyvíjí a posouvá. Přišlo tak na to, že začal spolupracovat nejen s grimeovými tvůrci, ale například i s popovými zpěváky. A zde přichází do hry jeden z nejúspěšnějších zpěváků současnosti Ed Sheeran.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

@stormzy’s new album Heavy Is The Head is out now, I feature on the song “Own it”. Check it out, you’ll like it x

Příspěvek sdílený Ed Sheeran (@teddysphotos),

 

Jedna z kolaborací z poslední doby, která Wileymu pravděpodobně nejvíc leží v žaludku, je remix písně Take Me Back To London z Sheeranova alba No.6 Collaborations Project, na kterém hostuje právě Stormzy. S nimi se na slokách ještě objevují birminghamský reprezentant Jaykae a Aitch z Manchesteru.

 

Wileymu se zdá, že se Sheeran chtěl pouze přiživit na vlně žánru, který vychoval. A jak jsme již informovali, pustil se kvůli tomu do twitterové rozepře právě se Stormzym. Což bylo ještě před remixem.

 

 

Stormzy se tehdy Eda, jeho přítele, zastal, přesto vyjádřil „zakladateli grimeu“ respekt. Ten však nechtěl o ničem slyšet. Naneštěstí pro Wileyho, na grime nevlastní žádný patent, tudíž se interpreti mohou rozhodovat, s kým budou pracovat, jak chtějí. Situace se však evidentně neuklidnila, minimálně tedy u Wileyho, a poté, co byl jeho sok headlinerem loňského festivalu Glastonbury a momentálně se o něm mluví jako o „králi grimeu", mu jeho čest nejspíš nedovolila jinak než zaútočit. 

Smršť dissů

Žerty stranou. To, co nyní slyšíme, není žádná druhořadá hudba, tohle jsou top urážky od top interpretů. Wiley proto sáhl po tom, co umí nejlépe. Rozhodl se pro ty nejgrimeovější, nejagresivnější, a nejrytmičtější instrumentály, které měl nejspíš k dispozici, a vyslal na světlo světa Eediyat Skengman 1 a 2, už v názvu zesměšňující dřívější alterego protivníka. Za Wileyho rýmy však nemůžeme hledat ničivou sílu, jako spíš při podobnou sportovnímu zápasu.

 

I když ano, je zde míněna Stormzyho bývalá přítelkyně Maya Jama, slyšíme, že se Stormzy akorát snaží Wileyho kopírovat, že jsou čísla v žebříčcích bezvýznamná a že nikdy nemůže dosáhnout na to, na co on, jelikož je dobrý pouze v tom, co on sám stvořil. V druhém pokračování se Wiley hodně rozpovídal o Stormzyho mámě, až to mohlo posluchači připomenout legendární výměnu dissů z Blackpoolu mezi interprety Little T a Sophie Aspin.

 

Stormzy však odpovídá, zdá se, mnohem útočněji, agresivněji a osobněji, jako by byl zhrzen tím, že kdysi bývalí parťáci na micu, a možná i jeho dřívější vzor, jsou nyní nepřáteli.

 

 

Na YouTube uploadoval v obou případech rovnou videoklipy s názvy Disappointed a Still Disappointed. V prvním případě se Stormzyho řádky opírají o drill beat, novou UK vlnu převzatou z chicagské Drill music, jako by chtěl potvrdit, že je reprezentantem moderní grimeové generace. To ale Wiley úplně neocenil, proto mu jeho protivník v druhém kole poslal surový grimeový podmaz.

 

 

Zajímavý je také fakt, že si Stormzy našel čas na videoodpovědi, přestože je na tour. Zatímco Wiley, až donedávna, vydal pouze zvukové stopy.

 

Wicked Skengman alias Stormzy se zde zmiňuje o Wileyho bratrovi, se kterým měl rozepři. Dříve se nechal Wiley slyšet, že nechce, aby jeho bratr na Stormzyho slovně útočil, jelikož znal protivníkovy kvality. Skengman se prý s Wileyho bratrem setkal nakonec osobně, přesto bylo ticho po pěšině.

 

Dále popisuje staršího soka jako „feťáka z rodiny na okraji společnosti". Stihl také zpromovat svou novou desku Heavy Is The Head, a také nařkl Wileyho, že svou matku přestěhoval na Kypr, jelikož si nadělal problémy, které nedokáže vyřešit jako chlap a bojí se o ní. Respekt v jeho slovech už nenajdeme.

 

 

Člověk se nedokáže ubránit tomu, že slyší z Wileyho úst jistou hořkost a možná trochu i závist. Je pravdou, že grime je jeho „dítě“, avšak aby on sám zaznamenal nějaký větší komerční úspěch a mohl se poměřovat s americkými rapovými a R&B čísly, musel sáhnout do jiného žánru.

 

Ten opravdový grime vsadil do nejvyšších příček nynějších hitparád až Skepta s jeho That's Not Me, odkud vedení a prapor převzal charismatický Stormzy, jemuž se na čele hitparád mezi zámořskými hity líbí a hlavně daří.

Opravdový strůjce ohně

Nesmíme však zapomenout na jiskru, která tento konflikt vyvolala. Jediný, kdo kolem sebe stále kope a nedostává se mu, dle četnosti jeho „sendů“, dostatečné odpovědi, je další old-school grime MC Dot Rotten, známý také pod producentským aliasem Zeph Ellis. Od konce minulého roku do dnešního dne se mu povedlo nahrát neuvěřitelných 16 dissů, ve kterých si nebere servítky vůbec s nikým a ničím.

 

Hlavní role v jeho agresivních textech zaujímají Boy Better Know (přestože na tracku Top Boy Spitter hostuje Jammer), Wiley, Jaykae a nakonec i Stormzy. Vypadá to ale, že ho většina lidí ignorovala. Až na již dříve zmíněného Jaykaye z Birminghamu, který mu, a rovnou i Wileymu, na Nový rok poslal malý dárek. Takovou živnou půdu na pořádný oheň.

 

 

Wiley se na Jaykaeho diss rozhodl neodpovědět. Prý kvůli tomu, že byl J v remixu se Stormzym a Edem Sheeranem. Což vyprovokovalo výše zmíněnou diskuzi, která se přetavila v hitparády a uši plnící disstrackovou výměnu. Kruh se tímto uzavírá. Uzavírá se však i spor těchto dvou interpretů? A kdo vlastně vyhrál? To musíme nechat na fanoušcích a veřejnosti.

 

Nicméně přestože se Stormzy v poslední odpovědi vyjádřil, že je to jeho odpověď poslední, Wiley na Twitteru sdílel obrázek s počítačovou ikonou třetího pokračování. Pokud track vyjde ven, zvedne Stormzy ve třetím kole vhozenou rukavici? Kdo má podle vás v beefu navrch? Hlasujte v anketě.

 

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Kdo vyhrává grimeovou válku v UK?
StormzyWileyHlasovat
Stormzy88%
Wiley13%
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: theguardian.comNáhledový obrázek: instagram.com/stormzy
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.