Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
9
Vojtěch Vanda
16. leden 2020, 14:00
Čas čtení: 1:22

Ženy budou mít stejný plat jako muži za 257 let, zjistili výzkumníci

Tohle nejsou dobré zprávy.

Vojtěch Vanda
16. leden 2020, 14:00
Čas čtení: 1:22
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Světové ekonomické fórum vydalo zprávu Gender Gap 2020, ve které zkoumalo, jak si stojí ženy s platy v porovnáním s muži. Mezery mezi nimi se bohužel nezmenšují, naopak se zjistilo, že si na rovnocenné platy budou muset ženy počkat ještě minimálně několik dalších generací.

 

 

Výzkum Gender Gap 2020 se zaměřuje na výzkum rozdílu výše platů mezi ženami a muži. Jinak řečeno, zabývá se tím, o kolik procent berou ženy méně a jak dlouho bude trvat než muže doženou. Data z letošní zprávy se sbírala ve 153 zemích světa včetně České republiky a Slovenska

 

Zpráva se zaměřuje na čtyři klíčové dimenze výzkumu: Ekonomická participace a možnosti, Zisk vzdělání, Zdraví a přežívání a Politická moc. Zjistilo se, že globální odchylka mezi financemi je na 31,8 %, což je malé zlepšení oproti poslednímu měření, na čemž má podíl 101 států ze 149, které byly měřený minule a zlepšily své skóre.

 

Největší rozdíl výzkumníci zaznamenali v dimenzi Politické moci, a přestože v ní byl největší pokrok, pořád zbývá vyplnit asi 75,3% díru. Třetí místo patří Ekonomické participaci a možnostem, ve kterých je díra 42,2 %. Poměrně dobře jsou na tom zbývající dvě sekce: u možností vzdělávání je mezera 3,9 % a u zdraví 4,3 %.

 

 

Pohled do budoucnosti tedy není úplně růžový. Dle výzkumu bude trvat průměrně 99 a půl roku ve 107 průběžně sledovaných státech, než se v nich genedrová mezera uzavře. Pokud se bude situace zlepšovat tak pomalu, jako se tomu dělo ve 14 letech měření, celková mezera ve všech státech se zavře až za neuvěřitelných 257 let. Číslo zvedá hlavně pomalý progres dimenze Ekonomické participace a možností. 

 

Nejlépe se s genedrovou nerovností popasoval Island, a to už v jedenáctém měření za sebou. Dohromady, ve všech sférách, mu chybí uzavřít „pouze“ 22% mezeru. Následován je Norskem, Finskem, Švédskem, Nikaraguou, Novým Zélandem, Irskem, Španělskem, Rwandou a Německem. Co se týče nejpilnější pětky států, která s mezerou nejvíce pohla, najdeme zde Etiopii, Španělsko, Mali, Albánii a Mexiko.

 

 

Co se týká České republiky, ta se celkově umístila mezi Surinamem a Mongolskem na 78. místě. Na Slovensku se pokročilo trochu více, globální index je posadil mezi Madagaskar a Izrael na 63. příčku.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Pxfuel.com/CC0 Tagy: česko, genderová nerovnost
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.