Z přísných opatření by se měla poučit i Evropa.
Oblastí nejvíce zasaženou koronavirem je pochopitelně čínské město Wu-chan, odkud se virus způsobující nákazu COVID-19 začal šířit.
Po úvodní panice však místní úřady okamžitě nařídily přísná karanténní opatření a dnes, po téměř měsíci a půl, začínají z této části Asie chodit už jen převážně pozitivní zprávy.
Zpravodaj české televize Seznam Vojtěch Gibiš upozornil, že v neděli ve městě přibylo už jen 36 nových nakažených, v celém zbytku Číny dokonce jen čtyři, a také v těchto případech mělo jít o pacienty, kteří se infikovali někde v zahraničí.
Pokles podle něj hlásila i sousední Jižní Korea, kde v neděli zemřel jen jeden člověk.
Jak šel čas v provincii Chu-pei a Wu-chanu. pic.twitter.com/wWGow8s66s
— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) March 9, 2020
Global Times zase informuje, že nákaza zmizela z více než 42,5 % aglomerací Wu-chanu. Zdá se tedy, že Čína má svůj vrchol epidemie už za sebou.
Za relativně rychlým a úspěšným potlačením je třeba podle odborníků hledat důsledné testování. Po Wu-chanu jezdily mobilní testovací týmy, které vyhledávaly rodiny a sousedy již známých pacientů.
Testů mělo být v jednom okamžiku až 40 tisíc denně. Paradoxně, při zavádění takových opatření mohl pomoci i přísný autoritativní režim komunistické vlády.
Část veřejnosti má obavy, zda by takových bezprecedentních opatření byly schopny i demokratické země v Evropě, ačkoli včerejší zprávy hovoří o tom, že celostátní karanténa už začíná platit i v Itálii a lidé by měli vycházet pouze v případě, že cestují do práce nebo řeší krizovou situaci. Školy budou v zemi zavřené minimálně do 3. dubna.