
Zjišťovali jsme, co nejlépe zabírá proti pocení. Chtěli jsme se zbavit mokrých skvrn na oblečení i nepříjemného zápachu
Dermatologičky nám poradily, jak vyřešit pocení v extrémních vedrech.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.

Cesta do práce se ve třiceti mění ve hru o život: Co tě zabije dřív? Pocit studu kvůli světové mapě pod pažemi nebo marný pokus nedýchat ráno v přeplněném autobuse? Rouška sice zpomalují šíření koronaviru, ale aroma propocených těl bohužel nezastaví.
Podívali jsme se proto na to, jak se dá s pocením bojovat. Zeptali jsme se dvou dermatologičiek, co dělat, abychom nevypadali, jako bychom právě vylezli z bazénu. Zjišťovali jsme nejen to, jaký produkt tě nejlépe během horkých letních dnů ochrání, ale i to, která jídla či typy oblečení zhoršují pocení a proč vlastně pot zapáchá (a co s tím).

„Nevíme, proč se někteří z nás potí více než jiní. Je možné, že nervy, které kontrolují potní žlázy, jsou citlivější na teplotu,“ řekl pro Refinery29 dermatolog Anjali Mahto. Pocení může ovlivnit i tvá váha samozřejmě i fyzická aktivita, množství tekutin, které vypiješ nebo psychický stres. Ačkoliv je pocení do jisté míry individuální, můžeš tento článek považovat za velký příručku k přežití tropických teplot v Česku.
- Co je lepší: antiperspirant, nebo deodorant
- Jak bojovat s nepříjemných zápachem
- Co ti může pomoci, pokud nechceš mít na oblečení skvrny od potu
- Která jídla zhoršují pocení a měl by ses jim raději vyhnout
- Zda je pravda, že hliník v antiperspirantech způsobuje rakovinu
- Domácí recepty proti pocení, které podle dermatologiček stojí za vyzkoušení
Antiperspirant vs. deodorant
„Deodoranty a antiperspiranty fungují odlišným způsobem,“ vysvětlila pro REFRESHER dermatoložka Zuzana Macková. „Deodorant překrývá nežádoucí zápach potu, ale neovlivňuje jeho vznik. Je pro tělo přirozenější, ale nezbaví nás mokrých map na oblečení.“ Podle ní je proto vhodnější, když se méně potíš a je ideální i pro zimní měsíce.
„Pokud chceme zabránit nejen zápachu, ale i samotnému pocení, je vhodný antiperspirant. Ten díky obsahu účinných látek (nejčastěji hliníkových solí) působí na ústí potní žlázy a navodí dočasné zúžení jejího vývodu, čímž dochází k omezení pocení.“ Antiperspiranty mají také příjemnou vůni díky obsahu parfémových složek, takže v létě je účinnější a ochrání tě lépe.
V drogerii je rozeznáš, i když se podíváš na složení. V antiperspirantech najdeš obvykle hliník. Deodoranty ho neobsahují, ale mají antibakteriální ingredience, například alkohol nebo sodu bikarbonu.
V našem těle máme dva druhy potních žláz: endokrinní a apokrinní. Endokrinní máme po celém těle a vylučují pot, který z 99 % tvoří voda, soli a aminokyseliny. Nemá zápach ani zabarvení.
Apokrinní žlázy jsou jen v podpaží, v oblasti genitálií či například na hlavě (na kůži pokryté vlasy). Produkují pot plný bílkovin a tuku a jsou živnou půdou pro bakterie, které způsobují typický pach. Právě na ty zabírá deodorant.
Praktické tipy, aby tvůj antiperspirant fungoval opravdu 24 hodin a nezanechával skvrny
„Obvykle skvrny na oblečení způsobuje antiperspirant,“ vysvětlila Macková. Skvrna vzniká při smíchání antiperspirantu, hliníkových solí, mazu a čistícího prostředku. Prozradila nám ale jednoduchý trik, jak zjistíš, zda je tvrzení „nezanechává skvrny“ jen chytrý marketing na obalu, nebo jsi opravdu našel ideální produkt.
„Doporučuji vyzkoušet tester v obchodě a přibližně po 30 sekundách na kůži přiložit tmavší látku. Před použitím nezapomeňte produkt dobře protřepat a po nanesení na kůži chvíli počkejte a nechte antiperspirant dobře zaschnout.“ Konečně víš, že ty testery tam nejsou jen kvůli tomu, abys zjistil, jak spreje či jiné formy antiperspirantů fungují.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.