Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže
5
Adam Smeták
18. říjen 2020, 21:09
Čas čtení: 1:25

FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu

Na dva tisíce demonstrantů změnilo Staroměstské náměstí na hodinu na válečnou zónu. Vítězství si připsaly pořádkové síly.

Adam Smeták
18. říjen 2020, 21:09
Čas čtení: 1:25
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Zdroj: Adam Smeták/REFRESHER

V neděli dvě hodiny po poledni začal na Staroměstském náměstí protest proti vládním opatřením přijatým z důvodu ochrany zdraví obyvatel před pandemií koronaviru. Svolali jej fotbaloví chuligáni a už od začátku bylo jasné, že nepůjde o pokojnou formu protestu. Ač k tomu pořadatelé vyzývali, většina účastníků demonstrace neměla nasazenou roušku a nedodržovala dvoumetrové rozestupy.

 

 

Na místě se podle Policie ČR sešlo kolem 2 tisíc lidí, z toho 400 radikálů. Proti nim stály pořádkové síly o polovičním počtu. Na pódium se postavili například Ondřej Pála, chartista Jiří Wolf nebo moderátor Miloš Knor. Jejich projevy doprovázel hromadný pokřik: „Je**t Prymulu“, který sem tam nahradilo fotbalové skandování. Krátce po začátku demonstrace dokonce z pódia zaznělo „Prymulu, do plynu!“ Slova zazněla od jednoho z demonstrantů, který sebral mikrofon řečníkovi.

 

FOTOREPORT: Staromák se změnil ve válečnou zónu
Zdroj: Adam Smeták/REFRESHER

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1643 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Na části zúčastněných bylo vidět, že je obsah proslovů příliš nezajímá a na místo dorazili, aby se utkali s pořádkovými jednotkami. Když protest po hodině skončil, jelikož bylo rozhodnuto o jeho rozpuštění magistrátem kvůli překročenému počtu účastníků, ozývala se davem nespokojenost. Po chvíli se ozvaly první petardy, bengálské ohně a Staroměstské náměstí přebrali do svých rukou radikálové.

 

Eskalace se dala předpokládat už z faktu, že Policie ČR ještě před začátkem demonstrace zadržela bezmála 50 osob, které měly u sebe pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň a další nebezpečné předměty. Původně avizovaná pokojná akce fotbalových fanoušků v černém a bez klubových barev se zvrhla v bezohledný souboj se strážci zákona.

 

 

Policie z bezpečnostních důvodů zajistila ulice v okolí Staroměstského náměstí, což se části protestujících nelíbilo a kolem půl čtvrté se pokusili prolomit policejní kordon u Kafkova domu. Vzduchem začaly létat skleněné lahve, betonové koše, PET lahve, kusy dřeva, papíry a vlastně cokoli, co měli radikálové po ruce. Dramatickou situaci policie řešila za pomoci sil těžkooděnců, psovodů, vodního děla a slzného plynu. 

 

 

Během potyček s ochránci zákona bylo zraněno asi 20 osob. Již tak zatížená záchranná služba hlavního města musela aktivovat traumaplán. Mezi zraněnými byli i policisté. Tři zranění byla středně těžká. Střety byly díky profesionální práci policie asi po hodině ukončeny a náměstí se postupně vyklidnilo. Na místě zůstal nepořádek, poházené koše a vrtulník monitorující okolí náměstí.

 

Premiér Babiš chování demonstrujících označil za sobecké a poděkoval policistům. Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že protest byl pohrdáním prací zdravotníků. 

 

Zobrazit galerii 17
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Tagy: Koronavirus
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.