Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Joe Biden si za svou zástupkyni vybral ženu, která se ho nebála kritizovat.
Kamala Harris se chtěla stát prezidentkou USA a v primárkách svého rivala Joea Bidena nešetřila. Podle Donalda Trumpa se k němu chovala přímo „protivně“ a „neuctivě“. Nakonec se ale kandidatury vzdala a přidala se k Bidenovi jako jeho „dvojka“. Přes víkend se ukázalo, že šlo o správný krok.
Obyvatelé USA si zvolili Joea Bidena za svého prezidenta a Kamala Harris se stala první ženskou viceprezidentkou, která je na této pozici zároveň první ženou jiné než bílé barvy pleti. Dcera dvojice imigrantů z Jamajky a Indie se snaží bojovat za práva menšin a svůj zápas již brzy přesune do Bílého domu. Jaké jsou cíle nové viceprezidentky, kterou přezdívají „female Obama“ (ženská verze Obamy)?
Joe Biden nebyl od začátku její přirozený spojenec
Kamala Harris v roce 2019 oznámila svou kandidaturu na prezidentku. V jednom z rozhovorů podle Vanity Fair řekla, že pokud vyhraje, ministerstvo spravedlnosti nebude mít jinou možnost, než stíhat exprezidenta Donalda Trumpa. Její názor na úřadujícího prezidenta USA byl tedy jasný.
Kampaň později ukončila s tvrzením, že na její pokračování nemá dostatek financí. Do čela demokratů se postavil Joe Biden. Během primárních voleb Kamala Harris Joea Bidena kritizovala, ale později mu vyjádřila podporu a stala se jeho zástupkyní, píše USA Today.
Donald Trump se pro jejich předešlou rivalitu takovému spojení divil. V duelech se Harris k Bidenovi podle Trumpa chovala velmi „protivně“, „neuctivě“ a „hůře než Pocahontas“ cituje jeho slova NBC News.
Pokud se ale na jejich neshody podíváme jinou optikou, je úctyhodné, že si Biden za viceprezidentku vybral osobu, která neměla problém s jeho kritikou. Určitě věděl, že s její pomocí získá nemalou část voličů. Kamalu Harris na Twitteru označil za „nebojácnou bojovnici“ a „jednu z nejlepších státních zaměstnankyň v zemi“.
Po výhře Joea Bidena vystoupila nová viceprezidentka s projevem, ve kterém řekla, že sice je v úřadu první ženou, ale ne poslední. Povzbudila tak všechny ženy i budoucí kandidátky a USA označila za „zemi možností“.
Vzhledem k ambicím viceprezidentky Kamaly Harris a vysokému věku Joe Bidena (77) je teoreticky možné, že pokud Joe Biden pro potenciální zdravotní problémy rezignuje, stane se z ní první prezidentka USA.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak přistupovala k protestům Black Lives Matter
Co říká na trest smrti a právo homosexuálů na sňatek
Jaké jsou 4 hlavní priority programu Joea Bidena a Kamaly Harris
Jaký hoax se o ní šířil
Proč se Barack Obama omluvil za kompliment vůči Kamale Harris
Pokud by i Biden vydržel celé funkční období, je pravděpodobné, že by už znovu nekandidoval, a tak by „žezlo“ mohla převzít Kamala Harris. Ta bude mít nejbližší 4 roky dostatečné množství prostoru a času na to, aby se pokusila získat důvěru amerického lidu. Příští čtyři roky, tedy do příštích prezidentských voleb, bude její kroky sledovat celý svět.
Od prokurátorky k politické přezdívce „ženský Obama“
Joe Biden i Kamala Harris mají právnické vzdělání, ale zatímco Biden většinu svého života strávil v politice, Harris se věnovala vystudovanému oboru. Mezi lety 2004 až 2010 byla okresní státní zástupkyní v San Francisku. Podle The Atlantic řešila zejména případy sexuálních zločinů a vykořisťování dětí. Během jejích prvních třech let v úřadu počet odsouzených osob vzrostl z 52 % na 67 %.
Práce Kamaly Harris ale měla i negativní odezvu. V roce 2004 stíhala zločince, který zabil policistu jménem Isaac Espinoza. Kritizovali ji za to, že nežádala trest smrti, píše CNN. Časem se vyprofilovala nejen v kritičku trestu smrti, ale i v podporovatelkou práva homosexuálních párů na sňatek.
Od roku 2011 zastávala pozici generální prokurátorky v Kalifornii a od tehdejšího prezidenta Baracka Obamy si vysloužila svébytný kompliment. Řekl o ní, že je „nejlépe vypadající generální prokurátorkou v zemi”. Později se však za svůj výrok, který kritici označili za sexistický, omluvil. Pro její podobný přístup k problémům a proto, že i ona má vystudované právo, ji častokrát přezdívají „female Obama“, informuje The Week.
Do politiky vstoupila v roce 2017, kdy se stala první kalifornskou senátorkou s indickým a jamajským původem. „Chci bojovat. Chci bojovat za Black Lives Matter. Chci bojovat za pravdu, transparentnost a důvěru. Chci bojovat. Chci bojovat za přístup žen ke zdravotní péči a reprodukčním právům,“ cituje její slova po vítězství ABC 7.
Vítězná dvojice Joe Biden a Kamala Harris zbořila rovnou několik rekordů. Joe Biden se stal nejstarším zvoleným prezidentem USA, hlasovalo za něj historicky nejvíce voličů a Kamala Harris je první ženskou viceprezidentkou, která má navíc indický a jamajský původ.
I když je Kamala rozenou Američankou z Oaklandu, její matka, lékařka jménem Shyamala Gopalan, se narodila v Indii, a otec, právník Donald J. Harris, je původem z Jamajky. Harris svou zesnulou matku častokrát označuje za mentorku, která ji naučila být silnou a průbojnou, píše The Guardian.
Jak uvádí USA Today, Kamala díky svým rodičům navštěvovala nejen baptistický kostel, ale také hinduistický chrám. Oficiálně se hlásí k baptistické víře. V roce 2014 se provdala za právníka Douglase Emhoffa, který je Žid. I když nemají žádné společné děti, Kamala si vytvořila dobrý vztah s manželovou dcerou a synem z předešlého vztahu.
Dcera imigrantů si od malička navykla na odlišné vyznání a kultury, což v ní upevnilo respekt vůči jakékoliv odlišnosti. Z tohoto důvodu se zároveň o Kamale Harris na Facebooku šířil hoax, který ji chtěl diskreditovat v očích křesťanů. Podle tohoto hoax při přijímání úřadu senátorky odmítla přísahat na Bibli, což ale není pravda.
Ve své politice se podle The New York Times dlouhodobě soustředí na práva žen, rasových menšin či Američanů s nízkým příjmem. Její zaměření celkem výstižně shrnuje níže uvedené video plné rasové různorodosti, které sdílela poté, co Joe Biden překročil hranici 270 volitelů, čímž se stal vítězem voleb.
This election is about so much more than @JoeBiden or me. It’s about the soul of America and our willingness to fight for it. We have a lot of work ahead of us. Let’s get started.pic.twitter.com/Bb9JZpggLN
Na čem chce nová viceprezidentka pracovat: Přísnější kontrola zákroků policie či dekriminalizace marihuany
Joe Biden a Kamala Harris si určili 4 hlavní priority jejich společného programu. Podle 24 Globe News jsou jimi rasová rovnost, obnova ekonomiky, boj proti pandemii koronaviru a klimatickým změnám.
V článku o Joeovi Bidenovi jsme psali, že se nový prezident USA o zodpovědnější přístup ke klimatu zasazoval již od roku 1987. Pro Kamalu je ale typická zejména politika rasové rovnosti, v rámci níž má budoucí vedení Bílého domu v plánu reformovat policii.
Změny se mají týkat například zákazu škrtících chvatů či vytvoření nezávislé komise pro kontrolu policie. Těmito kroky Biden a Hariss reagují i na protesty Black Lives Matter, během nichž došlo k několika tvrdým zákrokům policie.
Kamala Harris se po zabití George Floyda, kvůli kterému Spojené státy americké zažily vlnu protestů, osobně zúčastnila demonstrací ve Washingtonu. Po střelbě na Jacoba Blakea s ním mluvila po telefonu a setkala se s jeho rodinou. Z pozice „dvojky“ v Bílém domě bude chtít prosadit reformu, která může některým podobným případům v budoucnosti zabránit.
Kamala Harris původně podporovala plán senátora Bernieho Sanderse s názvem Medicare for All, který chtěl zrušit soukromé zdravotní pojištění. Později ale změnila názor. Jak píše ABC News Go, Harris sice chce, aby měli lidé ke zdravotní péči větší přístup, ale soukromé zdravotní pojištění by ponechala.
V předvolebních debatách Kamala Harris mimo jiné slíbila, že bude společně s Bidenem prosazovat dekriminalizaci marihuany v každém státě USA. Patří mezi politiky, kteří se nebáli přiznat, že mají s marihuanou zkušenosti.
Marihuanu prý zkusila už v časech vysoké školy. Zavtipkovala přitom, že je přece z Jamajky, čímž naznačila, že pro Jamajčany jde o samozřejmost. Otec Kamaly Harris ji však za tento výrok zkritizoval. Podle jeho názoru spojováním marihuany s Jamaičany pouze podpořila „podvodný stereotyp“, píše Politico.