Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 22. 1. 2021 svátek má Slavomír, Slavomíra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher
6
Adam Smeták
12. leden 2021, 17:21
Čas čtení: 2:39

KOMENTÁŘ: Hajlování není legrace. Interpreti by se měli distancovat

V pondělí proletělo internetem video, na němž se během natáčení videoklipu Milion Plus a Central Gangu hajluje. V komentáři vysvětlujeme, proč je to problém.

Adam Smeták
12. leden 2021, 17:21
Čas čtení: 2:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V pondělí večer vyšel na REFRESHERu článek, v němž jsme popsali situaci, kdy během natáčení společného videa labelů Milion Plus a Central Gang došlo k hajlování a pokřikům, v nichž jejich autor vyzýval k likvidaci židovského etnika. 

 

„Hele, kdo mi tady zahajluje na kameru?“ vyzývá v úvodu videa publikovaného na svých stories ústecký interpret ShakaCG. Vzápětí se mu přihlásí další osoba, kterou REFRESHER identifikoval jako jednoho z interpretů uskupení Central Gang. Ten se ale k účinkování ve videu nepřiznal a uvedl, že si nepamatuje, zda na místě byl. Později ale uvedl, že svého jednání lituje. Do vzduchu zvedne pravici s pokřikem „Sieg Heil!“ a „Arbeit Macht Frei!“ Autor videa na něj naváže pokřikem v němčině, v němž vyzývá k okamžité likvidaci všech židů. 

 

 

 

V rámci kontextu situace je zřejmé, že jde o pokus o žert. Ostatně to sám redakci přiznal autor videa. „Čistočistá sranda,“ uvedl na dotaz autora článku. Jeho následná argumentace ale začala selhávat. „Vzhledem k tomu, že jsem černej jak bota a ten kluk vedle mě je taky černej jak bota, tak si klidně půjdu zahajlovat na Václavák, protože to přeci každej musí brát jako satiru a ne jako vážnou věc,“ prohlásil. 

 

V tomto bodě je třeba se pozastavit hned nad několika problematickými místy jeho výroku. V prvé řadě není pravdou, že by mu jiná než bílá barva pleti měla poskytovat pomyslnou imunitu v rámci vlastních projevů rasové nesnášenlivosti. V druhé řadě je potřeba zdůraznit, že hajlování a vyzývání k likvidaci určitého etnika, byť ve formě žertu, není v pořádku nikdy.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1621 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Tyto projevy nenávisti, které mají působit k pobavení, jsou nejen symbolem neúcty k milionům obětí druhé světové války, ale také nebezpečným precedensem. Z některých věcí se prostě legrace nedělá a rozhodně by se neměly normalizovat. Žijeme ve státě, na který bohužel hrůzy holocaustu dopadly až příliš tvrdě a nebylo to zas tak dávno. Stále žijí pamětníci a jejich potomci, pro něž tento druh hloupé legrace není jen bolestnou vzpomínkou, ale také smutným poselstvím, že jejich těžké osudy jsou někomu pro smích.

 

„Dokonce ještě dnes narážíme na snahy citlivé otázky naší historie přehlížet, tutlat je, předstírat, že se nic zvláštního nestalo. S tím nemůžeme souhlasit. Znamenalo by to ignorovat historickou pravdu, projevovat neúctu k památce těch, kteří se stali nevinnými oběťmi bezpráví a nahodilosti,“ napsal trefně v knize Lenin's Tomb David Remnick. 

 

A v tom je řečena pravda, kterou si řada čtenářů našeho textu špatně vyložila. To, čeho jsme byli svědky během natáčení společného videoklipu hudebních uskupení Milion Plus a Central Gang, nebylo nic jiného než projev neúcty. Nikoho jsme neoznačili za „neonacistu“ ani „mulatského neonacistu“. Tak se tituloval autor videa sám. 

 

Členové labelu Milion Plus, kteří se na inkriminovaném videu objevují, nicméně ale na hajlování či rasistických pokřicích nijak neparticipují, měli možnost se vůči chování svých kolegů vymezit. Namísto toho se rozhodli celý incident ignorovat a jeden z členů se omezil pouze na slovní útok vůči redakci REFRESHERu.

 

Tímto způsobem dávají najevo své fanouškovské základně, že takové chování nepovažují za natolik nevhodné, že by se odmítli s ním spojovat. Interpreti tohoto hudebního uskupení by si měli uvědomit, že ač chtějí nebo nechtějí, jejich názory mají významný vliv na mladou generaci, a spolupodílí se na utváření jejich životních hodnot a názorů. Jejich veřejné vystupování je pouze jejich doménou, a tak je to v pořádku, ale pokud sami hlásají některé názory, měli by si za nimi stát otevřeně a nezavírat oči před něčím, proti čemu se sami vymezují.

 

Tím narážíme na Yzomandiasův text ke skladbě Pryč, v němž hlásá: „Nehajluj vedle mě jinak by ti mohl přilítnout high kick od Daga.“ Když se ale přesně to samé odehrálo před jeho očima, rozhodl se je přimhouřit a veřejně se od otevřených projevů nacismu, byť myšlených v žertu, nijak nedistancovat. Spolu s tím vycouval i ze zodpovědnosti, která souvisí s jeho postavením. Tento názor ve skladbách dál akcentoval například v tracku Desinger flow, kde rapuje „Jaký si to uděláme tak takový máme, fuck off na nágly.“

 

Je na čase si uvědomit, že by v itineráři veřejně činné osobnosti neměla být jen sláva a společenské postavení, ale také zodpovědnost.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Instagram.com/ShakaCG Tagy: milion plus, Central Gang
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.