Ať už jsi jeho fanouškem, anebo odpůrcem, nelze popřít, že irský bouřlivák jednou provždy změnil svět smíšených bojových umění a lvím podílem se zasloužil o popularizaci tohoto sportu. Dnes Conora McGregora zná takřka celý svět, i přesto jsou však možná věci, které jsi o tomto bojovníkovi nevěděl. Vybrali jsme proto desítku zajímavostí, ve kterých jsme se snažili pokrýt vše podstatné, co bys o nejslavnějším irském zápasníkovi měl vědět.
Celou řadu světově úspěšných zápasníků přivedly k bojovým sportům nepříjemné zážitky z dětských let, kdy se stávali oběťmi šikany ze strany o něco starších a silnějších vrstevníků. Přesně to je případ i Conora McGregora. Když vyrůstal v dublinské čtvrti Crumlin, musel mnohdy čelit verbálním útokům od místních výrostků, kteří na něj pořvávali na ulici. A když jej chtěli zbít, dal se před nimi na útěk.
Právě to mladého Conora vedlo k tomu, aby nakonec začal navštěvovat tamní boxerský klub. „Potřeboval jsem se naučit bránit,“ popisoval důvody, proč se na dráhu bojových sportů vlastně vydal. V dětství měl o sebe takový strach, že v batohu dokonce nosil malou činku (resp. jakousi posilovací hřídel bez závaží), kterou by mohl v případě krajní nouze použít jako obranný prostředek před útočníky na ulici.
Bojovým sportům nakonec zcela propadl a staly se jeho hlavní životní náplní. Dnes proto může být Conorův příběh inspirací pro děti ze všech koutů světa, které se stejně jako on potýkají se šikanou.
Předtím, než se Conor McGregor stal profesionálním šampionem a o světových titulech ještě jenom snil, chodil do práce jako všichni ostatní. Jako mladík si našel práci instalatéra, ale brzy pochopil, že toto zaměstnání nebude moci vykonávat do konce života. Věděl, že pokud chce v životě něčeho dosáhnout, musí si jít za tím, co jej naplňuje nejvíc. A to byl boj.
V tu chvíli se sice Conorovo rozhodnutí u rodičů nesetkalo s příliš velkým pochopením, ale časem je svými úspěchy přece jenom přesvědčil, že se rozhodl správně.
Stejně jako celá řada bojovníků, i Conor McGregor je milovníkem tetování. Jeho tělo zdobí několik motivů, které zaujmou hned na první pohled. To platí zejména pro bojovníkovo tetování na hrudi, kde se mu vyjímá gorila s korunou na hlavě požírající srdce. Leckdo by možná čekal, že se za tímto motivem bude skrývat nějaký hluboký význam, ale opak je pravdou.
„Lidé často říkají, že jejich tetování má ten či onen význam, ale mně se prostě líbilo, jak to vypadá,“ řekl v televizní show. Doplnil, že jeho gym měl v logu právě gorilu, proto chtěl, aby se tetování neslo v tomto duchu, ale pro konkrétní design se rozhodl čistě proto, že se mu líbil. Nic víc.
Dalším motivem ze zvířecí říše, který si Conor nechal vytetovat, je hlava tygra, kterou má bojovník zvěčněnou na břiše. Pro toto tetování se McGregor prý rozhodl proto, že tygr je pro něj symbolem statečnosti. Vytetovanou má také růži s dýkou na ruce a křesťanský kříž v horní části zad, jak sám ale řekl, k žádnému náboženství se nehlásí.
Z dalších kérek stojí za zmínku například nenápadný arabský nápis, který má zápasník vytetovaný nad levým kotníkem. Bylo to první tetování, které si McGregor nechal udělat, a jak sám přiznal, ani on sám neví, co nápis znamená.
„Nechal jsem si to vytetovat, když jsem byl opilej. Nemám tušení, co to znamená. Arabské nápisy byly v tu dobu oblíbené, přišlo mi to cool. Nechal jsem si to udělat na Kypru, když jsem byl na dovolené. Stálo mě to asi 20 eur,“ svěřil se zápasník.
Výhra v UFC ho vytáhla ze dna
Conor McGregor se pod hlavičkou UFC poprvé představil 6. dubna roku 2013. V kleci se tehdy střetnul s americkým bojovníkem Marcusem Brimagem, který v nejslavnější MMA organizaci už několik let úspěšně působil. Souboj s Conorem měl však krátkého trvání. Ir svého soupeře knockoutoval po jedné minutě a sedmi sekundách, za což si nakonec vysloužil bonus ve výši 60 tisíc dolarů.
Na poturnajové tiskové konferenci byl sám z této částky poněkud v šoku. „Popravdě vůbec nevím, co se tady děje. Slyším, že mám dostat 60 tisíc dolarů a už přemýšlím, za co to utratím. Koupím si asi nějaké pěkné auto a pár obleků na zakázku. Zatím nevím. Ještě minulý týden jsem byl na podpoře,“ říkal dojatý McGregor.
Jeho kariéra začala rázem raketově stoupat a dnes už se může pyšnit milionovými výdělky.
Celoživotní láska
Jedním z těch, na koho se Conor McGregor mohl během celé kariéry vždy spolehnout, byla jeho přítelkyně Dee Devlin. Pár se seznámil v roce 2008, tedy ještě dávno předtím, než se z Conora stal světově uznávaný zápasník. A jak sám bojovník říká, své partnerce vděčí opravdu za hodně.
„Podporovala mě od prvního dne, kdy jsem začal. Vozila mě do tělocvičny a poslouchala všechny mé sny. Bez ní bych to dělat nemohl,“ říkal Conor pro VIP Magazine. „Stála při mně i v dobách, kdy jsem neměl vůbec nic,“ vzpomínal bojovník v dalším rozhovoru. Dee Devlin dle svých slov na Conorovi vždy obdivovala to, jak je svému snu oddaný.
Doby chudoby jsou dnes dávno pryč, pár žije v luxusu, je šťastně zasnoubený a má dvě děti. V letošním roce se navíc jejich rodina rozroste o dalšího člena. Tuto radostnou novinu bojovník fanouškům oznámil během loňských vánočních svátků.
Problémy se zákonem
Kromě sportovních úspěchů se s Conorem McGregorem bohužel neodmyslitelně pojí také celá řada kontroverzních událostí, kvůli kterým měl nejednou oplétačky se zákonem. Tím zřejmě nejznámějším incidentem bylo napadení postaršího muže v baru. Video z kamerového záznamu obletělo světová média a slavný bojovník čelil notné dávce kritiky. Za napadení nakonec dostal pokutu pouhých tisíc eur.
V minulosti byl Conor vyšetřován také kvůli několika případům údajného sexuálního obtěžování a silný mediální poprask naděl také incident z roku 2018, kdy McGregor se skupinou dalších agresorů zaútočili na autobus, ve kterém se nacházel Khabib Nurmagomedov a další profesionální bojovníci. Vést k tomu měla menší potyčka, kterou mezi sebou měli dagestánský šampion a Conorův týmový kolega Artem Lobov.
Na policejní stanici skončil McGregor také poté, co jistému muži v březnu roku 2019 vytrhnul mobilní telefon z ruky a praštil s ním o zem. Bojovník nakonec tuto kauzu vyřešil mimosoudní dohodou s poškozeným.
Několikrát ukončil kariéru
V posledních letech se stalo tak trochu zvykem, že Conor McGregor čas od času prostřednictvím sociálních sítí ukončí kariéru.
Naposledy se to stalo v loňském roce pár týdnů po drtivé výhře proti Donaldu Cerronemu, kterého Ir ukončil za pár desítek sekund. Většině fanoušků však bylo zřejmě jasné, že o definitivní konec kariéry se jednat nebude, což se nakonec taky potvrdilo. Koncem roku 2020 totiž McGregor podepsal smlouvu na odvetný zápas proti Dustinu Poirierovi a znovu naskočil do přípravy.
Konec kariéry slavný Ir na Twitteru oznámil také v březnu roku 2019, ani tehdy však jeho odchod do důchodu neměl dlouhého trvání. Zajímavostí je, že přibližně ve stejné době zveřejnil deník The New York Times informaci, podle které měl být bojovník vyšetřován policií kvůli podezření ze sexuálního napadení jisté ženy na hotelu v Dublinu. Je tak klidně možné, že nečekaným oznámením o konci kariéry tehdy chtěl McGregor od těchto zpráv prostě jen trochu odpoutat pozornost.
Magnet na peníze
Díky kouzlu osobnosti, výkonům v kleci, kontroverzním výrokům a schopnosti zaujmout obrovské masy diváků, se Conor McGregor vypracoval na bezkonkurenčně největší hvězdu UFC. Svědčí o tom už jen prodeje PPV (placený živý přenos), které do žebříčku poskládal známý server Tapology. Na všech pěti nejúspěšnějších turnajích UFC (z hlediska prodejů PPV) měl právě Conor McGregor hlavní zápas.
Tím vůbec nejprodávanějším se stal turnaj UFC 229, kterému vévodila bitva s dagestánským orlem Khabibem Nurmagomedovem z roku 2018. Té předcházely měsíce plné ostrých vyjádření a urážek, což nepochybně pomohlo k akci přilákat velkou pozornost. PPV si tehdy zakoupilo zhruba 2,4 milionu fanoušků, což je zdaleka nejvíce v historii MMA, a navzdory prohře si McGregor vydělal asi 3 miliony dolarů.
Ještě o poznání větší úspěch měl ale McGregorův zápas s boxerskou legendou Floydem Mayweatherem. Dle odhadů magazínu Forbes si PPV na tuto bitvu zakoupilo neuvěřitelných 4,3 milionu diváků. To je druhý nejlepší výsledek v rámci bojových sportů obecně. Odhaduje se, že za tento zápas si Conor McGregor vydělal kolem 100 milionů dolarů.
Na jedné straně jsou miliony dolarů ze samotných zápasů a bonusy z prodejů PPV, avšak další vysoké příjmy má Conor McGregor také z různých reklam nebo z prodejů své whisky Proper No. Twelve. Ir se však snaží také pomáhat druhým. Například v roce 2019 daroval chudým dětem hračky v hodnotě 27 tisíc dolarů a v témže roce přispěl na dobročinné účely jeden milion dolarů z prodejů své whisky.
Úspěchy před UFCConor McGregor vstoupil do povědomí širší veřejnosti až po přestupu do UFC, kde uchvátil diváky po celém světě, řadu nemalých úspěchů však posbíral i předtím. Známá je zejména jeho éra pod hlavičkou britské organizace Cage Warriors.
V letech 2011–2012 posbíral Conor McGregor ohromných 8 výher bez jediné porážky, většinu svých soupeřů v tomto období ukončil hned v prvním kole. V organizaci Cage Warriors navíc získal titul pro šampiona jak pérové divize (do 66 kilogramů), tak i lehké váhy (do 70 kilo). Conor McGregor se tak stal prvním Evropanem, který držel pásy ve dvou váhových kategoriích současně.
Ve svém posledním zápase pod hlavičkou Cage Warriors se Conor McGregor utkal se slovenským bojovníkem Ivanem Buchingerem, který Irovi podlehl v prvním kole. Právě na tento moment si McGregor po letech nedávno zavzpomínal na svém Instagramu.
První double champ v historii UFC
Za dosavadní dobu svého působení v nejprestižnější MMA organizaci světa dosáhl Conor McGregor nepočítaného množství úspěchů, o jakých se spoustě jiných bojovníků může jen zdát. Tím zřejmě největším bylo držení titulů ve dvou různých váhových kategoriích současně (lehká a pérová váha, stejně jako kdysi v Cage Warriors), což se před ním ještě žádnému jinému zápasníkovi v UFC nepodařilo.
O oba tituly sice později nakonec přišel, ale to nic nemění na skutečnosti, že se jako první UFC zápasník v historii stal držitelem dvou titulů zároveň.
Během let McGregor získal také řadu finančních bonusů za nejlepší zápas nebo výkon večera a v roce 2015 se zapsal nesmazatelným písmem do historie díky vůbec nejrychlejšímu knockoutu v titulovém zápase. Stalo se tak v bitvě s brazilskou hvězdou Josém Aldem, kterého McGregor ukončil za neuvěřitelných 13 sekund prvního kola.
Mezi úspěchy je třeba také znovu zmínit Conorův zápas s Khabibem Nurmagomedovem, na který si zakoupilo PPV (placený živý přenos) 2,4 milionu lidí, což je nejvíce v dějinách MMA. K tomuto obřímu počtu prodejů se zatím žádná jiná bitva ani nepřiblížila.