Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejznámější MMA bojovník má za sebou vskutku turbulentní životní příběh.
Jedni ho milují, druzí nenávidí. Conor McGregor dělí fanoušky smíšených bojových umění na dva tábory, ale ať už je tvůj názor na tohoto irského bouřliváka jakýkoliv, jedno se mu nedá upřít – ve světě bojových sportů se stal jednou z největších hvězd od dob legendárního Mikea Tysona či Muhammada Aliho a jeho podíl na popularizaci MMA je zcela nesporný.
Dnes sice Conora McGregora zná celý svět a každým zápasem vydělává miliony dolarů, byly však doby, kdy nic neměl, byl na podpoře a o šampionských titulech jen snil. Jeho působivý životní příběh doprovází však nejen vzestupy, ale i tvrdé pády a přešlapy, kvůli kterým se nejednou dostal do problémů se zákonem.
Základní informace Jméno: Conor Anthony McGregor Narození: 14. července 1988 Přezdívka: The Notorious Tým: Straight Blast Gym Ireland Skóre:22-4
Šikanované dítě, které se jen chtělo naučit bránit
Conor McGregor se narodil 14. července roku 1988. Jeho rodiče Tony a Margaret měli ještě dvě dcery, se kterými mladý Conor vyrůstal v jižní části Dublinu zvané Crumlin. V dětství hrával, podobně jako řada jeho vrstevníků, fotbal a zhruba ve dvanácti letech nastoupil do místního boxerského klubu.
Pro bojové spory se Conor rozhodl z jednoduchého důvodu – potřeboval se naučit bránit. Stával se totiž obětí šikany a jak sám pospal, v batohu dokonce nosil činku, kterou by mohl proti útočníkům na ulici v případě potřeby použít jako obranný prostředek. K tomu ale naštěstí nakonec nedošlo.
Do boxu se Conor nakonec naprosto zamiloval a netrvalo dlouho, než začal sbírat první úspěchy. Zlom však přišel v roce 2006, kdy se Conorova rodina přestěhovala do Lucanu, předměstské oblasti západně od Dublinu, kde se McGregor setkal s Tomem Eganem, budoucím bojovníkem UFC, a společně začali trénovat MMA.
Do svého vůbec prvního zápasu Conor McGregor nastoupil v osmnácti letech na začátku roku 2007. Jednalo se zároveň o jeho jedinou bitvu mezi amatéry. Tehdy se proti Conorovi postavil jeho krajan Ciaran Campbell, kterého McGregor ukončil tvrdými údery hned v prvním kole. Conor tak hned v samotných počátcích zápasení potvrdil své nadání.
Talent v mladém Conorovi rozpoznala také organizace Cage of Truth, která s McGregorem nedlouho poté podepsala smlouvu. Svou premiéru mezi profesionály si tak McGregor odbyl v březnu roku 2008, kdy svého soupeře ukončil ve druhém kole. Na tuto výhru o pár měsíců později McGregor navázal dalším skalpem a z následných čtyř zápasů si pak odnesl dvě výhry a dvě porážky.
První MMA zápas Conora McGregora
V začátcích kariéry se však ještě Conor McGregor nemohl bojovými sporty plnohodnotně živit, našel si proto práci instalatéra. Ta ho ale nebavila. Po dlouhých pracovních dnech dojížděl na tréninky a vyčerpaný se vracel domů. Nakonec se proto rozhodl, že s prací skončí a bude se věnovat naplno jen MMA.
„Strávil jsem tam 18 měsíců a když jsem se kolem sebe rozhlédl, viděl jsem kvalifikované kolegy se pokřivenými zády a zničenými těly, kteří ani nemohli vést dobrý život. Touto cestou jsem se vydal nechtěl,“ vzpomínal Conor na své dávné povolání.
Starostliví rodiče Conorovo rozhodnutí sice neschvalovali, ale mladý bojovník měl ve svých plánech jasno. Přibližně v této době se McGregor navíc seznámil se svou celoživotní láskou Dee Delvin a jak samotný bojovník přiznal, právě své partnerce vděčí za to, kde dneska je. Od prvního dne jej totiž plně podporovala, vozila jej na tréninky a stála při něm i v dobách, kdy nic neměl. Dnes jsou zasnoubení a čekají třetí dítě.
Odvážné a riskantní rozhodnutí pověsit instalatérské montérky na hřebík se ale Conorovi nakonec bohatě vyplatilo. V letech 2011–2012 dokázal pod hlavičkou britské organizace Cage Warriors zvítězit osmkrát v řadě a získal jak titul v pérové divizi (do 66 kilogramů), tak i pás pro šampiona lehké váhy (do 70 kilogramů). To se do té doby žádnému Evropanovi nepodařilo.
Svými výkony Conor zaujal i největší MMA organizaci světa UFC a po schůzce s jejím prezidentem Danou Whitem dostal McGregor šanci předvést se mezi světovou elitou. V době svého prvního zápasu na půdě nejslavnějšího kolbiště světa ještě McGregor pobíral podporu, jeho motivace zazářit ve svém první zápase v UFC tak byla obrovská. A povedlo se.
Debutu v UFC se Conor McGregor dočkal v dubnu roku 2013 a lepší start si zřejmě ani přát nemohl. Svého soupeře, kterým se stal Američan Marcus Brimage, dokázal Ir zlikvidovat za pouhou minutu a sedm sekund a vedení organizace dostal bonus ve výši 60 tisíc dolarů za nejlepší knockout večera. Tak započala Conorova cesta ke hvězdám.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Čím se Conor McGregor zapsal nesmazatelným písmem do historie UFC
Conor McGregor v následujících letech porážel soupeře jako na běžícím páse, převálcoval například i Maxe Hallowaye nebo Dustina Poiriera, a bylo jen otázkou času, kdy v největší organizaci světa dostane šanci bojovat o titul. Ta se mu naskytla v roce 2015. V polovině roku se měl McGregor utkat s tehdejším šampionem pérové váhy Josém Aldem, ten byl ale kvůli zranění žeber těsně před konáním turnaje nucen z boje odstoupit.
Náhradním soupeřem pro McGregora se tak stal Chad Mendes, se kterým se Ir utkal o prozatímní titul šampiona. A přestože se pro Conora nejednalo o tak snadnou bitvu, jak možná někteří jeho fanoušci doufali, nakonec dokázal Ir krátce před koncem druhého kola svého soupeře ukončit a pás pro prozatímního šampiona patřil jemu.
Jméno dalšího soupeře pro novopečeného držitele opasku tak bylo jasné. V prosinci roku 2015 stanul Conor McGregor tváří v tvář proti právoplatnému šampionovi Josému Aldovi, který však nakonec ani nedostal příležitost cokoliv předvést. McGregor dokázal Aldatvrděknockoutovat levým hákem za pouhých 13 sekund prvního kola.
Jednalo se o rekordně nejrychlejší ukončení v rámci titulové bitvy. Za těchto 13 sekund si Conor dle odhadů Forbes vydělal přinejmenším 3,5 milionu dolarů. Celková částka však mohla být ještě daleko vyšší.
Touto dobou měl Conor McGregor na kontě již ohromných 15 výher v řadě. Tuto famózní šňůru vítězství však v roce 2016 utnul Nate Diaz, který Ira v zápase ve welterové váze (do 77 kilogramů) uškrtil ve druhém kole.
Conor po souboji neskrýval hluboké zklamání, jednalo se totiž o jeho vůbec první porážku na půdě UFC, přislíbil však návrat v plné síle. A to taky dodržel. V odvetném zápase o několik měsíců později předvedl Conor společně s Natem Diazem neskutečnou pětikolovou válku, ze které nakonec jako vítěz na body odešel hvězdný Ir. Turnaj UFC 202 navíc zaznamenal do té doby nejvyšší prodeje PPV v historii UFC. Placený živý přenos si tehdy zakoupilo 1 650 000 diváků.
Pár měsíců nato už stál McGregor v kleci znovu. Tentokrát v pozici vyzývatele nastoupil do bitvy s tehdejším šampionem lehké váhy Eddiem Alvarezem. Conor, který v té době držel pás pro šampiona pérové váhy, byl totiž rozhodnutý, že jakožto první bojovník v historii UFC bude držitelem pásů ve dvou váhových divizích současně. Stejně jako se mu to o několik let dříve povedlo v organizaci Cage Warriors.
A jak řekl, tak se taky stalo. McGregor ukončil Alvareze ve druhém kole a přes rameno si hodil druhý pás. Něco podobného žádný UFC bojovník předtím nikdy nedokázal.
Po zisku druhého titulu si však McGregor usmyslil, že si dá od MMA pauzu. Ta se nakonec protáhla skoro na dva roky, během nichž organizace Conorovi oba pásy kvůli neaktivitě postupně odebrala. Nejprve přišel o pás v pérové váze. V tomto období už ale začínal Conor směřovat svou pozornost jinam, a sice na boxerský megazápas s legendárním Floydem Mayweatherem.
V případě této památné bitvy bylo od počátku patrné, že po sportovní stránce zápas postrádá jakoukoliv logiku. Zatímco se totiž pro McGregora jednalo o první zápas v profesionálním boxu, Floyd Mayweather byl považován za jednoho z nejlepších boxerů historie. Mayweather nakonec potvrdil jasnou pozici favorita a McGregorovi uštědřil TKO v desátém kole.
Účel boxerského megazápasu byl zřejmý – peníze. A v tomto ohledu bitva svůj smysl beze zbytku naplnila. Jednalo se o show obřích rozměrů, za kterou si McGregor vydělal odhadem 100 milionů dolarů. Podle magazínu Forbes si na zápas Mayweather vs. McGregor zakoupilo PPV (placený živý přenos) neuvěřitelných 4,3 milionu diváků. Jen jedna bitva v historii bojových sportů prodala více PPV – konkrétně to byl zápas Mayweather vs. Pacquiao se 4,6 miliony PPV.
Conor McGregor si tak mohl zcela zaslouženě užívat nesmírného bohatství a nebylo jasné, kdy jej fanoušci znovu uvidí v oktagonu. Na jaře roku 2018 nakonec kvůli neaktivitě přišel také o svůj titul v lehké váze a novým šampionem divize se stal dagestánský škrtič Khabib Nurmagomedov. Ir ale nakonec přeci jen ohlásil návrat a svůj bývalý titul se pokusil získat zpět.
Bitva Conora McGregora s Khabibem Nurmagomedovem byla oficiálně potvrzena v srpnu roku 2018 a jak si mnozí fanoušci jistě vzpomenou, tomuto střetu předcházelo několik měsíců ostrých urážek – zejména ze strany bouřlivého Ira.
Zápasy s McGregorem totiž obyčejně začínají ještě dávno před tím, než se zavřou dvířka klece. Ir se totiž svým bojovníkům snaží „dostat do hlavy“ svými údernými prohlášeními a pro hrubý výraz nechodí daleko. Oproti tomu Dagestánec zachovával chladnou hlavu a nechal za sebe promluvit výkon v samotném zápase, v němž McGregora ukončil na tzv. neck crank ve čtvrtém kole.
Tím to ale neskončilo, po výhře totiž došlo k nechvalně známému incidentu, kdy Nurmagomedov přeskočil klec a kvůli předchozím urážkám se pustil do rvačky se členy McGregorova týmu. Fanoušci po celém světě sledovali šílenství, kvůli kterému padlo i několik trestů a pokut.
Navzdory jasné prohře si ale McGregor opět vydělal miliony dolarů. Turnaj UFC 229, kde byl hlavním tahákem Irův střet Nurmagomedovem, totiž prodal 2,4 milionu PPV, což je dodnes historicky nejvíc v dějinách MMA. Žádný zápas ve smíšených bojových uměních se těmto prodejům zatím ani nepřiblížil.
O pár měsíců později přišel Conor s překvapivou zprávou, kdy na sociálních sítích oznámil konec kariéry. Dle předpokladů se však o definitivní odchod na odpočinek nejednalo a v následujícím zápase s Donaldem Cerronem ze začátku roku 2020 Conor McGregor znovu potvrdil, že je nejenže magnetem na peníze, ale taky že je stále ve skvělé formě.
Bitva irského bouřliváka s americkým veteránem na akci UFC 246, v níž McGregor vyhrál za pouhých 40 sekund, prodala více než 1 350 000 PPV a z tohoto pohledu se jednalo o nejúspěšnější MMA turnaj roku 2020.
Několik týdnů po této grandiózní výhře oznámil McGregor opět konec kariéry, znovu se však nakonec vrátil a koncem roku 2020 podepsal smlouvou na odvetný zápas s Dustinem Poirierem. Toho Ir v minulosti porazil za necelé dvě minut. Srovná Američan skóre? To se dozvíme už tuto sobotu.
Conorova kariéra však nebyla jen o pohádkovém vzestupu z chudoby k mistrovským titulům a milionovým výplatním páskám. Během let se totiž podepsal pod několik kontroverzních kauz, kvůli kterým skočil v rukou mužů zákona.
Tím pravděpodobně nejznámějším incidentem bylo napadení postaršího štamgasta v baru, ke kterému mělo dojít poté, co se muž údajně odmítl napít Conorovy whisky, na což bojovník zareagoval úderem přímo do tváře.
Video z útoku obletělo svět a McGregor se stal terčem ostré kritiky. Někteří fanoušci dokonce sdíleli videa, na kterých vylévali Conorovu whisky do záchodu. Za napadení staršího muže tehdy zápasník dostal pokutu ve výši 1 000 eur (zhruba 27 tisíc korun) a za své jednání se pod tlakem veřejnosti omluvil.
Nervy na uzdě Conor McGregor neudržel ani v dubnu roku 2018, kdy se skupinkou dalších mužů zaútočil na autobusplný bojovníků. Nacházel se v něm mimo jiné právě i Khabib Nurmagomedov.
Tomuto útoku měl předcházet spor mezi Nurmagomedovem a Artemem Lobovem, týmovým kolegou McGregora, objevily se ale také teorie, že útok na autobus byl jen marketingovým tahem, kterým měl přilákat více pozornosti k blížícímu se turnaji. To však prezident UFC Dana White odmítl. Conor nakonec vyfasovalpět dní veřejně prospěšných prací a navštěvovat musel takékurz sebeovládání.
Kromě dalších prohřešků musel Conor McGregor také čelit několika obviněním ze sexuálního napadení. Například v roce 2018 měl bojovník údajně napadnout ženu na hotelu v Dublinu, později zase jinou ženu v autě. Kvůli podezření ze sexuálního útoku a obnažování na veřejnosti byl McGregor zadržen i v loňském roce. Dojít k tomu mělo v jednom z barů na Korsice, nakonec byl ale Conor propuštěn bez vznesení obvinění.
Případem zmíněné ženy, kterou měl Conor údajně napadnout na hotelu, se však bude v Irsku zabývat soud a hvězda UFC bude zřejmě muset prokázat svou nevinu. Poškozená totiž tvrdí, že ji McGregor znásilnil. Zápasníkova tisková mluvčí tato obvinění ale jednoznačně odmítá a bojovník prý věří, že pravda vyjde najevo a spravedlnost nakonec zvítězí. O detailech případu informoval deník The New York Times.
Přestože už Conor McGregor nespočtu úspěchů dosáhl, před sebou má stále velké plány. Po odchodu krále lehké váhy Khabiba Nurmagomedova do důchodu by znovu rád získal titul pro šampiona této divize a ve vzduchu visí také uzavření trilogie s Natem Diazem, kterou by mnoho fanoušků chtělo vidět. Stále navíc nelze zcela vyloučit potenciální návrat dosud neporaženého Khabiba Nurmagomedova, se kterým by si McGregor přál odvetu. Ta by jistojistě znovu znamenala obrovské prodeje PPV.
Jisté je v tuto chvíli asi jen to, že končit se zatím Conor McGregor rozhodně nechystá a o jeho dalších krocích zřejmě hodně napoví výsledek sobotního zápasu s Dustinem Poirierem. Ať už ale irského bouřliváka v následujících měsících a letech čeká cokoliv, doufejme, že se jeho budoucnost ponese spíše ve znamení sportovních výkonů než dalších problémů se zákonem.