Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 5. 8. 2021 svátek má Kristián

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

Recenze: Malcolm & Marie je zatím nejlepším filmem roku s bravurním scénářem a herci

Tvůrce Euphorie natočil vynikající film.

Dominik Vetrák
8. únor 2021, 20:52 Čas čtení: 3:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Recenze
7
Dominik Vetrák
8. únor 2021, 20:52
Čas čtení: 3:45

Recenze: Malcolm & Marie je zatím nejlepším filmem roku s bravurním scénářem a herci

Tvůrce Euphorie natočil vynikající film.

Dominik Vetrák
8. únor 2021, 20:52
Čas čtení: 3:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Tvůrci seriálu Euphoria od HBO v čele s hlavním mozkem a režisérem Samem Levinsonem nemohli kvůli pandemii začít s natáčením druhé série. Zendaya tak poprosila Levinsona, zda by pro ni nenapsal scénář pro nový film.

 

Levinson měl příběh a nástřel scénáře hotový do 6 dní. Následně se chopil režie a obsadil Johna Davida Washingtona (Tenet). Snímek se jmenuje Malcolm & Marie, loni jej odkoupil Netflix a my ti v dnešní recenzi prozradíme, proč to bylo skvělé rozhodnutí.

 

 

Děj se odehrává během jedné noci v odlehlém domě po premiéře velkého dramatu talentovaného režiséra Malcolma. Jeho přítelkyně Marie mu je dlouholetou oporou, ale z této noci nemá až tak skvělé dojmy. Něco jí leží v žaludku a to něco způsobí, že se noc plná oslav promění v emotivní konverzační drama o životě, vztahu, síle lásky, minulosti obou postav a zcela nečekaně se snímek věnuje i kritikům. 

 

Malcolm je režisérem, jehož novinku na premiéře vychválili do nebes. Pár hodin na to si ale přečte první recenzi od „bělošky z LA Times“ a je velmi nespokojený. Ve druhé polovině filmu tak začne několikaminutový rozzlobený monolog o tom, jak recenzenti neustále hledají ve filmech něco, co tam není. Nějaké skryté odkazy na rasismus nebo hluboce zakořeněné sociální problémy. Jde o téma, které v posledních letech značně rezonuje jak mezi profesionálními, tak amatérskými recenzenty a kritiky.

 

Co tím režisér myslel, když to natočil takto? Jaké jsou jeho skryté odkazy a jak různě se jeho vypravěčský styl dá vnímat? Malcolm se plný hněvu zamýšlí nad tím, že režiséři někdy prostě natočí dané scény tak či onak, protože se jim to prostě líbí a nemusí se za tím hledat žádný hlubší význam. Obzvláště se přitom opírá o rasovou tematiku. Zmíněná recenzentka totiž jeho drama vnímala i jako kritiku rasismu v poskytování zdravotní péče, což vůbec nebyl režisérův záměr.

 

Zdroj: Netflix

 

Nevíme, zda to tak budou vnímat i řadoví diváci, ale my, kteří filmy a seriály recenzujeme, jsme při těchto scénách zpozorněli. Malcolm, a tedy scenárista a režisér Sam Levinson nám v mnoha prohlášeních hovořili přímo z duše.

 

Média se občas v recenzích věnují tématům, která hýbou společností, ale nebyla tím, co pohánělo postavy nebo samotné tvůrce, aby daný film natočili. Jde o překvapivou a velmi poutavou sekvenci, která vůbec nepůsobí jako pěst na oko. Dokonale splývá se zbytkem filmu a s tématy, které rozebírají jeho dvě postavy.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2236 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jak se staví české politické strany k přijetí eura? Většina je proti, některé by jej chtěly přijmout co nejdříveJak se staví české politické strany k přijetí eura? Většina je proti, některé by jej chtěly přijmout co nejdříve
Vybrali jsme nejlepší alba na road tripVybrali jsme nejlepší alba na road trip
Aktivistkou za rovnost a práva žen už v 11 letech, slibná herecká kariéra nebo příbuznost se Shakespearem. Meghan Marklová slavíAktivistkou za rovnost a práva žen už v 11 letech, slibná herecká kariéra nebo příbuznost se Shakespearem. Meghan Marklová slaví
VÍCE

 

V celém filmu se neobjeví nikdo jiný než Malcolm a Marie. Oba herci předvedli zřejmě nejlepší herecké výkony svých kariér. John Denzel Washington zvládl všechny monology i dialogy s absolutní bravurou. Jeho několikaminutový rozzlobený výlev nad recenzí je ovšem pohlcující. Režisér Sam Levinson v té sekvenci skvěle střídá záběry na naštvaného Malcolma a jeho přítelkyni Marie, která jeho cholerický projev sleduje s úsměvem na tváři. 

 

Zpočátku dostává prostor hlavně Washington, ale jakmile začne na první housle hrát Zendaya, divák zjišťuje, že mu je rovnocennou partnerkou. Oba bezchybně prodávají emoce svých postav. Okamžitě navolí správnou atmosféru a svým hereckým projevem se trefují do každého tématu a změny v dialozích.

 

Zdroj: Netflix

 

Film je skvělou charakterovou studií zamilovaného páru, který je spolu už dostatečně dlouho na to, aby znal temné části osobnosti toho druhého. Jsou spolu dost dlouho na to, aby si svými slovy dokázali navzájem ublížit. Autenticitu jejich hádek a rozhovorů ocení každý, kdo už podobné hádky zažil. Celý film je tak prosáklý autenticitou, důvěryhodným chováním postav a skvěle provedenými dialogy. 

 

Funguje to tak výjimečně díky Samovi Levinsonovi. Napsat téměř dvouhodinový minimalistický film odehrávající se v jednom domě se dvěma postavami, u kterého se nebudeš ani na vteřinu nudit, je heroický výkon. Levinson střídá motivy, nálady postav a samotného filmu, do příběhu aplikuje zajímavé vedlejší dějové linky a nezapomíná ani na silný a emotivní konec. 

 

Někomu mohou opakující se témata o hádce a lásce přijít repetitivní, ale právě v tom je kouzlo filmu. Namísto klasických vztahových hádek, jaké najdeš v řadě hollywoodských filmů, se Malcolm & Marie ocitly v reálné hádce s vážnými důsledky, které zásadně mění podstatu vztahu dvou lidí.

 

Zdroj: Netflix

 

Režisér tak bolestivě zdůrazňuje, že takové hádky častokrát nejsou racionální a že v nich zazní mnoho věcí, jejichž jediným smyslem je ublížit tomu druhému, i kdyby se kvůli tomu měl pár donekonečna motat ve stejném problému. Koneckonců, kdo z nás už podobné hádky nezažil?

 

Diváka nechá vybrat si mezi tím, které postavě fandí více, ale pravdou je, že by se zřejmě každý z nás měl ztotožnit s oběma, respektive vnímat jejich útrapy a argumenty stejnou měrou. Nebo je zatratit stejnou měrou. Kromě vynikajícího Levinsona v role scenáristy a režiséra rádi upozorníme i na střih. 

 

Postaral se o něj Julio Perez IV (It Follows, Euphoria, Under the Silver Lake) a odvedl úžasnou práci. Skvěle zachycuje emoce obou herců, obzvláště ve scénách, kde stojí proti sobě a budují mezi sebou emočně vypjatou bariéru. Kvalita střihu byla cítit i v sekvencích, kdy dialogy mezi postavami odezní na pozadí krátké montáže, během které mezi sebou Malcolm a Marie „skotačí“.

 

Zdroj: Netflix

 

Malcolm & Marie tě slušně vyšťaví a několikrát tě připraví i na fyzické násilí, které nikdy nepřijde. Tvůrci skvěle navodili pocit, že k němu může dojít, ale k ničemu takovému se nesnížili a své postavy ničí spíše emocionálně. Dopomáhá tomu i soundtrack, který skvěle pracuje s originální hudbou a licencovanými skladbami skvěle dotvářejícími celkovou vypjatou atmosféru. 

 

Pokud máš rád konverzační dramata a nebojíš se minimalistických filmů, Malcolm & Marie si nesmírně užiješ. Trochu nás překvapují zahraniční recenze, které v průměru nebudou tak nadšené jako ta naše. I proto si raději názor udělej sám. Nejnovější celovečerní film Sama Levinsona nás nezklamal, právě naopak.

 

Naše očekávání překonal a proto mu udělujeme devět bodů z deseti. Očekáváme, že Zendaya a Washington budou nominováni na Oscara, a to zcela zaslouženě. 

 

P. S. – Není třeba se bát černobílého formátu. Filmu nesmírně sedí a nedokážeme si představit, že by byl barevný.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Netflix
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Pět kol divokého sexu za jedinou noc přes zákaz, ale mínus 30 tisíc eur. Jak dopadlo Too Hot to Handle po brazilsku? Pět kol divokého sexu za jedinou noc přes zákaz, ale mínus 30 tisíc…
Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které snadno zakomponuješ i do každodenních outfitů Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a jeho partnerka nám zodpověděli vše, co tě zajímalo (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly.…
Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které snadno zakomponuješ i do každodenních outfitů Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a jeho partnerka nám zodpověděli vše, co tě zajímalo (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít