Několik výzkumů prokázalo nárůst zlých nebo živých snů během lockdownu.
„Během pandemie narostly v naší populaci úzkostné a depresivní poruchy,“ vysvětluje Andrea Heretiková Marsalová. S tím může podle psychoterapeutky souviset i nárůst zlých a živých snů, které nás trápí během lockdownu. Koronakrize totiž podle několika odborníků ovlivnila i náš spánek.
Profesor psychiatrie Tore Nielsen tvrdí, že pandemie změnila, jak moc sníme, zda si sny zapamatujeme a co přesně se nám zdá. Během pandemie máme živější sny, jako by nám mysl chtěla dopřát dobrodružství alespoň v podvědomém stavu, kdy se realita v našem každodenním životě proměnila ve stereotyp.
Zlé sny nás mohou trápit i přes den po probuzení, zvláště, když nechápeme jejich význam.
Psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová radí, abychom je nezametali pod koberec a pokoušeli se jim porozumět. Ve své psychoterapeutické praxi pracuje se sny pacientů. Podle ní můžeme na základě našich snů změnit náš životní styl, chování i myšlení.
- Jak se naučíš pracovat se sny.
- Proč je pro tebe důležité snít.
- Jak naše sny ovlivnila pandemie.
- Co dělat s nočními můrami.
- Jak funguje psychoterapie prostřednictvím analýzy snů.
Zahraniční výzkumy potvrdily, že během pandemie máme živější a horší sny než obvykle. Proč je tomu tak?
Známe domácí výzkumy, které potvrdily nárůst úzkostných a depresivních poruch v naší populaci. Překvapivě se to týká více mladší než starší generace. Může to souviset s nárůstem špatných snů.
To jen potvrzuje doporučení odborníků, že během koronakrize bychom měli klást větší důraz na psychické zdraví.
Pandemie covidu velmi zasáhla do našich životů. Přinesla nejen ohrožení zdraví, ale i frustraci z nenaplnění velkého množství našich potřeb.
Každý z nás si vytváří své „zvládací“ strategie, jak si v této situaci zachovat duševní zdraví. V naší knize píšeme, že namísto neustálého zahlcování televizními seriály se můžeme více věnovat vlastním snům.
Jsou přinejmenším stejně zajímavé jako akční nebo romantické filmy. Nabízíme také řadu cvičení toho, jak se učit pracovat s vlastními sny. Je to metoda osobního růstu.
Jaké cvičení byste doporučila začátečníkům?
Začít je třeba vždy s asociováním — s nápady, co by jednotlivé postavy, předměty nebo děje mohly znamenat. Je třeba se ptát i na to, jakou „úlohu“ plnil ten sen. Splnil mi nějaké skryté přání? Naznačuje, kam se mám ubírat v budoucnu? Jaké složky své osobnosti bych měl více zapojit do svého života?
Ve vaší knize mimo jiné zmiňujete, že je dobré si sny po probuzení zapisovat. Proč?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak se naučíš pracovat se svými sny.
- Proč je pro tebe důležité snít.
- Jak můžeš vědomě zasáhnout do snů.
- Co dělat s nočními můrami.
- Jak můžeš pochopit své sny.
- Jak naše sny ovlivnila pandemie.