Podle politologa by ruský prezident nenechal Alexeje Navalného zemřít. Bojí se jeho stoupenců. Jejich lídr je ve velmi vážném stavu v nemocnici poté, co přes 24 dní držel hladovku. Protest již ukončil.
Alexej Navalnyj umírá. V kolonii číslo 2 mu odmítli poskytnutí zdravotní péče civilní lékaři. Přes 24 dní držel hladovku a tento týden ho ve velmi špatném stavu převezli do vězeňské nemocnice, kde se ho údajně snažili zachránit. Tento krok vyvolal novou vlnu demonstrací. Podporovatelé Navalného požadovali, aby mu zdravotní péči poskytovali nezávislí lékaři.
Kreml mezitím jejich požadavkům vyhověl a Alexej Navalnyj se po vyšetření rozhodl ukončit hladovku. Jeho stav je nadále extrémně vážný. Navalného smrt by znamenala konec jediné reálné ruské opozice. Zároveň by šlo o justiční vraždu muže, na jehož propuštění čeká žena a dvě děti.
Rusové navzdory tvrdým policejním zásahům ze strany Kremlu opět v ulicích protestují za život svého opozičního lídra. Rusko se přeměnilo na policejní stát – jen tento týden zatkli na demonstracích přes 1 700 lidí.
Země sice stáhla vojska z Ukrajiny, ale vnitrostátní situace se vyostřuje. Stát podle politologa Alexandra Duleba kontroluje už i děti ve škole a v případě, že mají „nesprávné“ názory, navštíví jejich rodiče a vyhrožují jim sledováním.
Jak moc se prezident Putin bojí Alexeje Navalného a nechal by ho zemřít? Proč se Rusko proměnilo na policejní stát? Dramatickou situaci na východě nám objasnil uznávaný odborník na zahraniční politiku Alexander Duleba.
- Co by se stalo, kdyby zemřel jediný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj.
- Proč se Putin bojí stoupenců Alexeje Navalného.
- Co se stane s demonstranty v Rusku.
- Jak by reagoval svět, kdyby zemřel.
- Čeho se snažil Alexej Navalnyj docílit hladovkou.
- Jaký ho čeká osud, pokud přežije.
Nechá Kreml Alexeje Navalného zemřít?
Kreml ho přinutí žít, nenechají ho zemřít. V zájmu režimu totiž není, aby zemřel.
Podle Alexeje Navalného se ho už ruská vláda pokusila zbavit loni, když ho otrávili. V čem je situace jiná?
Tentokrát by to byla justiční vražda. Zradikalizovala by jeho stoupence, kterých není málo. Hrozily by další protesty a tím by se situace pro režim zhoršila.
Když říkáte, že jich není málo, o jakém počtu Navalného stoupenců přibližně mluvíme?
Ruská společnost má k Navalnému dost radikální vztah. Podle průzkumů ruského analytického institutu Levada Center opozičního lídra podporuje 30 až 35 procent z celkové ruské populace. Největší podporu má mezi mladými lidmi.
Tito podporovatelé ho zbožňují a sdílejí jeho názory. Zbytek Ruska (okolo 70 procent z celkové populace) ho však nenávidí a považuje za zahraničního agenta. Důležité však je, že jeho podporovatelů je dost. Pokud by v Rusku byly svobodné volby, byl by reálný politický hráč.
Právě tito lidé vyšli i tento týden do ulic, přesto, že demonstranty ve velkém zatýkají. Bylo jich však méně než dříve, proč je to tak?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co by se stalo, kdyby zemřel jediný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj.
- Proč se Putin bojí stoupenců Alexeje Navalného.
- Jaký osud Navalného čeká, pokud přežije.