Předseda Pirátů Ivan Bartoš se exkluzivně pro REFRESHER vyjádřil k twitterové roztržce kvůli diplomatickému řešení kauzy Vrbětice s ministrem vnitra nebo k tomu, zda budou chtít Piráti vyhlásit vládě nedůvěru.
„To myslíte vážně? Jakub Kulhánek prezentoval velmi silné a sebevědomé stanovisko. Buď Ruská federace vezme zpět své rozhodnutí o vyhoštění našich diplomatů, nebo srovnáme počty. Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!“ pustil se do předsedy České pirátské strany IvanaBartoše ministr vnitra JanHamáček (ČSSD) poté, co Bartoš ve středu na Twitteru okomentoval diplomatickékrokyvládyvůčiRusku.
Ve sdělení uvedl, že nový ministr zahraničí JakubKulhánek (ČSSD) propásl možnost vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů mezi Českem a Ruskem. České ultimátum Ruské federaci mu přišlo zbytečné, a přestože k němu nakonec ve čtvrtek došlo, domníval se, že odkládání razantní reakce zamezídosaženíparitnísituace.
REFRESHER proto požádal předsedu Pirátů, aby osvětlil, zda jeho reakce na zjištění bezpečnostních složek byla adekvátní, jakým způsobem by Hamáčkovo vyjádření okomentoval, a zda jeho strana bude stále chtít vyslovit nedůvěru vládě. Na otázky přinášíme odpověď v exkluzivnímvyjádření.
Část veřejnosti, soudě podle sociálních sítích, i vládních činitelů vám vyčítají, že jste ve své pozici nedostatečně reagoval na zjištění bezpečnostních složek. Myslíte, že jste měl reagovat jinak?
Ještě ten samý večer, tedy v sobotu, jsme připravili a publikovali jasné stanovisko ke zveřejněným informacím, neboť bezpečnost našich občanů považujeme za naprostou prioritu. Okamžitě vystupoval v masmédiích také náš poslanec Jan Lipavský, která má v gesci obranu i zahraniční politiku a aktivně spolupracuje s diplomatickými zástupci. Věc řešil rovněž pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který pokrývá agendu spadající pod resort ministerstva vnitra.
Ve veřejném prostoru se objevila o víkendu řada zmatečných výkladů a spekulací i narychlo spíchnutých vyjádření nejen od politiků, což nepovažuji za nápomocné. Odpovědná politika není závod o mediální pozornost, ale práce s fakty a daty. Bezpečnostní otázky se mají řešit s chladnou hlavou, a pokud nemáme všechny informace, tak není na škodu je komentovat s mírným odstupem.
Pro mě bylo důležité v sobotu říci dvě klíčové věci, a to jsme udělali. Jednak, že zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích bereme velmi vážně a uděláme vše pro to, aby se celá věc prošetřila a vyjasnila. A že Rusko nemá být součástí tenderu na Dukovany, což říkáme již řadu měsíců. O našich postojích, které zastáváme dlouhodobě, tak nemůže být pochyb.
Následně jsme i s kolegou Vítem Rakušanem vystoupili s jasným odsuzujícím vyjádřením i výzvou vládě. Podpořili jsme projednání situace na plénu Sněmovny a navrhli usnesení, která by zavázala vládu k adekvátní reakci vůči Rusku a zajistila větší bezpečnost našich občanů.
Mimo jiné chceme, pokud se po prošetření znovu potvrdí, že je Rusko skutečně viníkem v kauze Vrbětic, aby vláda po Rusku vymáhala spravedlivou náhradu škod pro fyzické i právnické osoby. Stejně tak jsme vyzvali kabinet, aby požádal o solidaritu a koordinovanou akci státy EU a NATO, projednání incidentu v Radě bezpečnosti OSN i svolání summitu EU.
Druhá otázka se váže k situaci v parlamentu. Vyslovíte vládě nedůvěru?