Předseda Pirátů Ivan Bartoš se exkluzivně pro REFRESHER vyjádřil k twitterové roztržce kvůli diplomatickému řešení kauzy Vrbětice s ministrem vnitra nebo k tomu, zda budou chtít Piráti vyhlásit vládě nedůvěru.
„To myslíte vážně? Jakub Kulhánek prezentoval velmi silné a sebevědomé stanovisko. Buď Ruská federace vezme zpět své rozhodnutí o vyhoštění našich diplomatů, nebo srovnáme počty. Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!“ pustil se do předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poté, co Bartoš ve středu na Twitteru okomentoval diplomatické kroky vlády vůči Rusku.
Ve sdělení uvedl, že nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) propásl možnost vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů mezi Českem a Ruskem. České ultimátum Ruské federaci mu přišlo zbytečné, a přestože k němu nakonec ve čtvrtek došlo, domníval se, že odkládání razantní reakce zamezí dosažení paritní situace.
REFRESHER proto požádal předsedu Pirátů, aby osvětlil, zda jeho reakce na zjištění bezpečnostních složek byla adekvátní, jakým způsobem by Hamáčkovo vyjádření okomentoval, a zda jeho strana bude stále chtít vyslovit nedůvěru vládě. Na otázky přinášíme odpověď v exkluzivním vyjádření.
Část veřejnosti, soudě podle sociálních sítích, i vládních činitelů vám vyčítají, že jste ve své pozici nedostatečně reagoval na zjištění bezpečnostních složek. Myslíte, že jste měl reagovat jinak?
Ještě ten samý večer, tedy v sobotu, jsme připravili a publikovali jasné stanovisko ke zveřejněným informacím, neboť bezpečnost našich občanů považujeme za naprostou prioritu. Okamžitě vystupoval v masmédiích také náš poslanec Jan Lipavský, která má v gesci obranu i zahraniční politiku a aktivně spolupracuje s diplomatickými zástupci. Věc řešil rovněž pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který pokrývá agendu spadající pod resort ministerstva vnitra.
Ve veřejném prostoru se objevila o víkendu řada zmatečných výkladů a spekulací i narychlo spíchnutých vyjádření nejen od politiků, což nepovažuji za nápomocné. Odpovědná politika není závod o mediální pozornost, ale práce s fakty a daty. Bezpečnostní otázky se mají řešit s chladnou hlavou, a pokud nemáme všechny informace, tak není na škodu je komentovat s mírným odstupem.
Pro mě bylo důležité v sobotu říci dvě klíčové věci, a to jsme udělali. Jednak, že zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích bereme velmi vážně a uděláme vše pro to, aby se celá věc prošetřila a vyjasnila. A že Rusko nemá být součástí tenderu na Dukovany, což říkáme již řadu měsíců. O našich postojích, které zastáváme dlouhodobě, tak nemůže být pochyb.
Následně jsme i s kolegou Vítem Rakušanem vystoupili s jasným odsuzujícím vyjádřením i výzvou vládě. Podpořili jsme projednání situace na plénu Sněmovny a navrhli usnesení, která by zavázala vládu k adekvátní reakci vůči Rusku a zajistila větší bezpečnost našich občanů.
Mimo jiné chceme, pokud se po prošetření znovu potvrdí, že je Rusko skutečně viníkem v kauze Vrbětic, aby vláda po Rusku vymáhala spravedlivou náhradu škod pro fyzické i právnické osoby. Stejně tak jsme vyzvali kabinet, aby požádal o solidaritu a koordinovanou akci státy EU a NATO, projednání incidentu v Radě bezpečnosti OSN i svolání summitu EU.
Druhá otázka se váže k situaci v parlamentu. Vyslovíte vládě nedůvěru?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 97525 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy
nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Piráti a Starostové stále preferují předčasné volby skrz rozpuštění Sněmovny. Jde totiž o jedinou férovou variantu vůči voličům, kteří by tak sami mohli rozhodnout o dalším směřování země. Nejdříve musí být ale schválen volební zákon. Mluvili jsem o tom krátce s panem premiérem, ten ovšem není s odkazem na názor jeho klubu této variantě zatím nakloněn.
Koalice SPOLU se pak rozhodla jít cestou vyslovení nedůvěry vládě. To podle nás není ideální postup, vyslovení nedůvěry totiž místo lidí nechává moc v rukou prezidenta Zemana, což by bylo nyní – i vzhledem k incidentu ve Vrběticích a známému proruskému postoji pana prezidenta – problematické. O vnitropolitické situaci stále jednáme, k tématu se vrátíme v dalším týdnu.
Změnil se postoj vaší strany, respektive koalice, v posledních dnech?
Vláda Andreje Babiše naši důvěru nikdy neměla, hlasovali bychom tedy pro nedůvěru vládě. Důvodů je mnoho, ať už je to střet zájmů, nezvládnutý boj s pandemickou krizí nebo katastrofální stav veřejných rozpočtů. Je ale nutné k situaci přistupovat s ohledem na občany zodpovědně i promyšleně, aby nevypukl politický chaos.
Proto se příští týden také sejdu s prezidentem Milošem Zemanem, kterého se budu ptát na jeho zamýšlený postup, zda má v úmyslu nechat dovládnout i přes případnou nedůvěru pana Babiše, popřípadě jak by měla podle něj vypadat úřednická vláda. Chceme s ním rovněž probrat zákony, které je nutné do voleb prosadit, či debatovat o tom, jaké hlavní úkoly má mít nový kabinet. Tématem budou rovněž diplomatické vztahy nejen s Ruskem.
Dle mého názoru jsou zde nyní ovšem pro Českou republiku zásadnější věci na dořešení, které budou mít vliv na mnoho let našeho vývoje a naši pozici v mezinárodním kontextu. Za Piráty a STAN je prioritou nyní důsledně vyřešit otázku ruských aktivit na našem území, v čemž nám vyjádřili podporu naši partneři v EU i NATO. A kromě toho se samozřejmě musíme soustředit na zvládnutí pandemie, abychom se konečně mohli vrátit do běžného života, a maximálně podpořit lidi i firmy v krizi.
Na váš post na Twitteru k reakci nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka reagoval ministr vnitra Jan Hamáček, jenž prakticky řekl, že nejste připraven na výkon funkce premiéra. Jak byste jeho výrok okomentoval a vyvrátil jeho tvrzení?
Pan Hamáček reagoval útočně a emocionálně na mé upozornění, že se ultimátum vůči Rusku jeví jako nadbytečný mezikrok, neboť čas hraje spíše v neprospěch naší diplomacie, a Ruská federace se už vůči ultimátu vymezila a v podstatě se mu vysmála. Což se následně potvrdilo. Co se týká vládního angažmá – nepřesvědčujeme voliče slovy, ale hlavně svojí prací na komunální, krajské, celostátní i evropské úrovni.
A já věřím, že lidé naše výsledky, transparentnost a smysluplné návrhy založené na datech a expertízách, vnímají a vyhodnotí při nadcházejících volbách. Za sebe jsem velmi rád, že se nám i z opozice jen za poslední rok podařilo prosadit například ošetřovné i kompenzační bonus pro dohodáře, odklad 3. a 4. vlny EET, stopku diskriminace maloobchodu, testování pro firmy, pandemický zákon, zjednodušení dokládání nároku na příspěvek na bydlení či přídavku na dítě a řadu dalšího.