Sociální psycholog vysvětluje, co můžeme očekávat po pandemii.
Po první vlně pandemie jsme se do toho, co jsme nazývali normálem, přehoupli velmi rychle. Obchodní centra i gastropodniky se znovu zaplnily, z ulic se vytratily roušky, sportovali jsme a koupali se bez větších obav. Letošní jarní uvolňování opatření po druhé vlně naznačuje, že se zachováme stejně.
„Myslím, že to, co bylo běžné před dvěma lety, v takové podobě a takovým způsobem nějaký čas běžné nebude. Neumím říct, jak dlouho,“ uvedl pro Refresher socioterapeut a lékař MUDr. Ivan Juráš z Institutu psychoterapie a socioterapie. Říká, že naše rozhodnutí a volby jsou podmíněny tím, co očekáváme, že nám přinesou. Například chodíme na festivaly, protože očekáváme, že nám tam bude dobře.
I proto můžeme hovořit o budoucnosti a o tom, co asi lidé po skončení pandemie udělají, jen v kontextu osobní zkušenosti každého z nich. „Nic, co bude, nemůže být takové, jaké bylo předtím,“ dodal socioterapeut. Každý nový zážitek je již ovlivněn našimi minulými zkušenostmi, i těmi dobrými i špatnými či traumatickými.
Tvé zážitky mění tvůj svět
Osobní zkušenosti s pandemií máme různorodé, přestože je prožíváme ve stejnou dobu a omezují nás stejná pravidla. Při debatě o tom, jak se budeme chovat po pandemii, musíme vzít v úvahu jedinečné zážitky lidí.
Spousta lidí překonala covid, mnozí mají dodnes následky a velmi mnoho lidí přišlo o příbuzné nebo přátele. Vůči smrti jsme přímo otupěli protože čísla rostla ze dne na den a v jistém bodě to už nebylo možné naplno vnímat. I já jsem jistý čas psala zprávy bez schopnosti uvědomit si, kolik to je vlastně lidí. Obklopena informacemi z celého světa jsem se obranně uzavřela do toho svého.