Za její odvahu a přímou novinářskou otázku ji chválí světová média.
„Moje otázka tedy zní: „Pane prezidente, čeho se bojíte?‘“ Věta, která americké novinářce Rachel Scott okamžitě přinesla celosvětovou pozornost a velké uznání od kolegů, zazněla na summitu dvou světových lídrů. Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin se ve středu setkali v Ženevě, kde spolu jednali více než tři hodiny.
Summit se konal v době vyostřených vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Obě strany tvrdí, že jejich vztahy jsou nejhorší od konce studené války. Po jeho konci obě hlavy státu odpověděly na otázky novinářů na samostatných tiskových konferencích. Putin se na té své nečekaně zapotil.
Čeho se Putin bojí?
Jde o druh otázky, který novináři ze Západu takto otevřeně ruskému lídrovi téměř nikdy nekladou. Korespondentka ABC News Rachel Scott měla pro Putina připravenou komplexní otázku. Prezidentovi, který je nejen oponentem Spojených států amerických, ale vytrvale v zemi bojuje proti svobodě projevu a svobodě médií a uvěznil řadu politických vězňů, položila následující otázku:
„Prezident Biden řekl, že bude na kybernetické útoky reagovat, pokud s nimi Rusko nepřestane. Jsem zvědavá na to, co vám řekl. Vyhrožoval vám? A ještě rychlý dodatek, pokud mohu, pane. Seznam vašich politických oponentů, kteří jsou mrtví nebo vězněni, je dlouhý. Organizace Alexeje Navalného žádala o svobodné a spravedlivé volby a chtěla konec korupce. Rusko však organizaci prohlásilo za nezákonnou a nyní jste zabránili kandidovat komukoliv, kdo ho (Navalného – pozn. red.) podporuje. Moje otázka tedy zní: Pan prezidente, čeho se bojíte?“
Ruskému lídrovi chvíli trvalo, než sebral slova, a svoji odpověď začal vyhýbavě. Spojoval nepokoje, které v USA vypukly například při kauze George Floyda, s „extremistickými“ hnutími v Rusku, která podporují i Navalného.
Na kritiku porušování lidských práv v Rusku na tiskovce opakovaně reagoval odsouzením násilností s použitím střelných zbraní v USA a také útoky drony. Na výrok Bidena, který ho nazval vrahem, Putin reagoval, že ve velkých amerických městech jsou lidé zabíjeni střelnými zbraněmi každý den.
„Se Spojenými státy americkými soucítíme, ale nechceme, aby se totéž stalo na našem území, a děláme vše pro to, abychom tomu předešli. Strach s tím nemá nic společného,“ odpověděl nakonec Putin.
Na tuto odpověď později zareagoval i americký prezident. Kritiku ze strany Putina nazval Biden směšnou. Zdůraznil, že mezi vpádem přívrženců exprezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu a klidným pochodem za svobodné a spravedlivé volby je velký rozdíl. Věznění Navalného nelze srovnávat s útočníky, kteří podle Putina skončili za mřížemi pro své „politické požadavky“.
Po této otázce podle Forbesu i další novináři Putinovi připomněli dlouhý seznam politických vězňů a oponentů, kteří už zemřeli. Mezi nimi je i bývalý ruský liberální politik Boris Němcov, ruská novinářka Anna Politkovská či ruský tajný agent Alexandr Litviněnko.
Na otázku novinářky zejména na Twitteru reagovala řada lidí včetně jejích profesních kolegů, kteří ji chválí za odvážnou otázku.
It is not often a reporter’s question becomes the most memorable moment of a U.S.-Russia summit. But ABC News’s Rachel Scott, in her grilling Putin, showed the strength of confident democracies over defensive autocracies and the majesty of a free press: https://t.co/eKYbSmswaG
– Jennifer 'pro-voting' Rubin (@JRubinBlogger) June 16, 2021
Podle jejích vlastních příspěvků na sociální síti mnozí ruští novináři věděli, kdo je. Znali nejen její životopis, ale dokonce si ji i natáčeli – i ve chvílích, kdy zrovna nepracovala, například při vaření kávy. Na Twitteru celkově píše o svých zážitcích ze summitu.
To my surprise: many Russian reporters knew who I was and where I worked. A few — with their cameras rolling — came over to ask if I had a message for Putin and what it was like being on the “Russian side.”
– Rachel Scott (@rachelvscott) June 16, 2021
Others filmed me, as I reported.... or made coffee
Ruský prezident Vladimir Putin po středečním summitu v Ženevě prohlásil, že Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska s vědomím, že ho zatknou, protože porušil ruské zákony a podmínky podmíněného trestu. Informovala o tom agentura AFP.
„Tento člověk věděl, že porušuje ruské zákony. Byl dvakrát odsouzen,“ uvedl Putin, aniž Navalného jmenoval. Podle Putina Navalnyj v nemocnici v Berlíně, kam byl převezen po otravě Novick, „dával na internet svá videa a vědomě chtěl porušit zákon“.