Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. ledna 2021 12:18
Čas čtení 3:01
Adam Smeták

KOMENTÁŘ: Co se stalo v USA aneb jak útok na Kapitol změní Ameriku

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Lži amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukradených volbách přiměly dav jeho stoupenců zaútočit na svatou půdu americké demokracie.

Ve středu večer našeho času vtrhly stovky příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu ve Washingtonu DC. Do jednoho z největších symbolů USA násilně vtrhli naposledy v roce 1814 ozbrojenci během války s Británií. Tehdy Kapitol zachránil od absolutní destrukce déšť. Dnes jej ubránila policie a národní garda za cenu čtyř lidských životů. Scény z dobytí nejvyšší budovy v DC ale znamenají otřes pro samu americkou demokracii.

Těžko se v moderní historii Spojených států hledá paralela. Dav protestujících povzbuzených výroky Donalda Trumpa, který stále neuznal svoji porážku a hovoří o ukradených volbách, násilně přerušil moment, který jinak bývá svátkem demokracie.

Ve středu se jako tradičně sešel Kongres, aby formálně ukončil prezidentské klání, potvrdil hlasování volitelů a jmenoval novou hlavou USA Joea Bidena. Nic takového se ale nestalo. Jednání přerušil bezprecedentní útok davu lidí, který vyústil v destrukci kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, rozbitá okna, zničené obrazy, ale i okupaci komory Senátu.

Doporučeno
Mezi čtyřmi oběťmi útoku na Kapitol je veteránka letectva Mezi čtyřmi oběťmi útoku na Kapitol je veteránka letectva 7. ledna 2021 11:16
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse